اخبار مهم
Home / قصد بارداری / تست بتا هم اشتباه دارد؟
94908_557.jpg

تست بتا هم اشتباه دارد؟

سوال مخاطب هریس پویا: من تقریبا عادت ماهیانگیم منظم هست. ۱۴ دی ماه پریود شدم. طبق عادت همیشگی باید ۱۲ یا ۱۳ این ماه پریود میشدم ولی امشب که شبه ۱۵ بهمن هست هنوز پریود نشدم. امروز صبح آزمایش بتای بارداری دادم ولی جواب منفی بود. امکانش هست جواب آزمایش اشتباه بشه؟ البته من توی این ماه ۲ تا دونه قرص فلوکونازول هم خوردم. میخواستم بپرسم آیا ممکنه جواب آزمایش اشتباه بشه؟ من تا چند روز دیگه صبر کنم و دوباره برم آزمایش بدم؟پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:

دوست عزیز تست بتا نیز مثل هر روش تشخیصی پزشکی و آزمایشگاهی ممکن است درصد کوچکی از خطا را داشته باشد و نمی شود که این مساله را کتمان کرد یا نادیده گرفت اما لزوما هم این طور نیست که هر تاخیری در پریود به معنای بارداری باشد بلکه خیلی از عوامل دیگر نیز می تواند منجر به بهم خوردن نظم قاعدگی شما شده و خونریزی پریودتان را به تاخیر بیندازد از جمله کیست و اختلالات هورمونی و اختلالات تیروئیدی و… . اینکه فلوکونازول خوردید ربطی به این قضیه ندارد. تست بتا را تکرار کرده و در صورت منفی بودن برای تنظیم سیکل با استفاده از دارو به پزشک مراجعه کنید.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.


براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.