اخبار مهم
Home / نوزاد / رژیم غذایی شما روی نوه‎هایتان هم تاثیر می‎گذارد!
4157_285.jpg

رژیم غذایی شما روی نوه‎هایتان هم تاثیر می‎گذارد!

ایسنا: حتما این مطلب را بارها شنیده‎اید كه بدن و روان شما در واقع تركیبی از مواد غذایی است كه در طول عمر مصرف می‎كنید اما آیا تا به حال به این فكر افتاده‎اید كه رژیم غذایی مادربزرگ‎ها و پدربزرگ‎هایتان نیز ممكن است روی ژنتیك شما تاثیرگذار باشند؟
 
 
به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به همین ترتیب رژیم غذایی كه شما امروز انتخاب می كنید، روی ژنتیك نوه هایتان نیز تاثیر می گذارد.
 
مجله تخصصی «لایوسانیس» در گزارشی در این باره آورده است: رژیم غذایی ما چه سالم باشد و چه ناسالم، می تواند طبیعت مولكول های وراثتی دی.ان.ای را كه تعیین كننده صفات ژنتیكی مان هستند، تغییر دهد و درعین حال این تغییرات وراثتی نیز می توانند به نسل های آینده منتقل شوند.
هر چند كارشناسان مدت ها در این باره تردید داشتند اما بالاخره در دو بررسی مستقل، فرآیندهایی را شناسایی كرده اند كه در آنها این انتقالات وراثتی حاصل از رژیم غذایی افراد، صورت می گیرد.
 
به گفته متخصصان علوم پزشكی دانشگاه دوك، این یافته ها كه در حیطه دانش «اپی ژنتیك» گنجانده می شود، می تواند به روشی مناسب توجیه كند كه چرا كودكان در هر نسل بیش از والدینشان از نظر فاكتورهای ژنتیكی مستعد ابتلا به بیماری هایی نظیر چاقی و دیابت هستند.
 
به این ترتیب می توان نتیجه گرفت اگر رژیم غذایی ناسالمی داشته باشید، نوه های شما حتی با وجود تلاش فراوان برای دنبال كردن یك رژیم غذایی سالم، باز هم با فاكتورهای خطرزای موثر در بروز بیماری های ناشی از تغذیه نامناسب، دست به گریبان خواهند شد.
 
به گفته پزشكان، اپی ژنتیك به فرآیند تغییرات در بیان ژن ها، تحت تاثیر عوامل خارجی اطلاق می شود.