اخبار مهم
Home / بارداری / تاکنون چه مقدار خون بندناف ذخیره شده؟
59757_902.jpg

تاکنون چه مقدار خون بندناف ذخیره شده؟

بانک خون بند ناف رویان ۲۳ نمایندگی در کشور دارد و تا پایان امسال هم ۳ نمایندگی دیگر به تعداد آنها افزوده می شود که وظایف آنها اطلاع رسانی به خانواده هایی است که در آستانه  فرزند دار شدن هستند و نیاز به ذخیره سازی خون بند ناف دارند. مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان، از ذخیره سازی ۶۵ هزار نمونه خون بندناف در کشور خبر داد و گفت: این میزان ذخیره خون بند ناف، در منطقه بی نظیر است.

دکتر مرتضی ضرابی در همایش سالانه مدیران و رابطان دفاتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان کشور، گفت: هدف اصلی ما در این بانک افزایش نمونه ها و تأمین نمونه های سلول های بنیادی مورد نیاز مراکز پیوند است تا بیماران ، شانس بالای ۸۰ درصد برای تأمین سلولهای بنیادی پیوندشان داشته باشند.

خون بند ناف خونی است که بعد از تولد نوزاد در جفت باقی می ماند و سرشار از سلول های بنیادی خون ساز است. بیشترین کاربرد این سلول ها در بیماری هایی با منشأ خونی است و در بیماری هایی چون تالاسمی، سرطان خون، نقص سیستم ایمنی، کم خونی های مادرزادی، بیماران فلج مغزی و انواع پیوند ها استفاده می شود.

به گفته ضرابی، فراهم کردن امکان صدور دانش فنی ذخیره سازی سلول های بنیادی به کشورهای همجوار از برنامه های این بانک خون است.