اخبار مهم
Home / نوزاد / راهنمای وزن گیری نوزاد تا ۶ماهگی
67860_612.jpg

راهنمای وزن گیری نوزاد تا ۶ماهگی

کمک پیوسته به نوزاد برای وزن گیری در سال اول زندگی او می تواند کمی سخت به نظر برسد. در این مقاله می توانید همه اطلاعات لازم را درباره وزن گیری نوزاد به دست بیاورید و اطمینان حاصل کنید که نوزاد در هر ماه به میزان لازم غذا می خورد و وزن کافی کسب می کند، علاوه بر این یاد می گیرید که چگونه این کار را با حفظ سلامت و رضایت انجام دهید. در بخش اول این مطلب به ۶ ماه اول تولد نوزاد خواهیم پرداخت.
 
1 ماهگی
نوزاد از زمان تولد تا ۶ ماهگی تقریبا ۲٫۵۴ سانتی متر در ماه رشد می کند و ۱۴۱ تا ۱۹۸ گرم در هر هفته به وزن او اضافه می شود. اگر تغذیه نوزاد مناسب باشد، او به تدریج و پیوسته وزن خواهد گرفت.
تغذیه مناسب: شیر مادر یا شیرخشک. زمان هر وعده شیردهی دقیق نیست و تعیین مقدار شیری که نوزادان باید در هر وعده شیردهی بنوشند، تقریبا غیر ممکن است. نوزادان در این سن باید ۸ تا ۱۲ بار در روز و یا هر دو تا سه ساعت یک بار تغذیه شوند.

۲ ماهگی
نوزاد باید در هر هفته به تدریج و پیوسته وزن بگیرد. اگر نگران هستید، بهتر است با دقت بیشتری مقدار شیر مادری که نوزاد در هر وعده شیردهی می نوشد را با دوشیدن آن زیر نظر بگیرید. در بعضی موارد، ممکن است نوزادان نتوانند عمل مکیدن را به خوبی انجام دهند و یا شاید شما به میزان لازم به او شیر نمی دهید. اگر با وجود تغییر در روش شیردهی باز هم مشکل ادامه پیدا کرد، بهتر است با یک ماما یا پزشک مشورت کنید تا راهکارهایی برای تغذیه بهتر نوزاد به شما ارائه دهند.
تغذیه مناسب: شیر مادر یا شیرخشک. برای تغذیه نوزاد با غذای تک غله یا غذای کمکی تا ۴ ماهگی صبر کنید. دادن این غذاها قبل از ۴ ماهگی می تواند منجر به مشکلات هضم در کودکان شود.  

3 ماهگی

در این مرحله، وزن گیری نوزاد از وضعیت ۱۷۰ گرم در هفته به کمی کمتر از ۱۱۳ گرم در هفته کاهش پیدا می کند که به این معنی است که نوزاد به طوروضعیت به این معنی است که در حدود ۲ پاوند در این ماه و ماه های بعدی به وزن او اضافه خواهد شد. این روند تا ۷ ماهگی ادامه خواهد داشت.
تغذیه مناسب: شیر مادر یا شیرخشک. این ماه آخرین ماهی است که نوزاد تنها از شیر مادر یا شیرخشک به عنوان منبع اولیه غذایی استفاده می کند چون از حدود ۴ تا ۶ ماهگی می توانید غذای کمکی را شروع کنید.

۴ ماهگی
در حدود ۴ ماهگی نوزاد نشانه هایی مبنی بر آمادگی خود برای خوردن غذای کمکی را نشان می دهد. بعضی از این نشانه ها عبارتند از: می تواند سرش را بلند کند، می تواند با کمک شما بنشیند و به غذای شما علاقه نشان می دهد. انتقال از غذای مایع به غذای جامد مرحله ای بسیار حساس است، بنابراین اگر نوزاد برای شروع غذای جامد آمادگی کافی ندارد، او را مجبور به خوردن نکنید.   ترشح بزاق نوزاد در این مرحله به معنی بی میلی او به غلات نیست و این حالت در ۴ تا ۷ ماهگی به اوج خود می رسد.
تغذیه مناسب: شیرمادر یا شیرخشک به علاوه میوه جات و بعد سبزیجات. نوزادانی که از طعم میوه لذت می برند، معمولا به سبزیجات هم علاقه نشان می دهند. علاوه بر این غذای کمکی مخصوص نوزادان را شروع کنید که شامل غذاهای تک غله ای است و آماده باشید تا از غذاهای جدیدتر و ضخیم تر در زمان دندان درآوردن کودک که معمولا در حدود ۶ ماهگی شروع می شود، استفاده کنید. در ابتدا، دو دندان جلویی بالا و پایین کودک رشد می کنند.

۵ ماهگی
بین ۵ تا ۶ ماهگی، وزن نوزاد باید دو برابر شده باشد. ۶ ماهگی زمانی است که باید نوزاد را برای کنترل وضعیت سلامتی نزد پزشک ببرید و از او درباره وزن کودک سوال کنید تا در صورت وجود مشکل به وزن گیری او کمک کنید.
تغذیه مناسب: شیر مادر یا شیرخشک به اضافه میوه و سبزیجات (در صورتی که کودک با اشتها غلات مخصوص کودکان را می خورد، به او میوه و سبزیجات بدهید). نوزادانی که میوه دوست دارند معمولا از خوردن سبزیجات هم لذت می برند، البته مطمئنا اگر یک تکه موز به کودک بدهید امکان دارد سرش را برای خوردن هویج برنگرداند!

۶ ماهگی
در ۶ ماهگی، نوزاد شروع به رشدی در حدود ۱٫۲۷ سانتی متر در ماه و وزن گیری ۸۵ تا ۱۴۱ گرم در هفته می کند.
تغذیه مناسب: سبزیجات، میوه و بعد گوشت پوره شده. اسهال و یا التهاب پوست نشانه های حساسیت به غذا هستند. (حتما این نکته را مدنظر داشته باشید برای تشویق کودک به چشیدن غذاها باید بیشتر از ۷ بار آن را ببیند. بهتر است شیر مادر یا شیرخشک را هم ادامه دهید.

 هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.