اخبار مهم
Home / زایمان / زایمان و ۹ ترس رایج در بین زنان (۱)
42816_532.jpg

زایمان و ۹ ترس رایج در بین زنان (۱)

در دوران بارداری، به همان سرعتی که شکم یک زن بزرگ مي‌‌شود، تخیلات و گاه ترس‌‌های او  نیز بزرگ مي‌‌شود. بهترین روش برای مواجهه با این ترس‌‌ها شناخت آن‌‌هاست. در این دوران پیش مي‌‌آید که انرژی لازم برای انجام کارهای معمولی را هم ندارید؛ چرا که کابوس‌‌ها، فکر و خیال شما را رها نمی کند و دائما از خود مي‌‌پرسید: ” آیا جنین من سالم است؟ ” و … در این مقاله ما قصد داریم شما را با واقعیت ترس‌‌هایتان آشنا کنیم.

از مرگ هنگام زایمان می ترسید
شما بارها به این موضوع اندیشیده‌اید که با بخشیدن زندگی به دیگری، خودتان جانتان را از دست خواهید داد و کودکی بی‌مادر را تحویل اجتماع مي‌‌دهید. این فکر را فراموش کنید؛ چرا که ما دیگر در قرن هیجده میلادی زندگی نمی‌کنیم. در حال حاضر به عنوان مثال از هر صد زنی که در فرانسه زایمان مي‌‌کنند، فقط پنج تا هفت نفر جان خود را از دست مي‌‌دهند؛ این آمار در ایران نیز – با پیشرفت علم پزشکی – بسیار پایین آمده است.

به گفته معاون وزیر بهداشت، از دلایل عمده مرگ در هنگام زایمان در ایران، خونریزی در هنگام زایمان است و احتمال این مساله در مادران بارداری که کم خونی دارند، هشت برابر افزایش مي‌‌یابد و به همین دليل لازم است که زنان باردار طبق نظر پزشک‌شان قرص آهن مصرف کنند. از طرفی اکلامپسی (فشارخون بالا وابسته به بارداری)، پره اکلامپسی (که علاوه بر فشارخون بالا، وجود پروتئین در ادرار، افزایش ناگهانی وزن و ورم دست و صورت را نیز به همراه دارد) ، عفونت، بیماری‌‌ های قلبی و بیماری‌‌های زمینه‌ای از دیگر عوامل مرگ زنان باردار است.

در نتیجه در دوران بارداری از پرسیدن هرگونه سوال (هر چند به نظر پیش پا افتاده) از پزشک خود خودداری نکنید. پزشک اگر نسبت به احتمال خطر ادامه بارداری برای سلامت مادر مشکوک شود، آزمایش‌‌های پاتولوژی و… را تجویز خواهد کرد و در صورت صلاحدید به بارداری خاتمه خواهد داد.

از درد زایمان می ترسید
صدایی آزار دهنده دائما در گوش شما مي‌‌گوید که زایمانی پر از درد را تجربه خواهید کرد. بله زایمان طبیعی با درد همراه است خصوصا اگر خود را برای آن آماده نکنیم. اما نباید آن را بزرگ کنیم؛ چرا که علم پزشکی پیشرفت‌‌های فراوانی کرده و راهکارهای موثری برای کاهش درد زایمان- از جمله بی‌حسی اپیدورال-  بوجود آمده است. البته گاه دلایلی همچون اختلالات در انعقاد خون، تب بالا بر اثر عفونت و … مانع استفاده از برخی از این روش‌‌ها مي‌‌شود؛ اما همواره روش‌‌های جایگزین وجود دارد. در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید.

در روز زایمان به گروه پزشکی معالج خود اعتماد کنید. در برخی موارد، دوش آب گرم یا ماساژ ملایم پشت و کمر در کاهش درد موثر است. پزشک در صورت لزوم حتی مي‌‌تواند برای شما مسكن تزریق کند.

از زایمان در خیابان و خارج از بیمارستان می ترسید
شما در حال رفتن در خیابان هستید؛ ناگهان احساس مي‌‌کنید درد زایمان شروع شده است؛ مجبور مي‌‌شوید در گوشه‌ای بشینید یا دراز بکشید و بچه شما به دنیا مي‌‌آید در حالی که لباس‌‌هایتان غرق در خون است. این سناریویی است که گاه به آن مي‌‌اندیشید. اما در واقعیت تعداد زایمان‌‌هایی به این روش، بسیار انگشت شمار است.

به هر حال هرگاه احساس کردید، فرزندن‌تان به زودی به دنیا مي‌‌آید و وقت کافی برای رسیدن به دکتر ندارید، سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. مطمئن باشید اورژانس در اسرع وقت نزد شما مي‌‌رسد و افرادی بسیار ماهر فرزند شما را به دنیا مي‌‌آورند.

از درد بوجود آمده از بی حسی اپیدورال می ترسید
بله همیشه وقتی به فرو رفتن سوزن در پوست مي‌‌اندیشیم، کمی ترس ما را فرا مي‌‌گیرد. اما در بی حسی اپیدورال، متخصص بیهوشی ابتدا پوست را بی‌حس و سپس سوند پلاستیکی بسیار ظریفی را وارد کمر مي‌‌کند. پس از قرار‌گیری سوند در محل مناسب، دارو از طریق آن وارد بدن مي‌‌شود و اعصاب مربوط به رحم، قسمت واژن و پرینه را بی‌حس مي‌‌کند.

این عمل در قسمت پشت بدن انجام مي‌‌شود و در صورت نترسیدن تقریبا حس نمی‌شود. از طرفی قرارگیری این سوند مدت زمان بسیار کوتاهی طول مي‌‌کشد و بعد از پخش شدن داروی بی حسی، درد زایمان ناپدید مي‌‌شود. آیا تحمل چند لحظه درد کوتاه به از بین رفتن درد زایمان نمی‌ارزد؟

ادامه دارد…