اخبار مهم
Home / کودک / با این کتاب‌ها، بارداری و فرزندپروری راحت می‌شود
2989_457.jpg

با این کتاب‌ها، بارداری و فرزندپروری راحت می‌شود

شهرزاد: امروزه اکثر پدرمادر‌ها به جای گوش سپردن به خرافات و توصیه‌های تجربی اطرافیان ترجیح می‌‌دهند خودشان منابعی موثق را بخوانند و با معلوماتی وسیع اقدام به بارداری و پرورش فرزند کنند.

ساده‌ترین و در دسترس‌ترین رسانه در اختیار زوج‌ها اینترنت است اما اگر می‌خواهید اطلاعات جامعی درباره سلامت خود و فرزندتان و روش‌های تربیتی داشته باشید نباید به جستجوهای اینترنتی بسنده کنید کتاب‌ها هم‌چنان جای‌گاه ویژه خود را دارند در سال‌های اخیر هم فیلم‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی مختلفی به بازار آمده‌اند.

به دلیل این همه تنوع تصمیم گرفتیم سری به بازار بزنیم و صفحات وب را زیر و رو کنیم و بهترین منابع آموزشی بارداری و فرزند پروری را به شما معرفی کنیم. 

۱. مجموعه روان‌شناسی کودک

این بسته نرم‌افزاری شامل چندین بخش مهم است:

آمادگی بارداری: موضوعات پیش‌از ازدواج، پیش از بارداری، مکروهات و مستحبات حین آمیزش، افزایش احتمال ایجاد جنسیت دلخواه

دوران بارداری: علایم، تخمین زمان زایمان، سه فصل بارداری، مشکلان شایع، ورزش در دوران بارداری، بارداری ۲ یا چند قلویی

تولد نوزاد: علایم زایمان، روش زایمان، پایان انتظار

پس از تولد: مشکلا شایع، تغذیه نوزاد، احکام مادران (احکام نفاس از رساله ۱۲ مرجع)

هفته به هفته بارداری

نام‌گذاری نوزاد: دسورات، احادیث، فهرست اسامی

گالری: فیلم مراحل رشد، انواع لالایی، معرفی کتاب

همسران: وظایف همسران در دوران بارداری

 

۲. همه مادران سالم می‌مانند اگر…

نوشته الیزابت فنویک- ترجمه زهرا ترکی چاپ اول، ۱۳۹۱

در این کتاب می‌‌توانید اطلاعات مفیدی را پیرامون دوران بارداری و تولد، مراقبت از نوزاد و مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی بیابید. وجه تمایز کتاب پیشنهادی ما با دیگر محصولات مشابه، توصیف احساسات مادر از دوران بارداری، زایمان و تربیت و وپرورش فرزندش است. ‌

نویسنده سعی کرده تمام آن‌چه در هر خانمی در ابتدای دوران مادری خود باید بداند را به طور مختصر و مفید در صفحات کتاب جای دهد. به شخصه خواندن بخش سوم کتاب را که در مورد کمک‌های اولیه، اطلاعاتی درباره دارو‌ها و بیماری‌های عفونی است را به شما توصیه می‌کنم.

۳. ۹ ماه انتظار زیبا

نوشته پاولا اسپنسر ترجمه منصوه فضیلتی چاپ بیست‌ویکم، ۱۳۹۱

هنگام جستجو در بازار کتاب، نوبت چاپ این کتاب چشم مرا گرفت، خود من اگر تعریف کتابی را نشنیده باشم به نوبت چاپ آن نگاهی می‌اندازم. به علاوه موضوعات مورد بحث آن نسبت به دیگر کتاب‌ها متمایز بود.

نویسنده نکات کلیدی را در قالب موضوعات زیر گردآورده است: تغییرات شایع دوران بارداری، خواب راحت در این دوران، رابطه جنسی با همسر در روزهای بارداری، نحوه و کیفیت رشد جنین، حرکت‌های جنین، تقویت روحیه زن باردار، تغذیه و تناسب اندام، انتخاب پزشک، مشاوره ژنتیک وو دانستنی‌های آزمایش‌ها دوران بارداری، نگرانی‌های شغلی از جمله لباس مناسب، مرخصی زایمان، خطرات در کمین محیط کار، برنامه ریزی برای مراقبت از نوزاد، تشریح زایمان ودرد آن، مراقبت‌ها اولیه از نوزاد و زمان مناسب برای مراجعه به متخصص اطفال.

