اخبار مهم
Home / زایمان / حین زایمان چه اتفاقی می‌افتد؟
48518_121.gif

حین زایمان چه اتفاقی می‌افتد؟

هریس پویا، گروه ترجمه: به طور معمول آنچه در مورد زایمان به ذهن می‌آید درد بسیار زیاد همراه با شادی و عشقی است که از دیدن کودک به مادر دست می‌دهد. اما این همه ماجرا نیست و شما حین زایمان مواردی را تجربه میکنید که شاید هیچکس به شما توضیح ندهد. البته شاید به این دلیل این موارد به شما گفته نمیشود که نترسید چون برخی واقعیتها درباره زایمان عجیب و غریب است. اما اگر واقعا میخواهید برای زایمان آماده شود بهتر است برخی از این موارد را بدانید.

احساس مدفوع می کنید
حین زایمان طبیعی شما متوجه می‌شوید که پزشک و پرسنل مدام از شما میخواهند که « زور بزنید» و در حالی که شما زور میزنید ممکن است احساس کنید نیاز به دستشویی دارید. به دلیل فشار و زوری که میزنید شما هیچ کنترلی بر نیاز به دستشویی ندارید. نگران نباشید اگر این اتفاق افتاد پرستار و پزشکی که شما را حین زایمان همراهی می‌کنند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.

 بعد از تولد خونریزی دارید
این صحنه ممکن است برای‌تان آشنا باشد: خونریزی بعد از تولد. نکته‌ای که نمی‌دانید این است که میزان خونی که از دست می‌دهید بیشتر از آن است که یک نفر بتواند آن را تمیز کند. این خونریزی تمام نمی‌شود. از آنجا که عادت ماهانه شما ۹ ماه به تاخیر افتاده بود، درست بعد از تولد از سر گرفته شده و ممکن است چند هفته طول بکشد.‌ 

دردتان با درد قاعدگی فرق دارد
درد و انقباضات می‌تواند بدترین قسمت زایمان باشد. شما ممکن است فکر کنید که این دردها مانند درد قاعدگی است چون به همین ترتیب درد آغاز می‌شود اما به سرعت درد غیرقابل تحملی در قسمت تحتانی شکم و کمر احساس خواهید کرد. البته اگر شما ترجیح دهید زایمان اپیدورال داشته باشید، این اتفاق نمی‌افتد.

 کیسه آب یکباره پاره نمی شود
در برخی فیلم‌ها دیده می‌شود که کیسه آب زن باردار به یکباره پاره می‌شود در حالی که ممکن است این حقیقت نداشته باشد چون این آب، مایع آمنیوتیکی است که از کودک محافظت می‌کند و باید در طول یک روز بریزد و برای آن نیاز به استفاده از پد پیدا کنید.

موهایتان می ریزد
یک بالش سفت می‌تواند باعث ریزش موی زیادی در شما شود. بله، موهای شما به لطف استروژن در طول بارداری ضخیم و سفت بوده اما بعد از تولد، سطح استروژن کاهش یافته و مقدار زیادی از موهای شما می‌ریزد.

تورم پاها ممکن است ماندگار شود
تورم پا یک عارضه جانبی شایع در بارداری است. با این حال پس از زایمان ممکن است به رغم کاهش تورم اندازه پاهای شما همچنان بزرگ باشد. این می‌تواند در برخی زنان موقت و در برخی به صورت تغییری دائمی باشد.

تعریق شبانه سراغتان می آید
چند هفته اول بعد از زایمان تعریق شبانه را تجربه خواهید کرد. حتی ممکن است صبح که از خواب بیدار میشوید آنقدر بالش‌تان خیس باشد که فکر کنید تب کرده‌اید. این تعریق که در طول شب اتفاق می‌افتد میتواند وادارتان کند بالش‌تان را عوض کنید.

باید جفت را هم خارج کنید
بعد از آنکه عملیات زایمان با موفقیت تمام می‌شود و شما فرزندتان را به چشم می‌بینید، باید جفت را هم از بدن‌تان خارج کنید. ممکن است برخی بگویند که  « فقط یک فشار کوچک» برای خروج جفت کفایت می‌کند اما همین فشار کوچک بعد از تولد نوزاد سخت خواهد بود. اگر بخشی از جفت در رحم باقی بماند میتواند باعث بیماری شود. پزشک شکم شما را به شدت فشار میدهد و در این لحظه شما چیزی شاید به اندازه یک نوزاد دیگر را دفع میکنید که جفت است.