اخبار مهم
Home / نوزاد / رشد و بازی نوزاد ۴-۳ ماهه
89222_782.jpg

رشد و بازی نوزاد ۴-۳ ماهه

هریس پویا، گروه ترجمه:این شگفت انگیز است که در نقش والدین به رشد نوزادتان توجه کنید، خزیدن، چرخیدن، نشستن و ایستادن فرزندتان باید تمرین شود تا مهارت‌ لازم در سن لازم برای انجام این کارها فراهم شود. برای این کار باید هفته به هفته با کودکتان کار کنید. اغلب والدین نمی‌دانند باید چیزی به نوزاد یاد بدهند یا او خودش یاد می‌گیرد. پاسخ این است که در نبود عوامل زمینه‌ای این رشد درست اتفاق نمی‌افتد. نوزادان معمولا ذاتا تمرین‌ها و مهارت‌های جدید را دوست دارند.
ایده بازی با نوزادان ۴-۳ ماهه
در ماه‌های منتهی به یادگیری غلت زدن از پشت به شکم یعنی همان ۴-۳ ماهگی،‌کوچولوی شما یاد می‌گیرد چانه‌اش را به سمت قفسه سینه‌اش بیاورد یا به اصطلاح گردنش را خم کند. او این مهارت را خیلی قبل‌تر از آنکه بتواند پاهایش را به اندازه کافی بابا ببرد یا بتواند اسباب‌بازی را درست بالای قفسه سینه‌اش نگهدارد. این حرکت، یعنی انعطاف‌پذیری گردن نیاز به حرکت‌های اولیه‌ای دارد که می‌تواند در قالب بازی با نوزاد انجام شود.
حرکت پا با رول حوله در پشت بدن
یک حوله را بپچید و رول کنید تا آن را زیر باسنش قرار دهید و کمی بالاتر بیاید. به این ترتیب می‌توانید به نوزادتان کمک کنید پاهایش را با جوراب‌های قشنگی که به پایش کرده‌اید ببیند. شما همچنین می‌توانید همین کار را با نگهداشتن پاهای نوزاد مقابل بدن‌تان یا در برابر یک صندلی یا بالش نرم انجام دهید.
خواندن، حرف زدن و بوسیدن کودک
این کار را به طور طبعی تقریبا همه والدین انجام می‌دهند اما به صورت استراتژیک موقعیت بدن و صورت نوزاد باید به گونه‌ای باشد که او با زل ردن به شما و چشم‌های‌تان حس موقعیت جدید سرش را بفهمد و این فعالیت را چند بار دیگر انجام دهد.
اسباب بازی استراتژیک برای فعالیت کودک
می‌توانید از اسباب‌بازی‌هایی که می‌تواند حرکت سر را در آنها تقویت می‌کند،‌ استفاده کنید. اسباب بازی‌هایی که از تخت شدن پشت سرش جلوگیری کند. این سن بهترین زمان برای قرار دادن اسباب بازی روی شکم و پای نوزاد است. به این ترتیب او نه تنها انگیزه تمرین مهارت‌های جدید و آوردن چانه به سمت قفسه سینه را پیدا می‌کند بلکه شروع به رساندن دست‌هایش به هم و پا  زدن می‌کند که جزو مهارت‌های مهم این محدوده سنی است. 
قرار دادن اسباب بازی روی قفسه سینه
قرار دادن یک اسباب بازی نرم مانند یک خرس زیبا و نرم روی قفسه سینه کودک برای مدت طولانی میتواند موثر باشد.
بادکنک
این کار شاید به نظرتان کمی ترسناک بیاید اما باید بدانید که بهتر است بادکنک لاتکس بخرید و با یک نخ بلند آن را به پای نوزاد ببندید. هر کدام از پاها یک رنگ بادکنک داشته باشد. اگر نمیتوانید این کار را بکنید آن را جایی مانند دسته مبل ببندیدم که جلوی دید نوزاد باشد و از نزدیک شاهد فعالیت کودک باشید.