اخبار مهم
Home / قصد بارداری / برای بچه دار شدن چقدر باید دست به جیب شد؟!(۱)
62544_800.jpg

برای بچه دار شدن چقدر باید دست به جیب شد؟!(۱)

هر زوجی وقتی به بچه‎دار‌شدن فکر کند، یکی از فاکتورهایی که در نظر می‎گیرد، حتما هزینه های زندگی است. دیگر گذشت آن روزهایی که تولد یک بچه به جز مدتی حول‌و‌حوش زایمان مادر، تاثیر خاصی روی زندگی نداشت. حالا برای تولد بچه‎ها از قبل کلی برنامه، هزینه و هدف هست که تا آخر عمرش ادامه پیدا می‎کند. این پرونده قرار است یک راهنما باشد برای کسانی که تصمیم به بچه‎دار شدن دارند، تا بدانند احتمالا با چه هزینه هایی مواجه می‎شوند. البته ممکن است شما نیاز به تعدادی از این هزینه‎ ها نداشته باشید یا به دلایلی هزینه های خاص دیگری پیدا کنید. دقت کنید، هزینه های پزشکی که در زیر آمده، به جز در مواردی که ذکر شد، بدون احتساب هرگونه بیمه است.

بخش اول:
روزهای تصمیم ‎گیری
این روزها همه والدین می‎دانند که یکی از شروط داشتن بارداری مطمئن و نوزاد سالم، آمادگی پیش از بارداری است. این آمادگی برایتان کمی هم خرج دارد که معمولی ‎ترین‎هایش این‎هاست:

– مراجعه به پزشک
پیش از هر کار باید نزد یک پزشک متخصص زنان و زایمان بروید. هزینه هایی که احتمالا در مطب با آن‎ها مواجه می‎شوید، این‎ها هستند:

ویزیت، تشکیل پرونده، تعیین قد، وزن و فشار و… : ۱۲هزار تومان
وسایل معاینه: ۱۰ هزار تومان
تست پاپ‎اسمیر: ۶ هزار تومان

– داروهای تقویتی
معمولا پیش از بارداری فقط قرص فولیک‎اسید را تجویز می‎کنند که بسیار ارزان‎قیمت است، اما اگر کمبود آهن یا کلسیم داشته باشید، ممکن است مجبور شوید این هزینه‎ها را هم بپردازید.
قرص آهن یا کلسیم خارجی: هر قوطی ۱۰۰ تایی- ۲۰ هزار تومان

– آزمایش چکاپ
معمولا پزشک در نخستین جلسه این آزمایش را برای‌تان می‎نویسد. این آزمایش معمولا تنها آزمایش خون است (در موارد خاصی ممکن است آزمایش ادرار یا مدفوع هم لازم باشد) و شامل بررسی همه فاکتورهای خونی، هورمونی و بیماری‎های خونی می‎شود.
آزمایش خون کامل: ۹۰ هزار تومان

سونوگرافی
در صورت داشتن سابقه مشکلات رحمی یا هورمونی ممکن است پزشک‎تان درخواست سونوگرافی هم بکند.
سونوگرافی رحم: ۱۲ هزار تومان

– تست بارداری
به بهترین قسمت رسیدید! وقتی که ممکن است باردار شده باشید.
تست بارداری خانگی (از روی ادرار): ۲ هزار تومان
آزمایش خون بارداری: ۱۰ هزار تومان

اگر باردار نشوید
– روزهای سخت امیدواری
ممکن است به هر دلیل بارداری برای شما رخ ندهد. درصورتی که تلاش ناموفق برای بارداری ۶ ماه (و گاهی یک سال) ادامه داشته باشد، شما باید برای درمان اقدام کنید. بسته به مشکلی که وجود دارد، ممکن است شما به هر یک از این روش‎ها نیاز داشته باشید. لازم است بدانید که درمان‎های ناباروری تحت پوشش هیچ بیمه‎ای نیستند و اغلب بسیار پرهزینه هستند. به جز این آزمایش‎های متعدد، مراجعات بسیار به پزشک، بیمارستان و مراکز ناباروری، سوالات اطرافیان و… می‎توانند بیشتر از هزینه مالی، هزینه اعصابی داشته باشند!

– روش IUI
برای مشکلات مربوط به رحم یا تنبلی اسپرم. در این روش اسپرم را گرفته و به رحم تزریق می‎کنند.
هزینه هر بار IUI: شصت هزار تومان

– روش‎های درمان دارویی
برای کسانی که دچار کم‎کاری هورمونی هستند، تخمدان یا اسپرم ضعیف است، تعادل هورمونی‎شان به هم خورده و …
هزینه دارو: بسته به نوع مشکل حدود ۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان

– روش IVF
برای مشکلات لقاح. در این روش اسپرم و تخم در محیط آزمایشگاهی لقاح داده شده سپس به رحم زن تزریق می‎شوند.
هزینه هر بار IVF: یک‌ونیم میلیون تومان

– رحم اجاره‎ای
برای مشکلات رحم زن. این روش مراحل پیچیده قانونی و شخصی دارد و معمولا هزینه های آن کاملا توافقی است.

متوسط هزینه رحم اجاره‎ای (مزد زن صاحب رحم + خرج دوران بارداری و زایمان او): حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان

بخش دوم :
روزهای شیرین انتظار
دوران بارداری یک نه ماه شیرین است برای تمام عمر. اغلب بارداری‎ها کاملا عادی و بدون مشکلات خاصی طی می‎شوند و مهم‎ترین هزینه ‎ها، مربوط به تقویت مادر و مراقبت‎های سلامت هستند.

• مراقبت‎های دوره‎ای بارداری
مراقبت‎های دوره بارداری در ایران معمولا به این ترتیب هستند: سه ماهه اول، هر ماه یک‌بار؛ ۳ماهه دوم، هر دو هفته یک‌بار؛ سه ماهه سوم، هر هفته یک‌بار. در این دیدارها وزن، فشار و وضعیت جسمی مادر باردار سنجش می‎شود. داروها و آزمایش‎های پزشکی لازم درخواست و بررسی می‎شود و به سوالات مادران پاسخ داده می‎شود. برای این مراقبت‎ها ۳ انتخاب دارید.

۱٫ مراکز بهداشت محلات
همه این مراکز مجهز به تیم پزشکی و ماماهای باتجربه هستند. تشکیل پرونده در این مراکز از ابتدای بارداری شروع شده و همه مراقبت‎ها انجام می‎شود.
هزینه: رایگان

ادامه دارد…