اخبار مهم
Home / قصد بارداری / برای بارداری اقدام کردم ولی لک دیدم
95485_648.jpg

برای بارداری اقدام کردم ولی لک دیدم

سوال مخاطب هریس پویا: ۲۶ سالمه. بعد از ۸ سال برای بارداری دوم اقدام کردم حدود پنج ماه است. تمام ازمایشها را هم داده ام مشکلی ندارم. در سونو گرافی تخمک ازاد شده رویت شد و فقط در همان شب اقدام کردم. مقداری درد در سینه و زیر دلم داشتم تا امروز که لک دیدم درست در وقت قاعدگیهایم. می خوام بدونم خارج شدن منی از بدن باعث می شود باردار نشم؟ مقدار منی همسرم خوب است اما از کیفیتش نمیدانم. لطفا راهنماییم کنید. وزنم ۶۲ قد ۱۶۳٫پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:

دوست عزیز به صرف اینکه  لک دیده اید نه می توانیم بگوییم که باردار هستید و نه اینکه باردار نیستید. اگر پریودتان به تاخیر افتاد و صرفا لکه بینی داشتید تست بتا بدهید چون ممکن است دچار عوارض بارداری باشید که نیاز به پیگیری دارد. اما اگر پریودتان مطابق معمول و در همان محدوده زمانی بود که در این سیکل باردار نیستید و باید دوباره اقدام کنید. در مورد بخش دیگر سوال تان این که فقط تخمک داشته باشید ملاک خوبی برای اینکه مطمئن باشیم بارداری اتفاق می افتد یا خیر نیست و این مساله نیاز به بررسی های دیگر در مورد سایر شرایط شما و همسرتان هم دارد. اما به هر حال یک ماه اقدام و باردار نشدن هم مشکل خاصی را نشان نمی دهد و نشانه نازایی نیست پس نگران نباشید. خروج منی از واژن شما هم کاملا طبیعی است و ربطی به باردار شدن یا نشدن تان ندارد. یعنی اگر پاها را بالا بگیرید یا دست شویی نروید یا دراز بکشید هم لزوما شانس بارداری شما افزایش پیدا نمی کند پس استرس نداشته باشید.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.