اخبار مهم
Home / کودک / بهترین سن برای یادگیری زبان دوم(۱)
67153_577.jpg

بهترین سن برای یادگیری زبان دوم(۱)

تا دلتان بخواهد افسانه و اظهارنظرهای بی پایه و اساس درباره تربیت کودک با تسلط به بیش از یک زبان وجود دارد. بسیاری از والدین با شنیدن این صحبت‌ها از فراهم آوردن شرایط لازم برای آموزش بیش از یک زبان به کودک خود منصرف می‌شوند. آنها شنیده‌اند که با این کار کودک دچار سردرگمی و تأخیر در تکلم می‌شود. در این گزارش به بیان چند مورد از این نظرات غیرمنطقی پرداخته شده و در عین حال نکات کاربردی درباره تربیت کودکی با قابلیت دو یا چند زبانه بودن ارایه شده است.

گیج شدن کودکی که بیش از یک زبان می‌آموزد
این مورد را می‌توان به عنوان رایج‌ترین تصور نادرست درباره تربیت کودکان دوزبانه مطرح کرد. بسیاری از والدین فکر می‌کنند اگر کودکشان زبان دوم را بیاموزد احتمالا دچار نوعی سردرگمی شده و قادر نخواهد بود تفاوتی میان آنها احساس کند. اما این یک اشتباه بزرگ است که موجب می‌شود فرصت طلایی یادگیری دو زبان به طور همزمان توسط کودک از دست برود.

«باربارا پرسن» نویسنده کتاب «تربیت کودک دو زبانه» می‌گوید: دقیقا از زمان به دنیا آمدن، نوزاد توانایی چشمگیری در تشخیص تفاوت میان زبان‌های مختلف را دارد. این توانایی در مواردی که دو زبان مورد نظر تفاوت‌های قابل توجهی با هم دارند بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌آید، مثلا زبان‌های عربی و فرانسوی تفاوت‌های ساختاری چشمگیری دارند. کودک تا پیش از شش ماهگی در تشخیص دادن تفاوت دو زبان شبیه به هم (مانند آلمانی و انگلیسی) همچنان مشکل دارد اما از این زمان به بعد تفاوت زبان‌های مشابه را هم به خوبی متوجه می‌شود. تصورات نادرستی که درباره گیج شدن کودک در حین یادگیری همزمان دو زبان مطرح می‌شود ناشی از مطالعات بی‌پایه و اساسی است که در گذشته و با استناد به مشاهدات نادرست صورت گرفته بود.
 
یادگیری همزمان دو زبان تأخیر در صحبت کردن را به همراه دارد
تصوری در ذهن بسیاری از والدین وجود دارد مبنی بر اینکه کودکانی که همزمان دو زبان را یاد می‌گیرند، برای صحبت کردن به مشکل برخورده و این مهارت را با تأخیر فرا می‌گیرند. اما این یک اشتباه بزرگ دیگر است که والدین و کودکشان را از یک فرصت طلایی (یادگیری همزمان دو زبان) محروم می‌کند. در گذشته که توصیه می‌شد والدین تنها یک زبان را به کودک بیاموزند، گفته می‌شد تأخیر در یادگیری مهارت صحبت کردن (درخصوص کودکانی که همزمان دو زبان یاد می‌گیرند) موقتی بوده و با گذشت زمان اصلاح می‌شود.

در گذشته و بر اساس تصوراتی نادرست به والدین توصیه می‌شد که تنها یک زبان به کودکشان بیاموزند. اما حالا دیگر چنین توصیه‌هایی ارایه نمی‌شود. «الن استابر کستر» رئیس مرکز “دو زبانه‌ها” در تگزاس آمریکا می‌گوید: تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است که نشان می‌دهد دو زبانه بودن موجب تأخیر در یادگیری زبان اصلی و صحبت کردن نمی‌شود. درصورتیکه اختلال تأخیر در مهارت صحبت کردن در کودک تشخیص داده شود، آموزش دو زبان به طور همزمان به او هیچ تأثیری در تشدید اختلال تشخیص داده شده نخواهد داشت.

ادامه دارد…

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.