اخبار مهم
Home / قصد بارداری / حمام کردن بعد از آی وی اف
95506_688.jpg

حمام کردن بعد از آی وی اف

سوال مخاطب هریس پویا: میخواستم بدونم بعد از عمل انتقال جنین که آخرین مرحله از مراحل IVF  هست استحمام ضرر داره و اگر مضر هست تا چه مدت باید پرهیز کرد؟پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:

دوست عزیز نگران نباشید اگر آی وی اف برای شما برنامه ریزی شده و انتقال جنین صورت گرفته است حمام کردن یک روز درمیان یا دو روز درمیان به صورت کوتاه در حد ۵ تا ۱۰ دقیقه برای رعایت بهداشت فردی اشکالی ندارد و روی نتیجه آی وی اف تاثیر خاصی ندارد یا شانس باردار شدن شما را کم و زیاد نمی کند. این مساله هم که می گوییم بعد از آی وی اف باید استراحت داشته باشید یک مساله نسبی است نه اینکه نیاز باشد بعد از انتقال جنین استراحت مطلق کنید و از جایتان تکان نخورید. چون استراحت به این شکل هم سودی به حال شما ندارد و باعث افزایش احتمال بارداری نمی شود.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.