اخبار مهم
Home / کودک / تقویت حافظه کودکان با بازی
89931_733.jpg

تقویت حافظه کودکان با بازی

هریس پویا، گروه ترجمه:اگر متوجه شده باشید کودک شما در به خاطر سپردن جهت‌های ساده مشکل دارد و فراموشکار است در حالی که به طور معمول آدم فراموشکاری نیست. قبل از اینکه وحشت کنید و به کودک‌تان برچسب بزنید بهتر است روی حافظه‌ کاری او متمرکز شوید. 
حافظه کاری چیست؟
حافظه کاری توانایی ذخیره و دستکاری اطلاعات ذخیره شده در حافظه کوتاه مدت همزمان با پردازش آن است. به عبارت ساده، حافظه کاری یک برچسب یادداشت ذهنی است که اطلاعات را تا زمان استفاده نگه می‌دارد. دو نوع حافظه کاری وجود دارد، حافظه شنوایی  و حافظه دیداری.  حافظه شنیداری آنچه می‌بینیم را ذخیره می‌کند و حافظه شنیداری نیز آنچه می‌شنویم.
نشانه‌های کاهش حافظه کاری در کودکان
حافظه کاری برای یادگیری درس بسیار مهم است به ویژه در زبان و ریاضی. این توانایی شناختی است و وجود حتی یک مشکل کوچک در این منطقه می‌تواند عملکرد تحصیلی کودک را تحت تاثیر قرار دهد. در اینجا فهرستی از علائم رایج چنین مشکلی در کودکان را مشخص می‌کنیم. علائم به این قرار است:
  • مشکل در به خاطر سپردن قوانین بازی
  • مشکل در به خاطر سپردن دستورالعمل‌های معلم
  • مشکل در دنبال کردن بحث‌های طولانی
  • ناتوانی در تکمیل وظایفی که نیاز به یادآوری اطلاعات دارد
  • ناتوانی در نوشتن دوباره یک عدد در یک معمای ریاضی
  • ناتوان در توجه و تمرکز
  • حواس پرتی آنی و سریع
حافظه کاری را چطور تقویت کنید
خوشبختانه تمرین‌های متعدد،‌ بازی و فعالیت می‌تواند در بهبود حافظه کاری کودک کمک کند که در اینجا برخی از آنها را می‌خوانید:
تکرار
تکرار سوال‌های امتحان و کارت کلمات می‌تواند این اطمینان را بدهد که کودک شما اطلاعات را هم در حافظه کوتاه مدت و هم در حافظه بلند مدت حفظ کرده است. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که حافظه کاری با تمرین بازیابی بهتر می‌شود. برای مثال توالی ۱،۳،۵،۷،۹ را تکرار کنید و بعد از کودک‌تان بپرسید بعد از ۳ چه عددی قرار می‌گیرد. هرچه کودک پیشرفت بهتری داشت می‌توانید دامنه اعداد را گسترش دهید.
بازی ویدئویی
این فعالیتی است که کودکان برای چندین ساعت حاضرند انجامش دهند. بازی ویدئویی به فرزند شما اجازه می‌دهد در حالی که یک تجربه سرگرم کننده را دارد به تمرین مهارت‌های حافظه بپردازد. بسیاری از بازی‌های ویدئویی نیاز به بازیکنی برای یادگیری و به یاد آوردن اطلاعات برای رفتن به مراحل بالاتر دارند.
بازی « کیم»
می‌توانید با کودک‌تان بازی کیم را انجام دهید. چند عدد،‌کلمه یا حتی شی را انتخاب کرده و نشان دهید. بعد یکی از آنها را حذف کنید و از کودک بپرسید چه چیزی در این اقلام نیست. بازی را با ترکیب‌های مختلفی از اشیا،‌کلمات و اعداد به راحتی می‌توان انجام داد.
بازی شطرنج
بازی شطرنج به کودک شما کمک می‌کند تا حافظه‌اش گسترش پیدا کند چون بازی نیاز به این دارد که او همه مهره‌ها و اطلاعات را ببیند و تصویر کلی داشته باشد.
مهارت‌های تجسمی برای کودک
آموزش مهارت‌های تجسمی نیز می‌تواند در بهبود حافظه کودک موثر باشد. از کودک بخواهید آنچه خوانده یا شنیده را تصویر سازی کند. برای مثال اگر از او خواسته‌اید میزی برای چهار نفر بچیند از او بخواهید که تصور کند چه تصویری در ذهنش هست. هرچه کودک در این مهارت پیشرفت بیشتری کند به جای کشیدن تصویر آن را بیشتر توضیح خواهد داد.