اخبار مهم
Home / کودک / تبلت و موبایل تهدیدی برای کودکان دارد؟
68932_688.jpg

تبلت و موبایل تهدیدی برای کودکان دارد؟

باید پذیرفت تکنولوژی‎های جدید شرایط مناسبی را برای زندگی مهیا می‎سازد، اما قرار دادن برخی ابزارهای دیجیتال در دست کودکان شرایط نامناسبی را برای آنان فراهم می‎آورد.

این شرایط نامناسب جدا از فقدان توازن فرهنگی و آموزشی یک کودک پیرامون جامعه‎ای که در آن زندگی می‎کند، ممکن است به وی آسیب‎های فراوانی وارد سازد.

این وضعیت زمانی بغرنج می‎شود که با توجه به افزایش آگاهی کودکان، آنان را وارد شبکه‎های اجتماعی می‎کند و ناخواسته با جامعه‎ای روبه‎رو می‎شوند که در حد سن و سال آنان نیست.

شاید یک پدر و مادر از آینده پرآسیبی که با خرید یک موبایل یا تبلت برای فرزندشان مهیا می‎کنند، خبر نداشته باشند، اما این واقعیت است که در اختیار قرار دادن این وسایل ارتباطی برای کودکان، لطف نیست، بلکه با دست خود فرزندانمان را دچار مشکلاتی می‎کنیم که برای حل آن هیچ برنامه‎ای نداریم.

پدران و مادران گرگانی باید بپذیرند، در شرایط فعلی حتی بسیاری از افراد بزرگسال جامعه نیز فرهنگ استفاده از این وسایل مدرن را ندارند و بسیاری از فرصت‎طلبان نیز منتظر هستند تا از چنین فرصت‎هایی برای پیشبرد برنامه‎های غیرانسانی خود بهره گیرند.

وسایل نوین ارتباطی، فرصت بازی با هم‌سالان را از کودکان می‎گیرد
حضور کودکان در شبکه‎های اجتماعی مانند وایبر، تانگو، اینستاگرام، لاین و دیگر شبکه‎های اجتماعی که تعدادشان نیز کم نیست، نه‌تنها چیزی به فرزندانمان اضافه نمی‎کند، بلکه ضمن زدودن تمرکز از آنان، بهترین فرصت زندگی را برای آموختن درس و تجربه زندگی بیشتر در کنار خانواده و کودکان هم‎سال را از آنان می‌گیرد و حتی ممکن است در وضعیت تحصیلی دیگر دوستان هم‎کلاسی وی نیز اثر منفی بگذارد.

یک کارشناس روانشناسی در گرگان با اشاره به ویژگی‎های فضای مجازی گفت: وسایل ارتباطی جدید، موجب می‎شود کودکان از بازی‎های فیزیکی در فضای واقعی وارد بازی در فضاهای مجازی شوند.

فقدان مدیریت وسایل ارتباطی آسیب‎های مهلکی به کودکان وارد می‎کند
محمد تاجی خاطرنشان کرد: چنانچه دورشدن از فضاهای واقعی مدیریت‌شده نباشد، می‎تواند مسئله‌ساز شود و حتی آسیب‎های روانی مهلکی را به روحیه لطیف این قشر کم سن و سال و بی‎تجربه وارد سازد.

وی تصریح کرد: چشم‎ و هم‎چشمی در خرید وسیله‎ای مانند تبلت در جامعه‎ای که هنوز بافت سنتی فرهنگی در آن جریان دارد، موجب شده تا با ارزش‎گذاری کاذب، کودکان و نوجوانان به خاطر داشتن این تکنولوژی به هم پز داده و احساس برتری کنند.

تاجی با اشاره به راهکار مناسب برای برخورد با این موضوع در گرگان اذعان کرد: بهترین راهکار این است که اولا بازی‎های کودکان را در این وسایل مدیریت کنیم و سپس به آنان گوشزد کنیم، تبلت نیاز نیست و ارزش محسوب نمی‎شود.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.