اخبار مهم
Home / نوزاد / دفترچه راهنمای مراقبت از نی نی (۲)
43774_729.jpg

دفترچه راهنمای مراقبت از نی نی (۲)

چقدر خوب می‌شد اگر نوزادی که تازه از بیمارستان به خانه می‌آید، همراه خودش یک دفترچه راهنمای مراقبت هم داشته باشد! درست مثل ال‌سی‌دی یا ماشین ظرفشویی جدیدتان! این همان راهنماست که دنبالش بودید! در مطلب قبل درباره چگونگی مراقبت از پوست سر نوزاد، مراقبت از چشم ها و زمان شیردهی به نوزاد مطالبی آورده شد، در ادامه موارد دیگر را بررسی می کنیم:

حواس‌تان به گردنش باشد!
یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید در مورد نوزاد خیلی به آن دقت کنید گردن نوزاد است. همیشه وقتی نوزاد را برمی‌دارید یا می‌خوابانید، همچنین هر وقت او را در آغوش می‌گیرید، باید با دست‌تان گردن و سر او را حمایت کنید البته زیاده از حد هم نباید او را سفت نگهدارید، بالاخره نوزادان هم برای حرکت احتیاج به فضا دارند! موقع حمام کردن نوزاد هم به چین‌‌های پشت گردن او توجه کنید و با دقت آن‌ها را بشویید.

زانوها وآرنج‌هایش آسیب نبیند
وقتی نوزاد شما لذت حرکت کردن را کشف می‌کند، شروع به خزیدن روی زمین می‌کند. بهترین کار این است که در این زمان کمی روغن ملایم بچه یا وازلین روی آرنج‌ها و زانوهای نی‌نی بمالید تا موقع حرکت کردن پوستش آسیب نبیند.

بغلش کنم، لوس می‌شود؟
بعضی از مادرها فکر می‌کنند، اگر به محض گریه کردن به او توجه کنند، به سراغش بروند و او را برداشته و در آغوش بگیرند، نوزاد در آینده لوس بار می‌آید. ولی باید بدانید دست کم در سال اول باید از هر فرصتی برای گرفتن نوزاد در آغوش خودتان استفاده کنید. نوزادان به جز خواب و خوراک برای رشد بهتر به یک چیز دیگر هم نیاز دارند و آن آغوش مادر است. تحقیقات زیادی نشان داده، نوزادانی که به میزان کافی از توجه والدین بهره‌مند نمی‌شوند و مادر با آن‌ها ارتباط تماسی و چشمی برقرار نمی‌کند، دچار عقب‌ماندگی رشدی می‌شوند. بنابراین تا جایی که می‌توانید نوزادتان را در آغوش بگیرید، با او ارتباط چشمی برقرار کرده و او را نوازش کنید. همه این کارها باعث می‌شود تا کوچولوی شما دنیا را جایی امن‌تر برای زندگی بداند.

چگونه حمامش کنم؟
تا قبل از افتادن بند ناف نباید نوزاد را کاملا در آب فروببرید بلکه باید با استفاده از اسفنج مرطوب او را تمیز کنید. نوزاد را روی یک سطح صاف بخوابانید و «چشم از او برندارید!» نوزاد را کاملا لخت نکنید. در طول تمیز کردن هر قسمت از بدن نوزاد، بقیه بدن او باید در حوله پیچیده باشد.

تمیز کردن را از چشم‌ها شروع کنید. با یک حوله تمیز چشم‌های نوزاد را پاک کنید. برای پاک کردن گوش‌ها و بینی هم مانند چشم، فقط از آب ساده استفاده کنید. بقیه قسمت‌های صورت را می‌توانید با یک صابون ملایم بچه غیرمعطر پاک کنید. بعد از شستن صورت آن را به آرامی خشک کنید.

موقع شستن بدن نوزاد توجه خاصی به نواحی پشت گوش‌ها، چین‌های گردن، بازوها و ناحیه تناسلی او داشته باشید. قبل از لباس پوشاندن به نوزاد اطمینان حاصل کنید که همه جای بدن او کاملا خشک شده است.

چگونه ناخنش را بگیرم؟
نوزاد شما در بدو تولد آن‌قدر کوچک است که بعید است بتوانید بدون آسیب زدن به انگشت‌های نازکش ناخن‌های او را بگیرید. بنابراین بهتر است، صبر کنید تا یک ماهی بگذرد. بعد می‌توانید به کمک ناخن‌گیر مخصوص نوزاد، ناخن‌های او را کوتاه کنید. برای این‌که در این مدت کوچولو با ناخن‌هایش صورتش را خراش ندهد، می‌توانید دست‌هایش را با دستکش‌ بپوشانید. راستی! ناخن‌های پا تا ۳ ماهگی نیازی به کوتاه کردن ندارند.

بند نافش کی‌می‌افتد؟
بند ناف معمولا تا پایان هفته دوم یا سوم با نوزاد شما خواهد بود البته استثناهایی هم وجود دارد. مثلا ممکن است برای بعضی از نوزادان افتادن بند ناف ۸ هفته طول بکشد. برای مراقبت از بند ناف به نکات زیر توجه کنید:

– منطقه اطراف بند ناف را خشک وتمیز نگهدارید.
– از پوشاندن لباس‌های زیر دکمه دار تا زمانی‌که بند ناف بیفتد خودداری کنید.
– هنگام تعویض پوشک لبه بالای آن را زیر بند ناف تا کنید تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باشد و با ادرار تماس پیدا نکند.
– نوزاد را برای حمام کردن به‌طور کامل درون وان فرو نبرید، تا زمانی که بند ناف بیفتد با اسفنج مرطوب بدن نوزاد را تمیز کنید.
– بعضی پزشکان توصیه می‌کنند، روزی یک یا دو بار بند ناف را با الکل تمیز کنید. در این مورد از پزشک کودک‌تان مشورت بخواهید.
– در هوای گرم به نوزاد باید فقط پوشک و یک تی شرت گشاد بپوشانید تا جریان هوا زیر لباسش برقرار شده و بند ناف سریع‌تر خشک شود.
– هیچگاه سعی نکنید بند ناف را با دست بکنید حتی اگر خیلی شل شده باشد و تنها اتصال آن رشته‌ای نازک باشد. بگذارید بند ناف خودش بیفتد.