اخبار مهم
Home / قصد بارداری / رابطه استرس با نازایی (۲)
45186_150.jpg

رابطه استرس با نازایی (۲)

بچه دار شدن کاری آسان بنظر می آید اما برای همه زوج ها اینگونه  نیست. بسیاری از زوجها برای بارداری به مشکل بر می خورند. اگر شما هم با این مسئله روبه رو هستید باید بدانید که تنها نیستید. زمانیکه  نیاز  به بچه دار شدن احساس شود، زوجین  همه تلاش خود را برای تسریع اینکار بکار میگیرند و بعد وقتی همه چیز آنطور که برنامه ریزی کرده بودند پیش نرفت دچار یاس و ناامیدی شده و شاید یکدیگر را مقصر بدانند. در مطلب قبل درباره اثرات غیرمستقیم استرس در ناباروری مطالبی آورده شد، در ادامه موارد دیگر را بررسی می کنیم:

در زمان رابطه جنسی بچه دار شدن را از ذهن خود دور کنید
بهتر است صرف اینکه میخواهید بچه درا شوید به انجام رابطه با همسر خود نپردازید سعی کنید مانند روزهای ابتدایی ازدواجتان برای برقراری رابطه جنسی در نزدیکی زمان تخمک گذاری خود برنامه ریزی کنید. یک شام خیلی خوب درست کنید و روی میزتان چند شمع روشن کنید. حرف های عاشقانه بزنید و لمس و نوزاش را فراموش نکنید.

 
به سلامت جسمی خود اهمیت دهید
شما باید در طول این مدت  رژیم غذایی  سالم   را  دنبال کنید  یک رژیم غذایی متوازن، ورزش کنید  و سیگار و مشروب و قلیان مصرف نکنید و در کل  زندگی سالمی داشته باشیدآزمایشهای چکاب سالیانه را انجام دهید درباره مصرف ویتامین های پیش از تولد هم با پزشک مشورت کنید چون خانم ها باید قبل از باردار شدن شروع به استفاده از این ویتامین ها کنند.

با افراد دیگر صحبت کنید  
با افرادی که مشابه شما تحت درمان قرار دارند یا افرادری که مشکل نازایی و ناباروری داشته و اکنون کودک خود را در آغوش گرفته اند.

استرس را در وجود خود و همسرتان به حداقل خود کاهش دهید
تا جایی که میتوانید استرس را از زندگی خود حذف کنید. استرس باعث ایجاد اختلال در  هورمونها می شود. باید تا می توانید آرامشتان را حفظ کنید. در کلاسهای یوگا شرکت کنید. راههایی  برای تخلیه استرس  خود پیدا کنید. اجازه ندهید مشکلاتی که برای بچه دار شدن دارید بر شما تاثیر منفی بگذارد. دشوار است اما اگر بر شکست هایتان تمرکز نکنید هیچوقت به موفقیت نمی رسید.

استرس اضافه به خود راه ندهید
وقتی تصمیم به بچه دارشدن گرفتید، بایستی ابتدا با حذف روشهای جلوگیری به  برقراری رابطه جنسی بپردازید تا ببینید چه اتفاقی رخ میدهد. پس از  شش ماه باید کارهایی مانند  تستهای  تخمک گذاری، دماسنج های مخصوص اندازه گیری دمای پایه بدن و تقویم های تخمک گذاری را استفاده نمایید. از این ابزار  باید تا زمانی  استفاده شود  که خیلی شما را  حساس نکند و به آنها وابسته نشوید.

در زمان مناسب به پزشک مراجعه نمایید
بیشتر  پزشکان  پیشنهاد میدهند  که پس از حداقل یکسال تلاش برای بارداری  بدون موفقیت به متخصص مراجعه نمایند. زنان بالاتر از ۳۵ سال بایستی  پس از شش ماه به پزشک معالج خود مراجعه کنند زیرا باردار  شدن در آن سن دشوارتر میشود. اما مدام با پزشکتان در تماس باشید و به توصیه های او عمل کنید. کمک گرفتن از متخصص هیچ اشکالی ندارد. گاهی اوقات یک کمک کوچک درست همان چیزی است که لازم داشتید.

دنبال مقصر نباشید
نازایی بدلیل یکی از عوامل فیزولوژیک ایجاد میشود و تقصی خود فرد نبوده که این اتفاق رخ داده و امروزه روشهای زیادی برای درمان ناباروری و نازایی در زوجین موجود است پس نیازی به متهم کردن یکدیگر ندارید بلکه باید با آرامش به حل مساله و مشاوره با پزشکان حاذق بپردازید.