۴. ۴۰ نکته کلیدی برای شیر دادن به نوزاد

دکتر ویلیام سیزر و مارتا سیزر ترجمه دکتر جواد می‌دانی چاپ دوازدهم ۱۳۸۹

این کتاب را می‌توان جزو کتاب‌های جیبی طبقه بندی کرد، نویسنده سعی کرده مختصر و مفید مغز حرف‌هایش را به خواننده بزند. سیزر‌ها در کتاب‌شان درباره تغذیه نوزاد، مزیت‌های شیردهی برای مادر ونوزاد، روش‌های شیردادن و مراقبت از نوزاد نارس اطلاعات خوبی را درج کرده‌اند. 

یادتان باشد که این نویسنده نخواسته درباره شیردهی مادر به فرزند شعار دهد بلکه مخاطب خود را مادری دانسته که دوست دارد به فرزند خود شیر دهد اما درباره این مهم هیچ نمی‌داند. وجه تمایز این کتاب نظار دانشگاهی این کتاب از جانب نویسنده و مترجم آن است.

 

۵. در انتظار کودکی هستم

نویسنده لورانس برنو مترجم ساعد زمان چاپ پانزهم ۱۳۹۰

این کتاب از ۲۰ سال پیش مرتب به چاپ مجدد رسیده و در هر نوبت مطالب مربوط به کشفیات جدید به آن افزوده شده است. خانم لورانس به دلیل همین پی‌گیری‌ها توانسته از فرهنگستان پزشکی فرانسه جایزه دریافت کند. موضوعات مورد بحث این کتاب پیشنهادی هم مانند چند مورد بالا مفید است اما بیشتر به دوران بارداری و سلامت مادر و جنین اختصاص یافته است. خواندن آن ضرری ندارد.

۶. شیوه‌های تقویت هوش نوزاد

دکتر بئاتریس میلتر، طاهره طالع ماسوله

۷. کتاب‌های فوق ۳ مجموعه ۴ جلدی هستند که در هر مجموعه یک کتاب راهنمای والدین و ۳ کتاب برای نوزادان وجود دارد. نویسنده سعی کرده در دوره ۳ تا ۶ ماهگی نوزاد را با مفاهیم رنگ، اشکال، پنهان و آشکار و گروه‌ها آشنا کند.

مجموعه ۶ تا ۹ ماه این کتاب‌ها مفهوم کم و زیاد و اجزای تشکیل دهنده یک طرح کلی را به کودک می‌آموزند و در سری سوم یعنی ۹ تا ۱۲ ماه کودک با اعضای بدن، ثابت بودن اندازه شکل، اشیا و رابطه فاصله و اشیا آشنا می‌شود.

به عنوان کسی که مسئولیت کودک چند ماهه را دارد، خواندن این کتاب‌ها را به شما توصیه می‌کنم، زیرا این مجموعه به کودک آموزش می‌دهد دقت بیشتری به اطرافش داشته باشد، ارتباط دوجانبه والد فرزندی را تقویت می‌کند و به کمک بازی درک نوزاد را بالا می‌برد.

۸.Your Baby Can Read!

برخی روان‌شناسان تربیت کودک معتقدند زیان آموزی از سنین مدرسه برای کودک دیر است و والدین باید از بدو تولد یادگیری زبان را در فرزندشان نهادینه کنند. تحقیقات نشان داده هرچه یادگیری از سنین پایین‌تر شروع شود در سنین بالا‌تر اعتماد به نفس، نظم و حافظه کودک بهتر خواهد بود. 

مجموعه پیشنهادی ما حاوی ۵ ویدئو است. در ویدئو اول کودک با ۳۳ کلمه کلیدی انگلیسی آشنا می‌شود. در ویدئو دوم کودک با کمک سرود و بازی ۵۰ عبارت جدید می‌آموزد. 

