اخبار مهم
Home / زایمان / رابطه جنسی بعد از زایمان (۱)
47000_807.jpg

رابطه جنسی بعد از زایمان (۱)

زایمان در بچه اول خیلی استرس و مشکلات دارد. دیگر اینکه خانم ها از بارداری مجدد نگران هستند و گاهی احساس درد دارند،اینها باعث بی رغبتی در خانمها می شود. یک نوزاد مشکلات زیادی دارد، توان مادر را می گیرد و وقت مادر را پر می کند و مادر دیگر حوصله ی این ارتباطات را ندارد و زمانی ندارد که به این ارتباطات فکر کند. در این سه ماه اول مادر با فرزند رابطه ی عاطفی عمیقی پیدا می کند. زیرا بچه به مادر خیلی نیاز دارد. از طرفی با این نیاز عاطفی نیاز جنسی زن برطرف می شود و دیگر نیازی به ارتباط جنسی ندارد.

این رفتار کاملا طبیعی است. این روزها مثل روزهای ابری است یعنی خورشید هست ولی دیده نمی شود. در این موارد آقایان بیشترنگران می شوند که نکند خانم شان همیشه این طوری بماند. این خانم مثل خورشیدی در پشت ابر است وقتی این ابر برود خورشید نور افشانی خواهد کرد. ممکن است که چهار تا دوازده ماه این حالت برای خانم باشد.

معمولا در چهار ماه اول مشکل حل می شود. زیرا بچه بزرگتر می شود و نگرانی مادر کمترمی شود و بعد به غرایزش توجه می کند. در اینجا کلید کمک به خانم در دست آقا است. اگر آقا در این دوران به نکاتی توجه کند ممکن است که این زمان را کوتاهتر بکند. آقا از نظر معنوی به خانم توجه کند، ابرازمحبت بکند، تشکر بکند، شوق و ذوق بکند و به همسرشان کادو بدهد، این کارها باعث می شود که فشار روی خانم کمتر بشود و خانم احساس آرامش می کند و احساس نیاز جنسی بکند.

دیگر اینکه آقا در کارهای خانه به خانم کمک کند و کارهای بچه ی دیگر را انجام بدهد. آقایان باید توجه بکنند که در این موارد نباید به زور متوسل بشوند زیرا باعث طولانی شدن این مدت    می شود. خانم ها در مورد افسردگی باید با خدا و ائمه ارتباط داشته باشند وذکر بگویند تا افسردگی کمتر بشود. خانم ها با محبت آقا را مجاب کنند که به او کمک بکند. خانم باید سعی کند که این مدت را به کمترین مدت تقلیل بدهد. زیرا آقا تغییرات هورمونی نداشته است و نیازهایش مثل قبل است.  البته آقایان می توانند در این دوران نیازهای خودشان را مثل دوران عقد برآورده بکنند و اینکار اشکالی ندارد.

آیا برقرار کردن ارتباط جنسی با زن پس از زایمان، اشکال شرعی دارد؟
پاسخ : اگر خانم بعد از زایمان یا سقط جنین خونی ببیند، این خون نفاس است و در ایام نفاس آقایان نمی توانند ارتباط جنسی به معنای خاص داشته باشند و این کار حرام است و کفاره هم دارد. زمان نفاس به خانم بستگی دارد. شما می توانید به رساله ی عملیه و  برنامه ی زلال احکام مراجعه کنید. کتاب احکام خانواده نوشته ی آقای فلاح زاده که کتابی ساده و روان است. این احکام فروعات زیادی دارد.

ادامه دارد…