اخبار مهم
Home / نوزاد / رشد نوزاد در هفته اول
65171_648.jpg

رشد نوزاد در هفته اول

نه ماه انتظار شما اکنون به پایان رسیده. زمان آن رسیده که فرزند خود را به آغوش بکشید. نگرانی ها را از خود دور کنید و از وجود زیبای اولذت ببرید. او در رحم مادر بصورت چمباتمه بوده و اکنون نیز این حالت در او ادامه دارد. سخت نگیرید و اجازه دهید همه چیزبه آرامی پیش برود.میل به بقا حتی در نوزادان نیز وجود دارد او مقاوم تر از چیزی است که شما فکرش را می کنید.

اگر اثری از رنگ زرد در سینه صورت و بدن او مشاهده نمودید احتمالا نوزاد شما دچار زردی شده است که در اینصورت او را نزد پزشک ببرید تا تصمیمات لازم را اتخاذ نماید.

رشد نوزاد شما:
بینایی نوزاد شما تا حدی است که اشیا را در فاصله ۲۰ تا ۴۰ سانتی میتواند ببیند. او میتواند صورت شما را وقتیکه در فاصله کمی از صورت خود باشد واضح ببیند. اما بتدریج بینایش بهتر و بهتر میشود.

پس از زایمان بدن مادر بتدریج شروع به تولید شیر میکند و سینه های مادر متورم میگردند. تا قبل از آن کودک از آغوز تغذیه میکند. سینه های مادر دردناک  سفت و تبدار میشوند. ولی شما نبایستی نا امید شوید خونسردی خود را حفظ کنید و برای تسکین خود راههای زیر را امتحان کنید:

تا میتوانید مایعات بنوشید.
شیردهی ازهر دو سینه انجام گیرد.
دوش آب گرم میتواند کمک کننده باشد.
پوشیدن لباس زیر شیردهی مناسب.
افزایش دفعات شیردهی باعث کاهش درد سینه ها میشود.
کمپرس گرم. قبل شیردهی یک حوله گرم روی سینه های خود بگذارید.

دوشیدن مقداری شیر ازسینه قبل ازشیردهی. اینکار برای اینکه نوزادبتواند دهان خودرادرمحل مناسب قرار دهد کمک کننده میباشد.

و مهمتر ازهمه اینکه آرامش خود را حفظ کنیداینکار هم به تولید شیر بهتر و بیشتربه شماکمک میکند و هم باعث آرامش نوزاد میگردد.

بازیهای مناسب هفته اول نوزادی
“کوچولوی نازم خیلی دوست دارم! “
هرچه نوزاد را بیشتر در آغوش بگیریم نوازش کنیم و محبت مان را به  او ابراز کنیم وقتی بزرگ می شود بیشتر احساس امنیت و استقلال می کند و اعتماد بنفس بیشتری پیدا میکند. نوزاد با این روش می آموزد که به اطرافیان نزدیک و والدین خود اعتماد کند.

– از طریق این بازی ربطه بین شما و نوزاد یک هفته ای تان را محکمتر میگردد.

روش بازی :
نوزاد خود را در آغوش بگیرید و او را با ملایمت به دو طرف حرکت دهید.

همینطور که او را حرکت می دهید با لحن آهسته و شعر گونه به او بگویید”محکم توی بغلم هستی و نازت میکنم.چونکه خیلی دوستت دارم”.

وقتی به کلمه “دوستت” رسیدید جایی از بدنش را ببوسید.مثلا سر یا بینی یا انگشت پایش.

وقتی فرزندتان بزرگتر شود  ممکن است دوست داشته باشد باز هم با همدیگر این بازی را انجام دهید.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.