اخبار مهم
Home / نوزاد / بیدارشدن های شبانه نوزاد، ۳ راه برای کاهش
11723_629.jpg

بیدارشدن های شبانه نوزاد، ۳ راه برای کاهش

هریس پویا، گروه ترجمه: بیدار شدن بچه ها در خواب اتفاق می افتد. حتی مادرانی که ادعا می کنند بچه های آنها تا صبح به راحتی می خوابند هم با این مشکل روبرو شده اند. قبل از هرچیز باید دانست که بیدارشدن شبانه یک اتفاق بیولوژیکی طبیعی در خواب نوزاد و کودک است. خبر خوب اینجاست که بچه ها این مرحله را پشت سر می گذارند و در مقطعی شما می توانید به راحتی و بدون مشکل تا صبح بخوابید. در این جا به چند راهکار که در کوتاه کردن این بیدارشدن های شبانه موثر است اشاره شده است.
پیش از اینکه به صدایی در طول شب واکنش نشان دهدید، مطمئن شوید که می دانید بچه شما وقتی ساکت می شود و به خواب می رود، چه صدایی می دهد. خیلی از بچه ها وقتی می خوابند یا در زمان خواب خود سروصدا می کنند. یاد بگیرید صدای بچه خود را در این موارد بشناسید. خیلی از والدین به صدای گریه بچه خود سریع واکنش نشان می دهند. این خیلی تمرین خوبی است. با این حال گاهی اوقات خیلی سریع به بچه نیمه خواب خود واکنش نشان می دهیم که درواقع چرت آنها را پاره می کنیم. برای همین تفاوت گریه بچه تان برای جلب توجه کردن یا ساکت شدن بدانید. وقتی بچه شما گریه می کند، این سه روش را در ذهن داشته باشید:
۱٫چراغ را خاموش نگه دارید: حتی یک لامپ ۲۵ واتی هم این سیگنال را به بچه می دهد که وقت بیدارشدن است. برای همین چراغ ها را خاموش کنید. اگر هویج کافی نخورده اید که دید خوبی در شب داشته باشید، یک چراغ شب برای راهروی خانه بگیرید و در را باز بگذارید تا به چیزی برخورد نکنید و از درد فریاد نزنید.
۲٫ساکت باشید. مگراینکه درحال ساکت کردن یا خواندن لالایی برای بچه خود هستید. بهترین کاری که وقتی بچه شما به خواب می روید انجام می دهید، همین ساکت ماندن است. صدای شما ممکن است توجه بچه را جلب کند و خوابیدن او را دشوار کند. به خودتان فکر کنید. آیا وقتی همسر شما در کنارتان درحال حرف زدن است، خوابتان می برد؟
۳٫از نگاه کردن به کودک خودداری کنید. وقتی بچه به شما نگاه می کند، سعی می کند با شما تعامل برقرار کند و در نتیجه فکر می کند وقت بازی کردن است.
اگر از تحریک کردن بچه و بیدارکردن کامل او خودداری کنید، می توانید دوباره به تخت خود بازگردید. بنابراین اگر ممکن است، تعویض پوشک او را به حداقل دفعات ممکن رسانده و همه کارهای دیگر را خیلی سریع و در آرامش وسکوت کامل در تاریکی انجام دهید.