اخبار مهم
Home / کودک / به کودکم استامينوفن بدهم يا نه؟ (۱)
31842_357.jpg

به کودکم استامينوفن بدهم يا نه؟ (۱)

سیب سبز: براي مادر بي‌تجربه‌‌اي كه تحمل ديدن عدد ۳۸ روي تب‌سنج را ندارد و با هر ذره داغ‌تر شدن كودكش، دست و پايش را گم مي‌كند، پناه بردن به استامينوفن آسان‌ترين راه است. چنين مادري گاهي پيش از تزريق واكسن فرزندش به پيشواز تب مي‌رود و با چند قطره چكاندن اين دارو در دهان فرزندش، راه را براي تب‌دار شدنش مي‌بندد.

اعتماد مادران به اين داروي تب‌بر گاهي از اين هم فراتر مي‌رود و به تجويز خودسرانه و بيش از اندازه اين دارو و به خطر انداختن جان كودكان منجر مي‌شود. استامينوفن كه اين روزها در خانه اغلب ايراني‌ها پيدا مي‌شود، موضوع اين مطلب است. در اين دو صفحه به شما مي‌گوييم اين دارو را چه زماني و به چه شكلي بايد مصرف كنيد و شما را با خطراتي كه محققان براي مصرف آن كشف كرده‌اند، آشنا مي‌كنيم.

راهنماي مصرف استامينوفن
حتما شما هم مي‌پرسيد چه ميزان از اين دارو، بدون به خطر انداختن فرزندتان باعث پايين آمدن تب او مي‌شود؟ گفته مي‌شود هر كودك مجاز به دريافت قطره استامينوفن به اندازه دوبرابر وزنش در فواصل شش ساعته است اما در سايت اطلاعات دارويي اين راهنما براي مصرف داروي استامينوفن آورده شده است:

– كودكان ۱۲-۱۱ ساله: مقدار ۴۸۰ ميلي‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

– كودكان ۱۰-۹ ساله: مقدار ۴۰۰ ميلي‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

– كودكان ۸-۶ ساله: مقدار ۳۲۰ ميلي‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

– كودكان ۵-۴ ساله: مقدار ۲۴۰ ميلي‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

– كودكان ۳-۲ ساله: مقدار ۱۶۰ ميلي‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

– كودكان ۲۳-۱۲ ماهه: مقدار ۱۲۰ ميلي‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

– كودكان ۱۱-۴ ماهه: مقدار ۸۰ ميلي‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

– كودكان سه ماهه يا كوچك‌تر: مقدار ۴۰ ميلي‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

مراقب باشيد اوردوز نكند
برخلاف تصور اغلب والدين، مصرف بيش از اندازه استامينوفن هم مي‌تواند اوردوز و حتي خطر مرگ را به دنبال داشته باشد. درحالي كه والدين مي‌خواهند با چكاندن چند قطره بيشتر استامينوفن در دهان كودك‌شان و كوتاه كردن فاصله ميان دو وعده استامينوفن محكم‌كاري كنند و احتمال تب‌دار شدن فرزندشان را پايين بياورند، پزشكان نسبت به مرگ‌آور بودن اوردوز اين دارو هشدار مي‌دهند. بچه‌هايي كه بيش از اندازه استامينوفن مي‌گيرند، ممكن است با تهوع، استفراغ و دل‌درد نسبت به اين مشكل واكنش نشان دهند اما در بسياري موارد نشانه‌هاي اوردوز پنهان مي‌ماند يا به اشتباه به عنوان نشانه‌هاي بيماري اصلي كودك تفسير مي‌شود و جان او را تهديد مي‌كند.

گذشته از اين، گاهي والدين داروهاي ديگري كه حاوي استامينوفن هستند را همراه خود استامينوفن به كودك مي‌دهند اما نمي‌دانند داروهاي حاوي اين ماده هم مي‌توانند مسبب اوردوز شوند و آسيب‌هاي كبدي يا از دست دادن جان را همراه بياورند.

حداقل چهار ساعت وقفه بيندازيد
حتي بالا رفتن تب نمي‌تواند مجوزي براي خوراندن استامينوفن در فاصله‌هاي كمتر از چهار ساعت به كودك باشد. معمولا بچه‌ها بايد هر شش ساعت يك‌بار به اندازه دوبرابر وزن‌شان قطره دريافت كنند اما در صورت پايين نيامدن تب، مي‌توان قطره‌ها را هر چهار ساعت یک‌بار به كودك خوراند.

در صورتي كه به جاي قطره تصميم گرفتيد شياف استامينوفن را برای فرزندتان مصرف کنید هم حق نداريد فاصله ميان دو بار استفاده از شياف را از چهار ساعت كمتر كنيد و در اين مورد هم بهتر است در شرايط عادي، به همان زمان شش ساعته وفادار باشيد و در عين حال با روش‌هاي مكمل مثل استفاده از دستمال خيس براي پايين آوردن تب او تلاش كنيد.

همراه با اين داروها خطرساز مي‌شود
اگر فرزندتان تحت درمان با داروهاي ضدانعقاد است در مورد خوراندن استامينوفن به او با پزشكش مشورت كنيد. گذشته از اين، كودكاني كه به‌خاطر ريفلاكس تحت درمان با داروهاي ضداسيد هستند هم ممكن است چندان از استامينوفن تاثير نپذيرند. استامينوفن كه در صورت مصرف شدن با كافئين اثر درماني‌اش بيشتر مي‌شود، در صورتي كه همراه با داروهاي ضدتشنج مورد استفاده قرار گيرد، مي‌تواند كبد را بيشتر از قبل با خطر مسموم شدن مواجه كند.

به دست‌تان اعتماد نكنيد
مادراني كه از استامينوفن براي پايين آوردن تب فرزندشان پس از دريافت واكسن استفاده مي‌كنند دو دسته‌اند؛ گروهي به محض تزريق واكسن براي پيشگيري قطره را به كودك مي‌دهند و گروهي تا نگذشتن تب فرزندشان از ۵/۳۸ درجه از اين دارو استفاده نمي‌كنند.

شما برحسب شناختی که از خودتان در مهار استرس و کنترل کردن شرایط دارید می‌توانید یکی از این دو رویکرد را انتخاب کنید.گذشته از این،گفتيم كه گاهي جز مصرف اين دارو، چاره‌‌اي باقي نمي‌ماند اما شما تنها در شرايطي بايد به‌خاطر سوختن فرزندتان در تب از اين دارو استفاده كنيد كه عدد روي دماسنج عدد ۵/۳۸ يا بالاتر را نشان ‌دهد. پس به دست‌تان براي سنجيدن تب كودك اعتماد نكنيد و با كمك دماسنج ديجيتالي حرارت بدن او را اندازه بگيريد.

ادامه دارد….