اخبار مهم
Home / قصد بارداری / دوره ی اول قرص ال دی از چه روزی مصرف شود؟
79175_946.jpg

دوره ی اول قرص ال دی از چه روزی مصرف شود؟

پرسش: ماه اولی که میخواهم از قرص ال دی برای جلوگیری استفاده کنم از چه روزی باید بخورم؟

پاسخ: قرص LD (ال دی):
كه شامل ۲۱ عدد قرص كرم رنگ میباشد و از روز ۵ پریود شبی یك عدد مصرف میگردد و فاصله دو بسته قرص ۷ روز میباشد. مصرف این قرص لازم است با تجویز پزشک باشد.
مزایای آن شامل كم كردن:
خونریزی قاعدگی، كاهش دردهای زمان قاعدگی و منظم كردن سیكل قاعدگی.
عوارض آن شامل:
تهوع و استفراغ، افزایش وزن، افزایش خطر سكته قلبی و مغزی با افزایش سن، لك صورت، تشدید حالات عصبی، خطر بروزسرطان رحم و پستان.
موارد منع آن شامل:
سن بالای ۳۵ سال، خونریزیهای ناشناخته رحمی، بیماریهای قلبی عروقی و یا مغزی، بیماریهایی تیروئید، بیماریهای كبدی، سرطان رحم و پستان، تشنج و سرع ودر خانمهای سیگاری.

نحوه مصرف: از روز ۵ قاعدگی مصرف قرصها آغاز میگردد (خواه خونریزی قطع و یا ادامه داشته باشد). ۲۱ روز قرصها سر ساعت معین مصرف گردیده و پس از اتمام بسته یك هفته (۷ روز) مصرف قرص قطع گردیده و از روز هشتم مصرف بسته جدید قرص آغاز میگردد. (خواه خونریزی قطع و یا ادامه داشته باشد)
در صورت فراموشی مصرف قرص:
۱- هرگاه مصرف یك قرص فراموش گردد: به محض یادآوری قرص را مصرف كرده و قرصهای بعدی را نیز در زمان مقرر مصرف كنید.
۲- هرگاه مصرف دو قرص متوالی فراموش گردد: به محض یادآوری ۲ قرص را همزمان مصرف كرده و ۲ قرص دیگر را همزمان روز بعد مصرف كنید.مابقی قرصها را در زمان مقرر مصرف كنید.تا یك هفته نیز از یك روش دیگر پیشگیری از بارداری استفاده كنید.
۳- هرگاه مصرف ۳ قرص متوالی فراموش گردد: در این صورت مابقی بسته قرص را بدور انداخته و همان روز مصرف قرصهای بسته جدیدی را آغاز كنید. تا یك هفته نیز از یك روش دیگر پیشگیری از بارداری استفاده كنید.
* معمولا پس از دو هفته از مصرف قرصهای LD وHD دیگر حاملگی صورت نخواهد گرفت اما بهتر است ماه نخست مصرف اینگونه قرصها از یك روش دیگر پیشگیری از بارداری استفاده كنید.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.
براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.