اخبار مهم
Home / کودک / بدغذایی کودکان، جمله‌های ممنوعه!
53830_234.gif

بدغذایی کودکان، جمله‌های ممنوعه!

هریس پویا، گروه ترجمه: یکی از علل بدغذایی بچه‌ها خود والدین هستند.آنها باید بدانند که در بسیاری از موارد رفتار و گفتار آنهاست که کودک را بد غذا و شرطی می‌کند. طوری که در بزرگسالی نیز رفتارشان با غذا تحت تاثیر از رفتارهای دوران کودکی است. با هم برخی از آنها را مرور میکنیم. 

با غذات بازی نكن
وقتی دائم به کودک گفته میشود كثيف كاری نكن، مواظب باش غذا را روی لباست نريزی و با غذايت بازی نكن و…  او لذت بردن را متوقف کرده  و باغذا جدی برخورد می‌کند. او غذا خوردن را  كاملا به عنوان وظيفه نگاه میكند و از خوردن لذت نمی برد براي معكوس كردن اين پيام درونی بهتر است دست به خلاقيت بزنيد و تركيب‌های غذايی وسوسه‌انگيز تهيه كنيد. با انجام اين كار غذا خوردن را از يك وظيفه صرف به كاری لذت‌بخش و دلچسب تبديل میكنيد.

تا وقتی غذات رو تموم نكنی از دسر خبري نيست
با گفتن این جمله کودک اين پيام را دريافت می‌کند كه اگر وظيفه‌اش را درست انجام ندهد پاداشی در كار نيست. دنيای ما بسيار هدف‌گراست و پر از انتظارات. زمانی كه اين تفكر در وعده‌های غذايی رسوخ میكند کودک بر انجام درست آن تمركز می كند و ديگر غذا خوردن را به صورت عملی لذت بخش انجام نمی دهد بلكه تبديل به چيزی میشود كه در ليست كارهای بايد انجام شونده قرار ميگيرد.

هر چيزی كه توی بشقابت هست بايد تموم شه!
بسياری از والدين زمانی كه كودك را به رستوران میبرند يا در خانه وعده غذايی را ميل میكنند، فكر می كنند چون هزينه زيادی برای تهيه آن داده‌اند كودك بايد غذايش را تمام كند. بچه‌ها مدام اين جمله را از والدين‌شان می شنوند. به جای تمركز بر هدف نهايی كه تميز كردن بشقاب است  فرآيند يادگيری و تجربه غذا و غذا خوردن را دوباره تغيير دهيد.

سر ميز غذا نخند
حتما وقتی بچه بوديد به شما گفته شده «سر ميز غذا نخند» حتی در كلاس درس هم نمی توانستيد بخنديد. مهار شادی دروني كودك كه با خنده خود را نشان میدهد می تواند او را در بزرگسالي به فردی جدی تبديل كند زيرا او حساسيتش را به بازی و تفريح از دست می دهد.. اجازه دهيد كودك هنگام غذا خوردن كمتر جدی باشد و براي ساعاتی با دوستانش با گفتگو و لذت غذا بخورد. غذا خوردن نوعی برقراری ارتباط، لذت بردن و به اشتراك گذاشتن آنچه دوست داريد، است.

حالت خوب نيست؟ بيا بستنی بخور!
وقتی گنجشك خانه ميميرد والدين‌ براي كودك يك گنجشك ديگر میخرند، وقتی بهترين دوست كودك با او قهر میكند فوری دوست جديد پيدا میكند. ما به پركرن زخم‌های درونی عادت كرده‌ايم به جای اين‌كه درد و ناراحتی را تجربه كنيم اما بهتر است اجازه دهيد اين تجربه‌ها در كودك جاری شود و در بدنش وجود داشته باشد. غذا میتواند مثل كمك‌های اوليه عمل كند. راه‌حلي فوری براي كمك به التيام ضربه‌ای كه به نظر به شدت دردناك می آيد. جای تعجب نيست كه ۷۵ درصد از پرخوری ها هيجانی است. براي اصلاح اين مشكل با احترام به احساسات كودك به او بياموزيد بايد از ضربه‌های روحی درس بگيرد به اين ترتيب ديگر به كيلو‌های فرزندتان اضافه نخواهد شد.