اخبار مهم
Home / زایمان / حضور خانواده در اتاق زایمان برای اولین بار
12636_887.jpg

حضور خانواده در اتاق زایمان برای اولین بار

ایسنا: دکتر لیدا حیدری، جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان که مسئولیت این عمل را برعهده داشت، اظهار کرد: در این روش زایمان از هیچ دارو، سرم یا مداخله پزشکی استفاده نمی شود و زایمان کاملا طبیعی با درد کاملا کاهش یافته با مشارکت فعالانه بیمار انجام می‌شود.

وی گفت: در روش زایمان آسان‌ اجازه می‌دهیم خود بیمار تمام حرکاتی را که درد را کاهش می‌دهد، انجام دهد. ورزش‌ها و نرمش‌های خاص و همچنین روش صحیح تنفس در موقعیت‌های مختلف که قبل و حین زایمان باید توسط مادر انجام شود، به وی آموزش داده می‌شود‌.
وی اظهار کرد: این نرمش‌ها و تنفس‌ها برای کاهش درد و چرخش و قرار گرفتن جنین در موقعیت مناسب انجام می‌شود.
حیدری ادامه داد: در روش زایمان آسان همچنین ماساژ مادر و استفاده از دوش آب گرم یا وان آب ولرم‌ برای کاهش درد انجام شده و فضای اتاق زایمان به شکلی است که از تنش‌های روانی بیمار کاسته می‌شود.
وی حضور اعضای خانواده مانند همسر و فرزند در کنار مادر را یکی دیگر از ویژگی خاص این روش عنوان کرد و گفت: حضور خانواده به وِیژه همسر در این فضا به بیمار اجازه می‌دهد کاملا احساس راحتی کرده و فضای منزل برای وی تداعی شود که این امر موجب آرامش بیمار و کاهش تنش وی می‌شود.
وی ادامه داد: علاوه بر آن خانواده و همسر بیمار به وی کمک می‌کنند تا نرمش‌ها، ورزش‌ها و حرکات تنفسی را انجام دهد.
این متخصص زنان و زایمان گفت: این پروسه تا مرحله زایمان ادامه می‌یابد و در این مرحله نیز زایمان بدون استفاده از هیچ گونه دارو، سرم یا فشار و در شرایطی که بیمار کاملا در حالت ریلکس قرار دارد، انجام می‌شود، در این روش الزامی به استفاده از تخت‌های خاص نیز نیست و خود بیمار حالتی را که راحت است، انتخاب می‌کند.
وی یادآور شد: این روش برای اولین به همراه همسر در بیمارستان شمس تبریز انجام شد، هر چند زایمان آسان بدون حضور خانواده در سایر بیمارستان‌های تبریز انجام شده است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه همسر، نزدیک فرد به زن باردار است، بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت فراهم بودن فضای فیزیکی بیمارستان، زایمان با حضور همسر انجام شود.
حیدری با بیان اینکه هزینه این روش زایمان هیچ تفاوتی با سایر زایمان‌ها ندارد، یادآور شد: افرادی که مایل به استفاده از این روش زایمان هستند، باید در دوران بارداری آموزش‌های لازم در خصوص ورزش و نرمش‌های مورد نیاز را ببینند و با شروع درد زایمان به بیمارستان مراجعه کنند تا بقیه مراحل در بیمارستان طی شود.
مادری که برای نخستین بار این روش بر روی وی انجام شد، اظهار کرد: این زایمان، دومین زایمان من به روش طبیعی بود، ولی در این روش زایمان آسان، برخلاف زایمان قبلیم در شرایط روحی و جسمی بسیار خوبی قرار داشتم و زایمان با کمترین درد انجام شد.
وی رفتار محبت آمیز ماماها و لبخند دائمی کادر بیمارستان، ماساژهای مرتب از سوی کادر بیمارستان، استفاده از نرمش‌های خاص و تنفس در زمان های مشخص و همچنین حضور همسر‌ را از عوامل کاهش دهنده درد زایمان در این روش عنوان کرد و گفت: در این روش در اتاق زایمان فضای آرامش بخشی به لحاظ روحی حاکم است و حتی ادکلن و موسیقی مورد علاقه مادر را نیز در فضا پخش می‌کنند.

تغذیه دوران زایمان