اخبار مهم
Home / زایمان / رابطه زناشویی پس از زایمان(۲)
66027_827.jpg

رابطه زناشویی پس از زایمان(۲)

اگر به تازگی مراحل زایمان (طبیعی یا سرازین) را پشت سر گذاشته اید و صاحب نوزادی شده اید، احتمالا به شروع رابطه جنسی با همسرتان فکر می کنید. اما چه زمانی برای این کار مناسب است؟ در مطلب پیش درباره آمادگی زنان برای شروع رابطه جنسی پس از زایمان صحبت شد، در به موارد دیگر می پردازیم:

سینه های شما ممکن است مانند قبل مثل یک منطقه ی محرک عمل نکند. شما همچنین ممکن است دریابید که برای تماس و تحریک جنسی خیلی حساس هستند. بگذارید شریک شما بداند که شما چه مقدار به تماس مایلید.

شما ممکن است نگران باشید که سینه های شما ممکن است در موقعیتی نامناسب ترشح کند- و این احتمال وجود دارد. در نقطه ی اوج، برخی زنان متوجه می شوند که دوشش را تجربه می کنند (سینه شان شیر ترشح می کند). این به این خاطر است که هورمون هایی که در طی اورگاسم وجود دارند در طی دوشش نیز وجود دارند. اگر این شما را اذیت می کند، به نوزادتان شیر دهید یا شیر را پیش از رابطه تخلیه کنید. با گذشت زمان و برقرارتر شدن شیر دادن، ترشح در هنگام رابطه ی جنسی ممکن است دیگر مکرر اتفاق نیافتد.

چه زمانی واژن من به حالت نرمال بر می گردد؟
واژن شما مطمئناً درست پس از زایمان کشیده شده است، اما پس از چند روز دوباره شروع به کوچک شدن و بدست آوردن ماهیچه می کند. اینکه واژن شما به اندازه ی طبیعی برگردد یا برنگردد، به چند فاکتور بستگی دارد: ژنتیک، اندازه ی بدن شما، تعداد فرزندانی که داشته اید، و اینکه آیا تمرین کیگل را مرتب انجام می دهید یا نه. (تمرین کیگل به منقبض و شُل کردن پیاپی عضله‌های قسمت تحتانی لگن خاصره گفته می‌شود که به‌منظور تقویت و کنترل ارادی این عضله‌ها انجام می‌شود. این حرکت معمولا با هدف کاهش افتادگی واژن و بی‌اختیاری ادراری پس از زایمان انجام می‌شود.)

داشتن یک بچه ی دیگر در زندگی ما چگونه بر احساسمان در رابطه با همدیگر تاثیر دارد؟
شما ممکن است دریابید (یا شریک شما احتمال دارد احساس کند) که شدت ارتباطی که شما با نوزاد جدید خود برقرار می کنید شما را تا حدی از نظر احساسی کمتر در دسترس قرار می دهد. از طرف دیگر، یک نوزاد جدید می تواند چنان لذتی به زندگی شما بیاورد که صمیمیت جنسی را برای شما افزایش دهد.
 
اگر شریک شما احساس حسادت دارد یا از رابطه ی شما با نوزاد جدید احساس تهدید می کند، سعی کنید به طور مداوم به او اطمینان خاطر بدهید که عشق و نیاز شما نسبت به شریکتان تغییر نکرده است. و مطمئن شوید که شریکتان هم فرصت بسیاری برای مراقبت و ارتباط با نوزاد را دارد. تقسیم لذت و سرخوردگی والدین بودن می تواند خیلی با ارزش باشد و می تواند حتی روابط عاشقانه شما نسب به همدیگر را تقویت کند.

چطور می توانم صمیمت رابطه را زنده نگه دارم وقتی که برای رابطه آماده نیستم؟
راه های زیادی برای اینکه صمیمی باشید وجود دارد. چند دقیقه ای پیش از اینکه به خواب بروید را برای بوسیدن و در آغوش گرفتن وقت بگذارید. درخواست ماساژ یا ماساژ پا کنید. با گفتن ” دوست دارم وقتی به موهایم دست می کشی” بگذارید شریک شما بداند که شما از محبت خارج از رابطه استقبال می کنید. اگر شما بگذارید شریکتان بداند که یک بوسه پشت گردن شما در هنگام رسیدگی به کودک تان لرزش خوبی به پایین ستون مهره های تان می فرستد واضح خواهد بود که جرقه هنوز در شما وجود دارد.

ما چطور می توانیم زمانی را برای ارتباط با همدیگر پیدا کنیم در حالیکه نوزاد همیشه اطراف ماست؟
اگر امکان دارد زمانی را برای رابطه کنار بگذارد. اگر شما همیشه حواستان پرت می شود و همیشه به کودک گوش می دهید، شاید بتوانید کودک خود را به یکی از اعضای خانواده یا خواهر قابل اعتماد برای یک یا دو ساعت بسپرید. اگر نمی توانید، می توانید در زمان چرت زدن یا خوابیدن کودک این کار را انجام دهید.

نوزاد شما بدون شک در زمان نامناسبی بیدار می شود. این حس، شوخ طبعی شما را نگه می دارد. صبور باشید. زمانی کودک شما در طول شب بخوابد همه چیز راحت تر می شود. و آنوقت شما کمتر هم خسته می شوید.

گزینه هایی که برای جلوگیری وجود دارند چیستند؟
فکر کردن درباره ی جلوگیری پیش از زایمان بهتر است. همینکه شما زایمان می کنید، شما ممکن است در آن زمان دوباره شروع به تخمک گذاری کنید، و از آنجایی که شما پیش از دوره ی ماهانه ی پس از زایمانتان تخمک گذاری می کنید، اگر در طول این زمان جلوگیری نکنید ممکن است باردار شوید. تا زمانی که روش جلوگیری قابل اعمادی داشته باشید از کاندوم استفاده کنید.

با پزشک خود درباره ی اینکه چه نوع روش جلوگیری در حال حاضر برای شما مناسب است صحبت کنید. شما ممکن است بتوانید از روش جلوگیری پیشین خود استفاده کنید، یا اینکه ممکن است تصمیم بگیرید روش دیگری بهتر است. انتخاب های شما به اینکه آیا شما می خواهید در سال های بعدی بچه دار شوید یا اینکه آیا شما به بچه شیر می دهید بستگی دارد.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.