اخبار مهم
Home / قصد بارداری / راهنمای تصویری تخمک گذاری تا رشد جنین (۵)
22778_316.jpg

راهنمای تصویری تخمک گذاری تا رشد جنین (۵)

هریس پویا، مریم قاسمی: پنجمین مطلب از بسته بارداری سریع به شما می گوید از زمان تخمک گذاری تا لقاح و پس از آن چه اتفاقاتی در بدن تان می افتد.


تخمک گذاری
تخمک گذاری در هر ماه یک بار اتفاق می افتد. تخمک بالغ شده از یکی از تخمدان ها در بدن زن آزاد شده و این اتفاق معمولا دو هفته مانده به آغاز پریود بعدی به وقوع می پیوندد.

راهنمای تصویری تخمک گذاری تا رشد جنین (5)


حرکت به سمت لوله فالوپ

وقتی تخمک آزاد می شود به سمت لوله فالوپ می رود و در آنجا می ماند تا زمانی که توسط یک اسپرم بارور شود.

راهنمای تصویری تخمک گذاری تا رشد جنین (5)


سفر طولانی اسپرم

در هر بار انزال مردان چیزی حدود ۴۰ تا ۱۵۰ میلیون اسپرم آزاد می شود که به سمت لوله فالوپ حرکت می کنند تا خودشان را به تخمک برسانند و آن را بارور سازند. اسپرمی که با بیشترین سرعت حرکت می کند ظرف مدت نیم ساعت خودش را به تخمک می رساند، ولی برای باقی اسپرم ها این سفر حدودا چند روز طول می کشد. اسپرم ها حدود ۴۸ تا ۷۲ ساعت در بدن زن زنده می مانند و فقط چند صد تا از آنها موفق می شوند که خودشان را به نزدیکی تخمک برسانند.

راهنمای تصویری تخمک گذاری تا رشد جنین (5)


ترکیب اسپرم با تخمک

۲۴ ساعت طول می کشد تا اسپرم تخمک را بارور کند. وقتی اسپرم با تخمک برخورد می کند رویه تخمک تغییر شکل پیدا کرده و سایر اسپرم ها دیگر نمی توانند به آن متصل شوند. در لحظه بارور شدن تخمک محتوای ژنتیکی جنین کامل شده و مشخص می شود که جنین دختر خواهد بود یا پسر.

راهنمای تصویری تخمک گذاری تا رشد جنین (5)

آغاز تقسیمات سلولی
تخمک بارور شده به سرعت شروع به رشد و تقسیم شدن می کند و از لوله فالوپ خارج شده و ظرف سه تا چهار روز بعد از بارور شدن خودش را به رحم می رساند. در موارد نادر تخمک بارور شده از لوله فالوپ خارج نشده و منجر به حاملگی خارج رحمی می گردد که برای مادر خطرناک است.

راهنمای تصویری تخمک گذاری تا رشد جنین (5)

لانه گزینی
وقتی تخمک بارور شده به رحم می رسد به دیواره رحم یا اندومتر می چسبد و به این پروسه لانه گزینی گفته می شود و در این مرحله سلول همچنان به تقسیم ادامه می دهد.

راهنمای تصویری تخمک گذاری تا رشد جنین (5)


هورمون های بارداری

در طی مدت کوتاهی پس از لقاح هورمونی موسوم به هورمون بتا اچ سی جی در خون مادر یافت خواهد شد. این هورمون از سلول هایی ترشح می شود که جفت را به وجود می آورند. این هورمون در خون یا ادرار مادر قابل اندازه گیری است ولی معمولا سه یا چها رهفته طول می کشد تا حاملگی مادر قابل تایید باشد.

اگر می خواهید درباره روش های بارداری سریع بیشتر بدانید، ادامه مطالب این بسته را در این صفحه از دست ندهید.