سومین بخش با کمک حیوانات و بازی لغات ۵۰ لغت به دایره لغات کودک افزوده می‌شود. چهارمین بخش به عبارات ۲ تا ۳ کلمه‌ای اختصاص یافته و کودک در این مرحله می‌آموزد از چپ به راست بنویسد. در بخش پایانی هم کودک یاد می‌گیرد کلمات را بخواند و ۴ دوره قبلی را دوره می‌کند.

مناسب برای ۲ ماه تا ۱۰ سال

 

۹. زنبورک باهوش

تولیدکنندگان این مجموعه از روش‌های آموزشی متخصصان فراگیری زود هنگام و پزشکان گفتار درمانی کمک گرفته‌اند. نرم‌افزار فوق مهارت‌های شنیداری و گفتاری را در کودک ارتقا می‌دهد و به کودکانی که مشکل یادگیری دارند کمک شایانی می‌کند. فیلم‌های این مجموعه به کودک یاد می‌دهند ضمن دسته‌بندی موضوعات و اشیا در ذهن خود معنی لغت را درک کرده و به خاطر بسپارد.

تمامی این محصولات در بازار کتاب تهران، خیابان انقلاب، پاساژ فروزنده و فروشگاه‌های مقابل دانشگاه تهران موجودند.

مناسب برای ۳ ماه به بالا

۱۰. واحد آموزش سلامت زنان – دانشگاه علوم پزشکی مشهد

http: //www. mums. ac. ir/midwifery/fa/wom_heal_edu

مسئولان گروه آموزش عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در صفحه‌ای با عنوان «آموزش سلامت زنان – از جنینی تا سالمندی» اطلاعات بسیار سودمندی را گردآوری کرده‌اند.

شما مادران آینده یا تازه مادران می‌توانید با ورود به لینک فوق از قسمت‌های مفید این سایت آموزشی بهره ببرید. دست‌اندرکاران، موضوعات آموزشی را به ۵ دسته تقسیم کرده‌اند: قبل از بلوغ (دوران جنینی، نوزادی و کودکی)، ازدواج و بلوغ، باروری (بارداری، زایمان و تنظیم خانواده)، مسائل خاص زنان (بیماری‌های زنان، روش‌های کمک باروری) و میانسالی ویائسگی.

محتویات هر بخش مختصر و مفید به موضوع پرداخته‌اند و می‌‌توان از صحت این مطالب مطمئن بود زیرا توسط دست‌اندرکاران آموزشی کشور تدوین شده‌اند.

۱۱. پرتال خبری تالار گفتگوی ایرانیان

http: //www. web. iran-forum. ir

بعد از ورود به این آدرس به قسمت پزشکی و سلامت بروید و در این بخش سلامت خانواده را انتخاب کنید حال می‌توانید در ردیف سلامت زنان و کودکان اطلاعات مفید و به روزی را بیابید.

۱۲. شفا نیوز

این پایگاه خبری شما را از جدید‌ترین اخبار سلامت در جهان مطلع می‌سازد. در بخش سلامت این صفحه اینترنتی می‌توانید زیر مجموعه‌های مناسبی را در مورد سلامت بارداری و کودک بیابید. هر خبر بیش از ۱تا ۲ پاراگراف نیست!

http: //www. shafanews. com/health/

۱۳. پایگاه سیمرغ

http: //www. seemorgh. com/

بخش سلامت خانواده این پایگاه حاوی مجموعه‌ای از مقالات زنان و کودکان است که می‌توانید به کمک آن‌ها ادامه اطلاعات خود را افزایش دهید.

۱۴. کودکانه

http: //www. koodakaneh. com/articles. aspx

بعد از ورود به کودکانه بروید به قسمت بانک مقالات. این گزینه را در فهرست افقی بالای صفحه بالای سر آن نی‌نی که قلم پر دست گرفته می‌یابید. حالا با چند دسته کلی از مقالات پر از نکته مواجهید از تغذیه و سلامت مادر در دوران بارداری بگیرید تا کودکیاری و نحوه طبخ غذای سالم.