اخبار مهم
Home / کودک / تغذیه کودکان بيش فعال(۱)
48446_220.jpg

تغذیه کودکان بيش فعال(۱)

اختلال بيش‌فعالي یک مشکل رفتاری است که در کودکان با افزایش در تکرار آن دیده می‌شود. این حالت با اختلال در یادگیری، درجات نامناسبی از آمادگی کارکردن آنی، بیش فعالی و کاهش دقت ارتباط دارد. بيش‌فعالي بر موقعیت کودک در خانه، مدرسه و اجتماع تاثیر می‌گذارد. به طورکلی درمان این حالت شامل دارودرمانی و استفاده از روش‌های کنترلی رفتاری سازگار می‌باشد. استفاده از دارو نیز باید تطبیق داده شده باشد تا حداقل تاثیر را بر دریافت‌های خوراکی کودک داشته باشد.

رژیم‌هاي غذایی خاصی در طی سال‌های مختلف برای این کودکان استفاده می‌شد، اما مطالعات علمی زیادی در مورد آنها انجام نشده بود. یکی از این رژیم‌های غذایی شامل حذف رنگ‌های غذایی و غذاهای حاوی سالیسیلات است که امروزه در مورد نقش این رنگ‌های غذایی صنعتی در تسریع بیش فعالی کودکان نه در همه آنها بلکه به صورت انتخابی بحث می‌باشد. دیگر توصیه‌های غذایی رایج برای این کودکان حذف شکر، کافئین یا مصرف ویتامین بوده است.

تعدادی از مطالعات در بررسی اثربخشی این توصیه‌ها نتایج منفی را به همراه داشته است. موثرترین روش برای کودکان بيش‌فعال استفاده از یک رژیم غذایی حاوی تمامی گروه‌های غذایی می‌باشد. در اینجا به برخی نکات در مورد رفتارهای خوردن در کودکان بيش‌فعال اشاره می‌شود.

این یک حالت معمول می‌باشد:

یک صبحانه مفصل بخورد

اگر کودک شما خیلی آهسته غذا می‌خورد، تلاش کنید تا قبل از دریافت داروی صبح، غذاهای پر کالری را مصرف کند. آیا کودک شما گوشت یا تخم مرغ را دوست ندارد؟ کودکان به کالری و تغذیه کافی در دوران رشد خود نیاز دارند و انرژی لازم را برای یک روز به آنها می‌دهد.

بيش‌فعالي و نخوردن ناهار
اگر درِ ظرف ناهار کودک خود را بعد از مدرسه باز کردید و غذاهای دست نخورده را مشاهده کردید، استرس نگیرید، شما تنها نیستید. زمانی که کودکان برای حالت بيش‌فعالي خود تحریک می‌شوند، ممکن است اشتهای آنها به صورت کامل از بین برود. استفاده از تنها غذاهای مورد علاقه او می‌تواند کمک کننده باشد و همچنین شما می‌توانید از معلم‌های آنها درخواست کنید تا زمان غذا خوردن را به فرزندان شما یادآوری کنند. اگر اقدام‌تان با موفقیت انجام نشد، مشکلی نیست، شما می‌توانید بیشتر بر روی غذاهای خانه متمرکز شوید. او هنوز هم می‌تواند غذاهای مورد نیاز خود را دریافت نماید.

اغلب میان وعده‌ها را پیشنهاد کنید
زمانی که قند خون کودک پائین می‌آید، می‌تواند تمرکز او را با مشکل روبرو کرده و این کار را برای کودک سخت‌تر می‌نماید و می‌تواند او را بدخلق کند. اسموتی‌های ماست یک میان وعده انتخابی خوب می‌باشند. ماست مقداری از پروتئین او را تامین می‌کند، که برای تمرکز و پیشگیری از تغییر در حالت کودک موثر است. شما می‌توانید به آن میوه و مغزها را اضافه کنید که اسیدهای چرب امگا-۳ سالم دارند و می‌توانند موجب بهبود رفتار و تمرکز گردند. مغزها یک میان وعده انتخابی مناسب یا یک افزودنی به وعده‌های غذایی برای افراد مصرف کننده غذاهای سبک می‌باشند. آنها پروتئین و مقدار کافی کالری نیز دارند.

غذاها را مطبوع و مفرح تهیه کنید
کودکان بيش‌فعال به اندازه کافی غذا مصرف نمی‌کنند زیرا آنها به سرعت از غذاها خسته می‌شوند. به آنها بشقاب‌هایی بدهید که توجه آنها را جلب کند. از برشگرهاي شیرینی‌پزی برای شکل دادن به ساندویچ استفاده کنید. غذا را به شکلی در بشقاب قرار دهید که طرح‌ها و صورت‌هایی در آن ایجاد شود. از سس‌های مختلف استفاده کنید تا غذا برای آنها جذاب‌تر شود.

ادامه دارد…