اخبار مهم
Home / قصد بارداری / برای عیالوار شدن آماده هستید؟
6580_916.jpg

برای عیالوار شدن آماده هستید؟

روزنامه جام جم: در فیلم ها عکس العمل های ضد و نقیضی را از مادران و پدران آینده می بینیم، وقتی دو خط معروف تست بارداری را نگاه می کنند و می فهمند که نتیجه مثبت است یعنی یک کوچولو در راه است.
بعضی ها تعجب می کنند بعضی خوشحال و برخی ناراحت و بعضی های دیگر شوکه می شوند و مدتی گریه می کنند.
شما از کدام دسته اید؟ آیا از آن دسته مادرانی هستید که خدا ناگهان این دسته گل را در دامانتان انداخته یا این که برای بچه دار شدن برنامه ریزی کرده بودید و برای رسیدن کوچولو انتظار می کشیدید؟
نظر همسرتان چیست؟ خدا خدا می کنید این نطفه کوچک در بدنتان بماند و جان بگیرد یا به نحوی از انحا حضورش جدی نباشد و…؟
واقعیت این است که شما وقتی ازدواج می کنید تلویحا برای بچه دار شدن هم اعلام آمادگی کرده اید، مگر این که مشکلی پیش بیاید یا جلوگیری مطمئنی داشته باشید.
نه، من آمادگی ندارم
شیرین ۵ سال از ازدواجش گذشته و با این وجود وقتی فهمید باردار شده شوکه شد. او خداخدا می کرد که نتیجه آزمایش اشتباه باشد و تغییرات هورمونی سبب مثبت شدن تست باشد، اما واقعیت داشت. او مدتی با این شوک دست به گریبان بود و سوالات زیادی ذهنش را مشغول می​کرد؛ آیا همسرم پدر خوبی خواهد بود؟ او اخلاق تندی دارد و سخت مشغول کار است. آیا خودم مادر خوبی می شوم؟ آخر من زیاد حوصله ندارم و نمی توانم روی کاری تمرکز کنم.
اما او و همسرش از بهترین مادر و پدر های دنیا شدند. واقعیت این است که شما چه بچه بخواهید چه نخواهید وقتی از راه برسد دچار شوک می شوید و وقتی به دنیا می آید تلنگری دیگر نیز وارد خواهد شد، اما همه اینها دلیل بر ذاتی بودن استعداد پدری و مادری نیست. شما باید چیزهایی بیاموزید که برای مادر یا پدر شدن آماده شوید.
چرا بچه می خواهیم؟
هر چیزی به علل درست نیاز دارد و بچه دار شدن هم از این قائده مستثنی نیست.
حمید ـ الف ۲۴ ساله می گوید: تا وقتی پدر نشده ام احساس می کنم هنوز پسرم و یک مرد کامل نیستم.
نسرین ـ م ۳۰ ساله می گوید: مادر شدن انگار انسان را از حباب کوچک خود بیرون می کشد و تو را وادار می کند رشد کنی. همچنان که نوزادت رشد می کند تو هم بزرگ و پخته می شوی. این چیزی است که هر زنی به آن نیاز دارد ولی طول می کشد تا یک نفر به این نتیجه برسد و دلش بخواهد بچه دار شود.
ترکان، بانوی ۵۶ ساله که تازه نوه دار شده است، می گوید: بچه یعنی زندگی هنوز نسل در نسل جریان دارد و تو دیگر می توانی بروی با خیال راحت دوران بازنشستگی ات را بگذرانی چون حالا دیگر بچه ها واقعا بزرگ شده اند و می توانی مطمئن باشی که سر به راه می مانند.
راه رفتن روی زمین
مادر شدن یک خیال آسمانی است و تمرین حرف زدن با بچه و حلقه کردن دستان کوچکش در انگشت شما همه بخش رمانتیک ماجراست اما وقتی مادر یا پدر می شوید باید برای همه چیز آمادگی داشته باشید.
فرزند با خود شادی به همراه می آورد اما در عین حال چالش های فراوانی نیز پیش روی شما قرار می دهد.
سمیه تقی زاده مادر ۳۲ ساله و شاغلی است که دارای دو فرزند است. او در مقطعی از زندگی ناچار شد به خاطر بچه ها کارش را کنار بگذارد. شما نیز باید به این موضوع فکر کنید. وقتی بچه دار می شوید آنها به شما نیاز دارند و شما زندگیشان را شکل می دهید و کامل می کنید. داشتن فرزند، روابط، فعالیت های روزمره، شغل، وضعیت مالی و به طور کلی سبک زندگی شما را تغییر خواهد داد. به همین دلیل قبل از بچه دار شدن، باید برای آینده خود برنامه ریزی کنید و ببینید حضور فرزند در آن چه تغییراتی ایجاد می کند و برای تمام این تغییرات آماده باشید.
