اخبار مهم
Home / قصد بارداری / بایدها و نبایدهای واکسیناسیون در بارداری
26291_951.jpg

بایدها و نبایدهای واکسیناسیون در بارداری

ایسنا: واکسیناسیون در دوران حاملگی یکی از مسائلی است که در موارد بسیاری مورد سوال مادران باردار قرار می گیرد. که آیا این موضوع خطرناک نیست؟ و یا اینکه حتی ممکن است انجام آن موجب ناقص شدن نوزاد و ایجاد ناهنجاری شود؟ در ادامه نکاتی در این رابطه را می‌خوانید.

بسیاری از زنان ممکن است در مورد ایمن سازی و احتمال ابتلا به بیماری‌هایی که می‌تواند به آن‌ها یا جنین آسیب برساند، اطلاعات زیادی نداشته باشند. واکسیناسیون به موقع می‌تواند از بسیاری از بیماری‌های عفونی قابل انتقال به جنین یا خطرناک برای مادر و جنین پیشگیری کند.

بهتر است زنان به منظور بررسی وضعیت ایمنی در برابر بیماری‌های عفونی و تنظیم برنامه واکسیناسیون خود، قبل از اینکه حامله شوند با پزشک خود مشورت نمایند.

آیا واکسیناسیون ایمن و بی‌خطر است؟
همه واکسن‌ها از نظر ایمنی توسط انجمن غذا و دارو مورد آزمایش قرار می‌گیرند. کلیه واکسن‌ها از نظر استریل بودن و کارایی و بی‌ضرر بودن کنترل می‌شوند و مرکز مبارزه با بیماری‌های ایمنی کلیه واکسن‌ها را در طول مدت استفاده مورد پایش قرار می‌دهد. ممکن است بعضی از مردم به برخی از اجزاء واکسن حساسیت داشته باشند. برای مثال حساسیت به واکسن آنفولانزا به دلیل کشت آن روی تخم مرغ. چنین افرادی قبل از اقدام به تزریق باید با پزشک خود مشورت کنند.

آیا واکسن‌ها می‌توانند به جنین آسیب برسانند؟
تعدادی از واکسن‌ها به خصوص آن‌ها که از ویروس زنده تهیه شده‌اند، نباید به زنان باردار تزریق شوند، زیرا ممکن است این واکسن‌ها برای جنین مشکل آفرین باشند. بعضی از واکسن‌ها می‌توانند به زنان باردار در سه ماهه دوم یا سوم بارداری تزریق شوند ولی عده‌ای معتقدند بهتر است تزریق واکسن‌ها حداقل سه ماه قبل از تولد نوزاد یا بلافاصله بعد از تولد صورت گیرد.

چه واکسن‌هایی را نمی‌توان به زنان باردار تزریق کرد؟
ممکن است واکسن‌های زیر توانایی انتقال بیماری به جنین را داشته باشند و یا باعث بروز زایمان زودرس شود، سقط جنین و نقایص مادرزادی شوند. لذا تزریق آن‌ها به طور معمول در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

MMR(سرخک، سرخجه، اوریون): زنان باید حداقل سه ماه بعد از تزریق این واکسن از بارداری اجتناب کنند.

هپاتیت A‌: بی‌ضرر بودن این واکسن در دوران بارداری تعیین نشده و باید در طی این دوران از تزریق آن اجتناب نمود. زنانی که در معرض ابتلا به این ویروس هستند باید برای تزریق این واکسن با پزشک خود مشورت کنند.

آبله مرغان(واریسلا): این واکسن برای جلوگیری از آبله مرغان استفاده می‌شود و باید زمان تزریق آن حداقل سه ماه قبل از بارداری باشد.

فلج اطفال(خوراکی و تزریقی): هیچ یک از انواع این واکسن‌ها (ویروس زنده یا کشته شده) برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

پنوموکک: چون بی خطر بودن این واکسن ناشناخته است، باید از تزریق آن اجتناب شود به جز برای زنان در معرض خطر یا زنان مبتلا به بیماری‌های مزمن.

چه واکسن‌هایی ار دوران حاملگی می‌توان تزریق کرد؟
هپاتیت B : زنان بارداری که تست منفی هپاتیت دارند می‌توانند این واکسن را دریافت کنند این واکسن برای محافظت مادر و جنین علیه عفونت استفاده می‌شود. زمان تزریق مرحله اول بارداری است.

آنفولانزا: این واکسن می‌تواند از بیماری‌های جدی مادر در طی دوران بارداری جلوگیری کند. همه زنان بارداری که وارد سه ماهه دوم یا سوم بارداری می‌شوند در طی بروز آنفولانزای فصلی باید واکسن را دریافت کنند. افرادی که وضعیت پزشکی حادی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا است بنابراین می‌توانند واکسن را در همه مرحله از بارداری دریافت نماند. اگر این مشکل در شما وجود دارد، حتما با پزشک کشور کنید.

کزاز/دیفتیری: این ترکیب از واکسن‌ها به طور معمول برای زنان باردار توصیه می‌شود. این واکسن ایمنی دائمی ایجاد نمی‌کند و حتماً باید دوز یادآور هر ۱۰ سال یکبار تزریق شود.