اخبار مهم
Home / قصد بارداری / بهترین سن بارداری در زنان
37259_263.jpg

بهترین سن بارداری در زنان

ناهید خداکرمی اظهار داشت: توصیه ما به دختران و پسران این است که قبل از انتخاب همسر و حین آن در زمینه سلامت باروری مشاوره انجام دهند زیرا بخشی از مشاوره مامایی طرح‌هایی برای زمان فرزندآوری، بهبود قدرت باروری و توجه به ظرفیت‌های دو طرف است.

خداکرمی گفت: شرط داشتن قابلیت باروری، سیکل قاعدگی است که در آن سندرم قبل از قاعدگی وجود دارد این سندرم می‌تواند با تغییرات خلقی شدید همراه باشد و ندانستن این موارد توسط همسر و حمایت او در کیفیت زندگی موثر است.

 رئیس انجمن علمی مامایی ایران تاکید کرد: زنان از نظر فیزیولوژیکی تغییرات دوره‌ای را تجربه می‌کنند که با اختلالات خلقی مانند بی‌حوصلگی و سردرد همراه است و اگر همسر با این اختلالات آشنا نباشد ممکن است دچار سوء تفاهم‌هایی شود.

خداکرمی افزود: عملکرد تخمدان‌ها در زنان و غده هیپوفیز در دو طرف می‌تواند در کیفیت باروری موثر باشد بنابراین این موارد باید قبل از ازدواج مورد ارزیابی قرار گیرد تا افراد انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشند.

وی با اشاره به بهترین سن برای فرزندآوری، گفت: بهترین سن برای باروری دهه دوم زندگی است بر این اساس ۲۰ تا ۳۵ سالگی بهترین سنین برای باروری است هر چند نباید فراموش کنیم تا زمانی که تخمدان‌ها فعال هستند و روش‌هایی برای کنترل ناهنجاری‌ها اتخاذ شده است قدرت باروری وجود دارد و افزایش سن نگران‌کننده نیست. منتها برای داشتن خانواده‌ای سالم و فرزندان بیشتر فرزندآوری را به تأخیر نیندازید.

وی ادامه داد: برخی بیماری‌های زمینه‌ای مانند تالاسمی، هموفیلی ناهنجاری‌های مختلف آناتومیکی در جلسات مشاوره سلامت باروری بررسی می‌شود همچنین قند، فشار خون و مشکلات کلیوی می‌تواند در کیفیت فرزندانی که قرار است به دنیا بیایند موثر است و مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند بهترین روش برای مهار این مشکلات را تعیین کند.