اخبار مهم
Home / بارداری / بهترین رنگ برای دیوار اتاق کودک
61458_363.jpg

بهترین رنگ برای دیوار اتاق کودک

اگر به تازگی صاحب فرزند شده‌اید و تصمیم دارید اتاقی را در خانه‌تان به او اختصاص دهید،توصیه می‌کنیم پیش از تزئین اتاق نوزادتان به توصیه‌های ما توجه کنید. لحاظ کردن این نکات در اتاق نوزادتان موجب می‌شود علاوه بر حفظ سلامت جسمی و روحی نوزادتان امکان رشد و نمو او در محیطی ایمن فراهم آید.

زرد را فراموش نکنید
بهترین رنگ برای دیوار اتاق نوزاد، رنگ زرد لیمویی است. این رنگ از آن جهت که به رنگ آفتاب نزدیک است موجب می‌شود تا میزان روشنایی نور در اتاق کودک افزایش یابد. ضمن آن‌که این رنگ به جهت خواص ویژه‌ای که دارد علاوه بر ایجاد حس گرما در اتاق موجب افزایش نشاط و شادی در نوزاد نیز می‌شود به همین دلیل بسیاری از کارشناسان استفاده از رنگ زردلیمویی را در اتاق خواب نوزاد یا استفاده از این رنگ را به‌عنوان لباس کودک به والدین آن‌ها توصیه می‌کنند.

کودک شما به آفتاب نیاز دارد
یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب اتاق نوزاد در خانه، نورپردازی مناسب آن است. به این معنا که اتاق نوزاد باید نوری متناسب با شرایط جسمی نوزاد داشته باشد؛ نوری که متناسب با توانایی دید او باشد و موجب آزار چشمانش نوزاد نشود. از طرفی نوزاد نیازمند دریافت انرژی و ویتامین از طریق تابش نور خورشید است.

بنابراین علاوه بر نوری که توسط لامپ یا آباژور در اتاق ایجاد می‌شود، وجود یک پنجره آفتاب‌گیر در اتاق نوزاد ضروری است. وجود این پنجره علاوه بر تامین نور مورد نیاز اتاق می‌تواند در وقت لزوم راهی مناسب برای تجدید میزان اکسیژن و هوای سالم در اتاق نوزاد باشد. مراقب باشید که هرگز تخت نوزادتان را نزدیک به پنجره قرار ندهید زیرا نزدیک بودن او به پنجره ممکن است موجب آفتاب‌سوختگی او در فصل‌های گرم یا نفوذ سرما از پنجره و سرماخوردگی نوزاد شود.

چگونه امنیت اتاق کودک‌مان را بالا ببریم
اتاق نوزاد معمولا همان اتاقی است که شکل و ظاهر آن تا ۳ تا ۴ سالگی کودک حفظ می‌شود و والدین تغییرات اساسی و چندانی در آن ایجاد نمی‌کنند. به همین دلیل پدرومادرها باید مراقب باشند که از همان لحظه نخست به فکر فراهم کردن فضایی ایمن و بی‌خطر برای فرزندشان باشند. برخی از مهم‌ترین نکات برای ایجاد فضای مطمئن و امن برای نوزاد و کودک‌ را با هم مرور می‌کنیم؛

– تمامی پریزهای برق در اتاق کودک را با درپوش بپوشانید یا برق آن را قطع کنید.
– پنجره اتاق کودک را با نرده یا حصار مناسب محکم کنید تا امکان سقوط کودک وجود نداشته باشد.
– از قرار دادن اشیای سنگین یا اسباب‌بازی‌های سنگین روی میز یا قفسه اسباب‌بازی‌های کودک خودداری کنید تا افتادن آن‌ها موجب آسیب رسیدن به فرزندتان نشود.
– پایین پرده اتاق کودک‌تان را بالا‌تر از قد او درنظر بگیرید تا از آن آویزان نشود و احتمال سقوط چوب‌پرده و آسیب جدی از بین برود.
– درصورتی که در اتاق کودک از وسایل گرمایشی مثل بخاری و رادیاتور استفاده می‌کنید، حفاظی متناسب با وسیله گرمایشی برای آن درنظر بگیرید تا امکان آسیب دیدن کودک توسط آن به صفر برسد.

برای تعویض پوشک چه میزی مناسب است؟
حتما برای تعویض پوشک نوزادتان از میز مخصوص استفاده کنید. بهترین میز برای تعویض پوشک نوزاد میزی است که کاملا ثابت و بدون تحرک باشد. این میز باید متناسب با قد والدین تنظیم شده باشد تا امکان تعویض پوشک را در شرایط مناسب برای پدر یا مادر فراهم کند. بهتر است این میز حفاظ‌های متناسب برای محافظت از کودک و پیشگیری از سقوط او داشته باشد. علاوه بر این داشتن پد نرم و نخی برای محافظت از بدن نوزاد و ‌تماس نداشتن با سطح میز و داشتن یک بالش نازک برای زیر سرنوزاد لازم است. این میز که تنها برای تعویض پوشک نوزاد تعیین شده امتیازهای متعددی دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها پیشگیری از غلت زدن کودک روی فرش، ابتلای کودک به حساسیت‌های پوستی، افتادن کودک دیگر روی نوزاد و سقوط جسم از دست والدین روی کودک است.

اهمیت جایگاه مادر در اتاق نوزاد
ایجاد فضایی مناسب برای مادر در اتاق نوزاد از مهم‌ترین ویژگی‌های یک اتاق کودک محسوب می‌شود. بهتر است در هر اتاق نوزادی یک کاناپه راحت و نرم برای استراحت و استقرار مادر درنظر گرفته شود که امکان مراقبت از نوزاد را در فضایی مناسب برای مادر فراهم کند. این فضا می‌تواند مناسب‌ترین مکان برای شیر دادن مادر به نوزاد، در آغوش کشیدن و نوازش نوزاد باشد. کارشناسان توصیه می‌کنند به جای استفاده از صندلی برای مادر حتما از یک کاناپه مناسب با رنگ روشن استفاده شود.