اخبار مهم
Home / زایمان / دردهای پس از زایمان
66707_567.jpg

دردهای پس از زایمان

درد پس از تولد کودک گرچه مسئله‌ای رایج است، اما می‌تواند آزاردهنده و برای مادرانی که اولین تجربه‌شان است باعث تعجب شود. دردهای این چنینی می‌توانند همانند درد هنگام زایمان شدید بوده و تا سه ماه ادامه داشته باشند. این دردها به سبب کشیده شدن بافت‌هایی مانند پستان‌ها، واژن، شکم، کمر و ناحیه لگن ایجاد می‌شوند.

درد پس از زایمان در ناحیه‌ی پایینی شکم شبیه گرفتگی عضله بوده و ناشی از انقباض‌های رحم است. این انقباض‌‌ها بلافاصله پس از تولد کودک آغاز شده و می‌تواند برای یک دوره‌ی ۶ هفته‌ای، تا زمانی که رحم به اندازه و مکان طبیعی خود بازگردد، ادامه داشته باشند. اکسی‌توسین (هورمون مسئول انقباظات رحمی) بلافاصله پس از زایمان افزایش یافته و در این زمان درد شدیدتر است. شیردهی نیز باعث ترشح بیشتر این هورمون می‌شود.

درد عضلات
فرآیند زایمان و تولد کودک باعث ایجاد فشار شدیدی بر عضلات شکم و لگن می‌شود. این عضلات به چند روز زمان نیاز دارند تا التیام یابند. این نوع درد طبیعی بوده و با مصرف مسکن و مقدار زیادی استراحت فروکش خواهد کرد.

کمر درد
انبساط رحم در دوره‌ی بارداری و وزن اضافه‌ای که بدن در این دوران تحمل می‌کند باعث ایجاد فشار بر کمر خواهند شد. زایمان طولانی و قرار گرفتن در موقعیتی نامناسب هنگام شیر دادن به نوزاد می‌توانند کمر درد را تشدید کنند. کمر درد طی چند ماه پس از زایمان مسئله‌ی طبیعی است.

درد ناشی از عفونت
عفونتی که به سبب سزارین یا ابزارهای مامائی به وجود می‌آید می‌تواند باعث احساس درد در ناحیه لگن شود. برای درمان این نوع عفونت‌ها باید از آنتی‌بیوتیک استفاده نمود. این نوع درد‌ها طبیعی نیستند.

هر نوع دردی که بر شدت آن افزوده شود یا برای بیش از ۳ ماه ادامه پیدا کند نیازمند بررسی توسط یک پزشک خواهد بود.

اپیزیوتومی
ناحیه بین مقعد و واژن (پرینئوم) ممکن است هنگام زایمان پاره شود یا نیاز به بریده شدن داشته باشد. بخیه‌هایی که برای ترمیم این ناحیه استفاده می‌شوند می‌توانند باعث ایجاد درد در ناحیه واژن شده که در زمان نشستن، راه رفتن، سرفه یا عطسه کردن تشدید می‌شود.

درد پستان‌ها
احساس درد در پستان‌ها به سبب شیر موجود در آن‌ها و نوک پستان‌ها به موجب مکیده شدن توسط نوزاد امری طبیعی است.