اخبار مهم
Home / بارداری / ده جمله ای که نباید به زنان باردار گفت(۲)
68293_264.jpg

ده جمله ای که نباید به زنان باردار گفت(۲)

از قصه‌ی وحشتناک به‌دنیا آوردن بچه تا شوخی‌هایی که درباره‌ی بارداری می‌گویند، تقریبا هر چیزی می‌تواند یک زن باردار را ناراحت کند؛ مگر آن‌که به او بگویید بسیار زیبا به‌نظر می‌رسد. اما در هر صورت، ما در این مقاله به ارائه‌ی چند نکته‌ی کارآمد درباره‌ی مسائلی که نباید برای یک زن باردار مطرح کرد می‌پردازیم. در مطلب پیش به چهار مورد اشاره کردیم، در ادامه موارد دیگر را مرور می کنیم:

۵٫”بچه‌ی اولم خیلی راحت به دنیا آمد اما معمولا زایمان بچه‌ی دوم خیلی سخت و طولانی است.” شاید زایمان شما خیلی سخت‌تر از زایمان اول بوده باشد اما این به آن معنا نیست که برای او هم همین اتفاق بیافتد. بارداری در هر فرد متفاوت است. تمامی زنان باردار نمی‌توانند تغییرات ایجاد شده در بدن خود را بپذیرند و قطعا نیازی به دغدغه‌ها و استرس‌های بیشتر ندارند. در این دوران که هورمون‌ها او را به چالش دعوت کرده‌اند، تصور این که نتواند دوباره به وزن قبلی بازگردد خیلی سخت و مایوس‌کننده است.

۶٫”وای! اصلا به شکم کوچکت نمی‌آید که باردار باشی!” این جمله هم روی دیگر سکه‌ی تغییرات بدنی است، بله! ممکن است یک زن باردار برداشتی منفی از آن داشته باشد. ممکن است احساس کنید با این جمله حس خوبی را به او منتقل می‌کنید اما در واقع، او فکر می‌کند که شاید مشکلی در مورد بارداری‌اش وجود دارد و شاید بدنش به اندازه‌ی کافی جنین را تغذیه نمی‌کند. به‌طور کلی، هر نوع نظر خاص در مورد تغییرات بدنی می‌تواند از سوی یک زن باردار اشتباه برداشت شود. بنابراین، از بیان هر نوع حرفی که درباره‌ی سایز و بدن او باشد بپرهیزید. هر سایزی که داشته باشد، به او بگویید که فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

۷٫”دختر است؟ نمی‌خواهی باز هم برای پسردار شدن تلاش کنی؟” شاید شما پسر را به دختر ترجیح بدهید، یا بالعکس! اما این به آن معنا نیست که او هم همین سلیقه را دارد. درون او، یک زندگی در حال شکل‌گیری است و او از این موضوع هیجان‌زده است. (مگر آن‌که واقعا از آن ناراحت باشد و برای شما درد دل کند، که در این صورت نیز وظیفه‌ی شما این است که بدون در نظر گرفتن جنسیت نوزاد، به او روحیه و انرژی بدهید و از خوبی‌های داشتن فرزند پسر یا دختر برایش بگویید.) همچنین، به میان آوردن مسئله‌ی بارداری بعدی در حالی که او الان باردار است اصلا منطقی نیست!

۸٫”روی شکمت غذا ریختی!” بدترین جمله همین است! هیچ چیز بدتر از این نیست که بزرگی شکمش را به رخ او بکشید. هرگز به آن اشاره نکنید. او خودش همه چیز را می‌داند. او خودش می‌داند که شکمش بزرگ است و غذا خوردنش شبیه به آدم‌های شکمو شده است. در ماه هشتم، همه‌ی لباس‌هایش برایش کوچک شده‌اند. اما حداقل بگذارید حس کند هیچ‌کس به این مسئله توجه نمی‌کند.

۹٫ “خب! همین روزها فارغ می‌شوی، نه؟” معمولا به دنبال این پرسش، سکوتی طولانی حکم‌فرما می‌شود چرا که شما متوجه می‌شوید که او تازه در ماه ششم بارداری به سر می‌برد. اگر در مورد زمان فارغ شدن او شک دارید، از او بپرسید! مزاح کردن در مورد فارغ شدن، احساس خیلی بدی را به او منتقل می‌کند و ممکن است برای مدتی طولانی از شما کینه به دل بگیرد.

۱۰٫”می‌توانی این غذا را بخوری؟” بله، زنان باردار باید عادات غذایی خود را اصلاح کنند، اما برای هر چیزی محدودیت ندارند. اگر دلش غذای ممنوعه‌ی خاصی را می‌خواهد، او را سرزنش و توبیخ نکنید، مگر آن که واقعا نظر شما را در این مورد خواسته باشد! مطمئن باشید که او می‌داند چه چیزهای را باید و نباید مصرف کند و این را در نظر داشته باشید که دوست ندارد در مورد غذا خوردن، تحت نظر قرار بگیرد.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.