اخبار مهم
Home / کودک / روانشناسی کودکان کم حرف
17898_269.jpg

روانشناسی کودکان کم حرف

تبیان: آیا از این‌كه كودكتان در جمع شلوغ نمی‌كند و یك گوشه می‌نشیند و دست به هیچ چیز نمی‌زند، خوشحالید؟ فكر می‌كنید كودك شما خیلی مودب است؟ پیشنهاد ما این است كه او را بیشتر زیر نظر داشته باشید زیرا ممكن است كودكی كمرو و فاقد اعتماد به نفس داشته باشید. بخصوص اگر از حرف زدن در جمع می‌ترسد و سرخ می‌شود. كودك كمرو همیشه فكر می‌كند به اندازه كافی خوب، باهوش یا زیبا نیست و به خود اعتماد كافی ندارد. او از قضاوت دیگران می‌ترسد و حتی از غذا خوردن هم طفره می‌رود.

او سعی می‌كند در جمع حضور پیدا نكند و گاه خود را جایی مخفی می‌كند. اگر می‌خواهید به او كمك كنید، سعی كنید عامل این كمرویی را بیابید. گاهی زیاد مجبور نیستید دور بروید زیرا در خیلی از موارد والدین كنترل‌گر و آمر عامل این كمرویی هستند. این كودكان ازقضاوت می‌ترسند، بنابراین از سرزنش دائمی ‌و مقایسه او با دیگران بپرهیزید.
عملا به او بیاموزید كه نباید همیشه در این فكر باشد كه دیگران درباره او چگونه قضاوت می‌كنند. قضاوت دیگران هیچ تاثیری روی او نخواهد داشت.
به او فرصت اشتباه‌كردن وجبران موقعیت بدهید و او را به صحبت‌كردن شمرده تشویق كنید و از او بخواهید هنگام حرف زدن به مخاطب خود نگاه كند.
اگر او تنها فرزند شماست، برای به مهدكودك فرستادنش برنامه‌ریزی كنید. معمولا تعامل با بچه‌ها بدون حضور والدین به این كودكان كمك می‌كند. او را تشویق كنید در مورد احساساتش با شما صحبت كند.