اخبار مهم
Home / کودک / بیداری جنسی در کودکان
68768_266.jpg

بیداری جنسی در کودکان

پرسش: من در مورد دختر ۶ ساله ام سوال داشتم. تقریبا ۱ سال پیش دخترم و دوستش كه او هم دختر است هنگام بازی حركات مشكوك انجام می دادند( ظاهرا دختر من قسمت تناسلی اش را به دوستش نشان داده بود. بعد از این اتفاق من مفصل با او در مورد اینكه این ناحیه قسمت خصوصی بدن اوست و یاید مراقبت خاص از آن انجام دهد و اینكه نباید كسی ان را ببیند، صحبت كردم. متاسفانه بعد از چند ماه او دوباره این كار را انجام داده( كه من در جریان نبودم ) و ظاهرا باز از همان دوست خود خواسته كه او را نگاه كند و زمانیكه دوستش امتناع می نموده دخترم با تهدید به اینكه با تو قهر خواهم كرد اصرار به انجام اینكار كرده. حتی زمانیكه مادر این دختر متوجه مشكل می شود باز هم دختر من این كار را ادامه داده( یعنی عملا برایش خیلی مهم نبوده كه كسی بفهمد).متاسفانه دوباره دیشب اقدام دیگری انجام داده، اینبار در مقابل دوستش كرم زده به همان ناحیه و با دستمال و چسب با خودش ( جلوی چشم دوستش ) بازی كرده!! من اینبار با او برخورد بسیار تندی داشتم. لازم به ذكر است همسرم نیز به خاطر مسایل شغلی در ماه فقط یك هفته با ما زندگی می كند .خواهش می كنم من را راهنمائی بفرمائید. ۱- چگونه می توانم این مسئله را با دخترم حل نمایم.۲- چگونه این مطلب را با همسرم در میان بگذارم؟

پاسخ: ابتدا توصیه میکنم با فرزندتان برخورد تند نداشته باشید زیرا باعث میشود ، او نسبت به این موضوع آگاهتر شود . شما بایست ابتدا بررسی کنید و ببینید چه چیز باعث شده که دختر شما در این زمینه بیداری جنسی و حساسیت خاص پیدا نماید .
آیا شرایطی مانند امکان دیدن فیلمها یا دسترسی به کانالهایی از ماهواره……برایش فراهم شده . یا اینکه اتفاقی متوجه ارتباط زناشویی شما شده و یا شما او را در جایی تنها گذاشته اید و شخصی با او چنین عملی انجام داده ، خوب فکر کنید اگر ریشه موضوع را پیدا کنید بسیار بهتر هست . زیرا ابتدا بایست موضوع فوق حل و فصل شود . بهتر هست ارتباطتان را با فرزندتان آنقدر قوی نمایید تا او به شما بگوید .
سپس با خواندن کتابهایی مانند به من دست نزن ترجمه دکتر علیزاده از انتشارات رشد به فرزندتان کمک نمایید تا حریمها را بشناسد و این موضوع را با انجام فعالیتی مانند خاله بازی سعی نمایید به او منتقل نمایید . یعنی در همین بازی میتوانید اشاره کنید که بدنمان بایست از نگاه دیگران محفوظ باشد و بدین شکل ارزشها را منتقل کنید . در این مدت به هیچ وجه فرزندتان را به حال خود وانگذارید یعنی اگر با بچه ها بازی میکند در منزلتان و جلوی چشمتان باشد و حتی خودتان هم وارد بازی شوید یعنی شرایطی فراهم نمایید تا آن عمل تکرار نشود و از حالت عادت خارج و وارد ناخودآگاهی شود سپس بعد از چندین هفته تنهایش بگذارید و زیر نظرش بگیرید . در صورت تکرار این موضوع و همچنین احتمال سوئ استفاده قرار گرفتن توصیه میکنم مشاوره حضوری داشته باشید . بهتر هست موضوع را با پدرش نیز در فرصت درمیان بگذارید تا اگر نیاز به کمک ایشان بود ، از حمایت ایشان هم برخوردار شوید .

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.
براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.