اخبار مهم
Home / نوزاد / خوردنی های ممنوعه برای نوزادان (۱)
37247_664.jpg

خوردنی های ممنوعه برای نوزادان (۱)

تغذیه کودکان در نخستین سال زندگی‌شان برای والدین رویداد هیجان‌انگیزی است. در ۶ ماه نخست، شیر مادر تمام چیزهایی که کودک به آنها احتیاج دارد را تامین می‌کند. گوارش شیر مادر برای کودک بسیار راحت است و احتمال یبوست و اسهال را در آنها بسیار پایین می‌آورد.

شیرمادر حاوی آنتی‌بادی‌هایی است که از کودک در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند اما اغلب شیرخواران از ۶ ماهگی آماده دریافت برخی غذاهای جامد نیز هستند. در عین حال که شیر دادن مادر به شیرخوار تا ۲ سالگی ادامه دارد. کودکی که نیاز به غذای بیشتر (علاوه بر شیر مادر) دارد، این علائم را از خود بروز می‌دهد:

نسبت به قبل زود به زود گرسنه می‌شود. بدون حمایت دیگران می‌تواند در ۶ ماهگی به راحتی بنشیند در واقع روی عضلاتش کنترل دارد. غذا را در دهان نگه می‌دارد و آن را بیرون نمی‌ریزد. وقتی که احساس کند غذایی به سمتش در حرکت است،‌ دهانش را باز می‌کند.

اما در این میان از دادن برخی غذاها به کودکان زیر یکسال باید پرهیز نمود مثلاً:

عسل
اگر قبل از یک سالگی کودکتان به او عسل بدهید، حالت چسبندگی در روده‌هایش ایجاد خواهد شد و سلامتی‌اش را به خطر می‌اندازد. عسل پر از تخم‌های ریزی است که کلستریدیوم بوتولینیوم نام دارند البته این تخم‌ها برای بزرگسالان خطری ندارند اما در کودکان خردسال باعث ایجاد بوتولیسم می‌شوند که با عوارضی همچون یبوست شدید، کم‌اشتهایی و بی‌حالی همراه است، البته برخی از پزشکان استفاده از عسل را از ۸ ماهگی به بعد بی‌خطر اعلام می‌کنند ولی اغلب پزشکان توصیه می‌کنند تا ۱ سالگی به کودکان عسل ندهیم.

آجیل‌ها و بادام‌زمینی
این مواد غذایی به شدت آلرژی‌زا هستند، مخصوصاً اگر در یک خانواده سابقه بیماری آلرژی باشد، باید نسبت به این مواد غذایی محتاط‌تر نیز باشد. شما می‌توانید معرفی این بخش از مواد غذایی را به کودکتان کمی به تعویق بیندازید تا در آینده علائم آلرژی را در او مشاهده نکنید.

سفیده تخم‌مرغ
تخم‌مرغ بهترین منبع غذایی برای تأمین ویتامین D و سایر ویتامین‌ها و املاح است، اما کودک خردسال شما نباید تخم‌مرغ را به صورت کامل (زرده و سفیده) بخورد. قسمت سفیده تخم‌مرغ بسیار آلرژی‌زا است به همین دلیل به والدین فقط استفاده از زرده‌ تخم‌مرغ توصیه می‌شود. با معرفی هر غذای جدید به فرزندتان توجه کنید که آیا علائم آلرژیکی را از خود بروز می‌دهد یا خیر!

آب میوه
به شیرخوار ۶ ماهه خود، آب میوه ندهید، اما چرا؟ آب میوه سرشار از قند است و به اندازه کل میوه خاصیت و ارزش غذایی ندارد. اگرچه آب میوه‌هایی مثل آب پرتقال، گریپ‌فروت و… سرشار از ویتامین C هستند ولی به هر حال بسیار هم اسیدی هستند و ممکن است کودک شما را به مشکلات شکمی مبتلا کنند چرا که سیستم گوارشی آنها هنوز تکامل نیافته است. برخی از میوه‌ها به شدت آلرژی‌زا هستند و اگر هم تصمیم گرفته‌اید حتماً به کودکتان آب میوه بدهید، نسبت به آلرژی‌زا بودن آن نیز بی‌توجه نباشید به همین دلیل آب میوه‌هایی مثل سیب و گلابی از بقیه میوه‌ها مناسب‌تر هستند و کمی هم به آب‌میوه، آب اضافه کنید تا چندان غلیظ نباشند.

ادامه دارد…