بهتر است اول درباره نحوه پرورش کودک با همسرتان صحبت کنید و به توافق های اصولی برسید. از افرادی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، در مورد مشکلات مرتبط با نگهداری کودک بپرسید و برای این که بر این مسائل فائق بیایید، مهارت های خود را افزایش دهید.
مادر خوبی هستم؟
بسیاری از مادران پس از تولد فرزندشان دچار افسردگی پس از زایمان می شوند و اگر راستش را بخواهید آقایان نیز دچار همین نوع از افسردگی می شوند با این تفاوت که آنها بعد از زایمان همسرشان شوک ناشی از تامین هزینه های یک خانواده تمام و کمال را تجربه می کنند و با همان چالش روبه رو می شوند: «من پدر خوبی هستم یا نه؟»
آماده نبودن برای مادر یا پدر شدن، ناتوانی در درک حقایق زندگی، توقعات نامعقول و عدم برنامه ریزی قبلی والدین را در معرض چنین افسردگی قرار می دهد. تصمیم برای بچه دار شدن، تصمیم مهمی است که نباید آن را دست کم بگیرید.
شما به زودی به انرژی فوق العاده و زمان، پول، حمایت عاطفی، آموزش یا آمادگی لازم برای کارهایی که باید انجام دهید، نیاز دارید اما همه را باید قبل از بچه دار شدن فراهم کنید.
بچه ها عروسک نیستند
خیلی از نوعروسان در مورد بچه ها می گویند .عاشق بازی کردن و کشیدن لپ آنها و بوسیدن انگشتانشان هستند و از بوی شیری که می دهند خوششان می آید و دلشان می خواهد بچه ها حالا حالا ها بچه بمانند اما باید بدانید بچه ها عروسک نیستند. آنها لجبازی ها و شیطنت های خاص خود را دارند که می تواند همه جا را کثیف کند و این بهترین وضع است یعنی باید دائم مراقب باشید که به خودشان صدمه نزنند.
اگر بچه دار شوید، برای همیشه یک پدر یا مادر شده اید و نمی توانید از بچه ها فقط در آن سنینی که «ناز و بامزه» هستند، نگهداری کنید!
اگر بچه دار شوید، غیر از در آغوش گرفتن کودک یا خندیدن با او، وظایف بسیار زیاد و شاید خسته کننده دیگری نیز هست که بر عهده شما قرار می گیرد. زمان های سخت و ناامید کننده ای هم وجود دارند و کودکان شما نیز ممکن است دقیقا همان چیزی که شما انتظار دارید، از آب در نیایند.
خودسازی
همیشه به فکر آموختن باشید و حالا که دارید بچه دار می شوید این روند را تسریع کنید. شما به سرعت باید بدل به یک الگوی ایده آل برای فرزند آینده خود شوید، بنابراین نقاط تاریک درونتان را بشناسید و آن را حل و فصل کنید و اگر کمک نیاز دارید پیش از آن که خشم خود را بر سر خانواده آوار کنید از یک مشاور کمک بگیرید.
با والدین خود مشورت کنید. آنها بهترین الگوهایی هستند که برای تربیت و بزرگ کردن کودک، پیش روی خود داریم. دورانی را که با والدین خود زندگی می کرده اید بررسی کنید و ببینید که از موفقیت ها یا شکست های آنها چه درس هایی می توانید بگیرید.
اگر از بچه دارشدن می ترسید ببینید در کودکی چه وقایع تلخی شما را از سن و سالتان متنفر کرده بوده و نمی خواهید کودکی را در آن موقعیت ببینید.
درباره مواردی از دوران کودکی خود که می خواهید همان ها را تقلید کنید یا مواردی که مایل به تغییر دادن آنها هستید، فکر کنید.مشکلات حل نشده دوران کودکی می تواند مانع تصمیم برای بچه دار شدن باشد.
یک شبکه حمایتی
اگر چند نفر را اطراف خود داشته باشید که در مواقع ضروری بتوانید به آنها تکیه کنید، برای شما بسیار مفید خواهد بود. بزرگ کردن کودکان به تنهایی و بدون کمک دیگران، بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین با تعدادی از افرادی که در اطراف خود دارید به توافق برسید و حمایت آنان را برای کمک، مشاوره و مراقبت های کوتاه مدت از کودکتان جلب کنید.
این کار باعث می شود بعد از بچه دار شدن نیز بتوانید زندگی را با روال عادی پیش ببرید.
برای داشتن فرزند سالم وجود توافق اخلاقی بین زوجین و داشتن زندگی آرام و وقت کافی لازم است، همچنین سلامت جسم و روان زوجین و داشتن اطلاعات کافی در مورد حاملگی و پرورش کودک از ضروریات است.