اخبار مهم
Home / نوزاد / دل پیچه نوزاد، دلایل مختلفی دارد
95288_639.jpg

دل پیچه نوزاد، دلایل مختلفی دارد

سوال مخاطب هریس پویا: پسری ۴۰ روزه دارم که به خودش می پیچه و خودش رو جمع می کنه و روزی هفت هشت بار شاید هم بیشتر مدفوع می کنه .دلیل زور زدن و قرمز شدن صورت چی می تونه باشه. پیش متخصصان اطفال هم بریدم، شکم و گوشش را معاینه کرد گفت چیزی نیست و طبیعیه.

پاسخ دکتر بهروز باوریان، متخصص اطفال:
نوزاد شما کولیک دارد و از ۴۰ روزگی ممکن است شروع شود و تا پایان ۳ ماهگی و حتی ۴ ماهگی ادامه داشته باشد و متاسفانه این مشکل درمان قطعی ندارد و معمولا با انجام چند کار تنها می توان باعث تسکین دل درد و دل پیچه در نوزادان شوید. شما نباید غذاهایی که باعث نفخ می شود مانند حبوبات، سیر و دیگر مواد غذایی را مصرف کنید چون باعث می شود که نفخ از طریق شیر خوردن نوزاد وارد بدن او شود. بد شیر دادن شما به نوزاد به طوری که سینه دقیقا وارد دهان نوزاد نشود، شیر خوردن زیاد نوزاد به خاطر تسکین دادن دردش، آروغ گیری نادرست بعد از شیر خوردن و تن کردن لباس های تنگ برای نوزاد از جمله کارهایی است که باعث تشدید درد نوزاد شما می شود. بهتر است در مواقعی که درد و بی قراری او شروع می شود که معمولا هم از غروب تا صبح است، با آرامش، حوصله، رعایت تمام کارهای گفته شده و همچنین مصرف قطره کولیک نوزادان که باید زیر نظر پزشک باشد، باعث تسکین درد کولیک پسرتان شوید. اگر با تمام این کارها همچنان فرزند شما میزان بی قراری هایش تفاوتی نکرد و کم نشد، بهتر است که برای معاینه به متخصص اطفال مراجعه کنید.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد. 

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.