اخبار مهم
Home / زایمان / رابطه زناشویی پس از زایمان(۱)
66026_813.jpg

رابطه زناشویی پس از زایمان(۱)

اگر به تازگی مراحل زایمان (طبیعی یا سرازین) را پشت سر گذاشته اید و صاحب نوزادی شده اید، احتمالا به شروع رابطه جنسی با همسرتان فکر می کنید. اما چه زمانی برای این کار مناسب است؟

بسیاری از مراقبان بهداشتی پیشنهاد می کنند که پس از زایمان چهار هفته صبر کنید. قطعا داشتن رابطه ی جنسی شامل دخول، تا دست کم دو هفته پس از زایمان بی خطر نیست. در طول این زمان، شما معمولاً هنوز در حال خونریزی و یا در خطر خونریزی یا عفونت رحم هستید.

اگر چه اگر بخیه دارید، چه از بخش سزارین، پارگی پرینه یا یک اپی زیاتومی- این احتمال وجود دارد که مراقب شما به شما توصیه کند که تا زمان مراجعه ی شش هفته ای پس از زایمان تان صبر کنید. پس از اینکه اجازه ی مراقب خود را دریافت کردید، شروع دوباره ی رابطه ی جنسی، زمانی که شما احساس کردید که آماده اید و نه پیش از آن، مشکلی ندارد.

چه زمانی احساس خواهم کرد که برای برقراری رابطه ی جنسی دوباره آماده ام؟
داشتن میل جنسی کم در هفته ها یا حتی ماه های پس از بچه دار شدن عادی است. در اولین شش هفته پس از زایمان ، شما احتمالاً خسته هستید، و احتمالاً دچار درد و ضعف هستید. بدن شما برای التیام به زمان نیاز دارد. و شما با خواسته های دقیقه به دقیقه ی نوزادتان سروکار دارید.

شما احتمالا به دلیل سطح در حال کاهش استروژن در طول اولین چهار تا شش هفته پس از زایمان، لغزندگی واژن طبیعی کمتری دارید. اگر به نوزاد خود شیر می دهید، این خشکی ممکن است تا زمانی که شما شیر می دهید ادامه یابد. یا اینکه ممکن است همینطور که دفعات شیردهی را کم می کنید به آهستگی بازگردد.
 
دلایل بسیار دیگری وجود دارد که ممکن است باعث شود شما میل نداشته باشید رابطه ی جنسی برقرار کنید. سازگار شدن با مادر بودن می تواند استرس زا باشد و تمام فکر و ذهن شما را به خود مشغول کند. شما ممکن است در این زمان در بدن در حال تغییرتان کمتر جذاب به نظر برسید یا اعتماد به نفس کمتری داشته باشید. شما ممکن از باردار شدن دوباره بترسید، به ویژه اگر از روش جدیدی برای پیشگیری استفاده می کنید. یا اینکه ممکن است دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید.

اگر شما هنوز آماده نیستید تا زندگی جنسی خود را ادامه دهید، به خودتان استراحت دهید. شما برای سازگار شدن هم از نظر فیزیکی و هم از نظر عاطفی برای مراقبت از نوزاد به زمان نیاز دارید، و هیچ نیازی نیست که برای برقراری رابطه ی جنسی عجله کنید تا زمانی که احساس کنید آماده اید. در زمان مناسب، رابطه ی جنسی می تواند به اندازه ی گذشته پیش از همراه بودن نوزاد خشنود کننده باشد.

چه می شود اگر احساس کنم که برای برقراری رابطه جنسی آماده ام، اما در مورد درد نگرانی داشته باشم؟
شما ممکن است نگران باشید که داشتن رابطه ی جنسی دردناک باشد. اگر شما دچار پارگی پرینه یا اپی زیاتومی باشید، احتمال دارد به ویژه در این ناحیه حساسیت داشته باشید. برای برخی از زنان، حساسیت نسبتاً به سرعت بر طرف می شود. برخی نیز ممکن است تا ماه ها پس از زایمان ناراحتی داشته باشند.

ساده و آهسته پیش روید و سعی کنید بدون انتظار از اینکه چه پیش می آید از بدن همدیگر لذت ببرید. سعی کنید زمانی را  انتخاب کنید که برای آن عجله ای ندارید. اگر مطمئن نیستید که برای مقاربت آماده اید، تحریک در اطراف کولیتوریس را در نظر بگیرید. اگر سزارین شده اید، مقاربت پهلو به پهلو را در نظر بگیرید که به زخمتان فشاری وارد نشود. استفاده از چرب کننده می تواند ناراحتی که ممکن است در اثر خشکی داشته باشید را کاهش دهد. مطمئن شوید که همانطور که همراهی می شوید شریکتان می داند برای شما چه چیزی حس خوبی دارد و چه چیزی ندارد.

اگر پس از دوره ی پیشنهاد شده، شما به این نتیجه می رسید که مقاربت دردناک است، یا اینکه آنقدر نگران و دردناک هستید که حتی نمی توانید امتحان کنید، به یک فیزیوتراپیست بازتوانی لگن مراجعه کنید. توانبخشی لگن می تواند به تسکین بسیاری از علائم ناراحتی مختلف که مادران را پس از زایمان به ستوه می آورد، مانند رابطه ی دردناک، ترشح ادرار، و غیره کمک کند.

شیر دادن چه تاثیری بر رابطه ی جنسی من خواهد داشت؟
تاثیر دارد. هورمون پرولاکتین، که با شیر دادن افزایش می یابد، تولید شیر را تحریک می کند، ولی همچنین می تواند باعث کاهش میل جنسی شما بشود.
 
شما همچنین ممکن است دریابید که به دلیل سطح پایین تر استروژن در زمانی که شیر می دهید، روانکاری واژنی کمتری از زمانی که باردار بودید دارید. استفاده از یک چرب کننده به کم کردن ناراحتی که ممکن است شما از خشکی واژن احساس کنید کمک می کند.

چرب کننده را می توان اغلب در داروخانه ها در کنار کاندوم یا تامپون و نوار بهداشتی پیدا کرد. حتماً چرب کننده ی مبتنی بر آب بگیرید، به ویژه اگر از یک روش مانع برای پیشگیری استفاده می کنید، چراکه چرب کننده های مبتنی بر روغن، لاتکس را ضعیف کرده و ممکن است باعث پاره شدن کاندوم شوند.

ادامه دارد…

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.