اخبار مهم
Home / بارداری / در بارداری این ویتامین ها را فراموش نکنید
53261_146.jpg

در بارداری این ویتامین ها را فراموش نکنید

رژیم غذایی سالم همیشه یک انتخاب معقول و منطقی است اما این امر در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین مصرف ویتامین پریناتال یا پیش از بارداری برای کمک به رفع هر گونه کمبود احتمالی مواد مغذی در رژیم غذایی مادر در دوران بارداری تصمیم به جایی است. ویتامین های پیش از بارداری شامل بسیاری از ویتامینها و مواد معدنی می شود. اسید فولیک، آهن، ید و کلسیم از جمله مهمترین این مواد هستند.

اسید فولیک، آهن و کلسیم
اسید فولیک به پیشگیری از نواقص لوله عصبی در جنین که بر مغز و طناب نخاعی تاثیر می گذارد، کمک می نماید. نقص لوله عصبی در بیست و هشت روز اول پس از آبستنی، پیش از این که بسیاری از زنان حتی از بارداری خود آگاه باشند، اتفاق می افتد.

چون حدود نیمی از همه بارداری ها بدون برنامه ریزی هستند، توصیه می شود همه زنانی که ممکن است باردار شوند، ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف کنند. مصرف اسید فولیک را پیش از بارداری باید شروع کرده و در ۱۲ هفته اول بارداری باید مصرف آن را ادامه دهید. زنانی که پیش از این کودکی با نقص لوله عصبی دارند باید با پزشک درباره نیاز به مصرف دوز متفاوتی از اسید فولیک صحبت کنند.

کلسیم نیز برای زنان باردار مهم است و مانع کاهش تراکم استخوان می شود چرا که جنین از کلسیم مادر برای رشد استخوان های خود استفاده می کند. ید برای عملکرد سالم تیروئید در دوران بارداری حیاتی است. کمبود ید می تواند مانع رشد فیزیکی جنین شده و موجب ناتوانی شدید ذهنی و شنوایی او گردد. ید ناکافی به سقط جنین و مرده زایی منجر می شود. آهن هم در مادر و هم جنین به اکسیژن رسانی در خون کمک می کند.

مطالعات نشان داده اند که مصرف دوز بیشتر (تا ۴۰۰۰ میکرو گرم) حداقل یک ماه پیش از سه ماهه اول بارداری و در حین آن برای این زنان ممکن است مفید باشد اما ابتدا با پزشک صحبت کنید. غذاهای حاوی اسید فولیک عبارتند از سبزیجات برگ سبز، مغزهای گیاهی، حبوبات، مرکبات و بسیاری از غذاهای غنی شده. با این حال مصرف مکمل اسید فولیک به مقدار مناسب برای اطمینان، مفید است.

اگر ویتامین های پریناتال موجب تهوع شما شد چه؟
برخی از ویتامین های پریناتال می توانند در زنانی که پیش از این تهوع در بارداری داشته اند، تهوع ایجاد کنند. اگر چنین اتفاقی افتاد با پزشک صحبت کنید. او ممکن است بتواند نوع دیگری ویتامین پریناتال برایتان تجویز کند مثلا برخی زنان با ویتامین های محلول یا جویدنی راحت تر از انواع بلعیدنی هستند.

در ویتامین های پریناتال چه موادی وجود دارد؟
– ۴۰۰ میکرو گرم اسید فولیک
– ۴۰۰ واحد ویتامین دی
– ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم کلسیم
– ۷۰ میلی گرم ویتامین ث
– ۳ میلی گرم تیامین
– ۲ میلی گرم ریبوفلاوین
– ۲۰ میلی گرم نیاسین
– ۶ میکرو گرم ویتامین ب ۱۲
– ۱۰ میلی گرم ویتامین ای
– ۱۵ میلی گرم روی
– ۱۷ میلی گرم آهن
– ۱۵۰ میکرو گرم ید
در برخی مواد پزشک نوع خاصی ویتامین پریناتال را تجویز می کند.