اخبار مهم
Home / بارداری / بارداری و رشد پا، افزایش سایز ممکن است؟
300x230x160671402.jpg.pagespeed.ic_.G2XG92PBTN.jpg

بارداری و رشد پا، افزایش سایز ممکن است؟

شهرزاد:نگران نباشید، این یک امر طبیعی است. تحقيقات نشان داده بارداری روی سايز پا تاثیر می‌گذارد

حتما شما هم بارها شنیده‌اید یا خودتان تجربه کرده‌اید که موقع بارداری کفش‌های قبلی‌تان قابل استفاده نیستند و به کفش بزرگتری نیاز خواهید داشت. کفش نرمی که جادار باشد و باعث آزار پای شما نشود. خیلی‌ها این را به ورم ناشی از بارداری مربوط می‌دانند، اما به تازگی تحقیقات نشان داده اصولا پای زنان در دوران بارداری بین ۲ تا ۱۰ میلی‌متر رشد می‌کند.

 

 

همه‌اش تقصیر وزن نی‌نی است

محققان به سرپرستی نیل سیگال، محقق پروژه و استادیار ارتوپدی و توان‌بخشی دانشگاه آیوا برای انجام این تحقیق ۴۹ زن را انتخاب کردند و طول پا یعنی فاصله پاشنه تا بلندترین انگشت و ارتفاع گودی پای آن‌ها را از ابتدای بارداری تا ۵ ماه بعد از زایمان اندازه‌گیری کردند. این تحقیقات نشان داد حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از زنان پس از زایمان دارای پاهای بلندتر و با قوس کمتر بودند. سیگال می‌گوید: «به خاطر فشار وزن جنین روی پاهای مادر است که قوس کف پا کم می‌شود و طول آن افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر آن در بدن زنان باردار هورمون‌هایی تولید می‌شود که انعطاف مفاصل و رباط‌ها را بیشتر می‌کند و همین موضوع باعث منعطف‌تر شدن ساختار پا می‌شود.»

 

مطالعه در فروشگاه

به نظر می‌رسد تغییر اندازه پای زنان باردار دائمی است. نیل سیگال می‌گوید: «می‌شنیدم که زنان می‌گفتند پس از حاملگی خود مجبورند کفش‌های جدیدی بخرند. این مسئله باعث شد تا بیشتر به مطالعه این موضوع بپردازم.» او برای انجام این تحقیق اول از یک فروشگاه کفش شروع کرد. او در این فروشگاه ۱۱۰ زن را بررسی کرد و از آنان پرسید که آیا اندازه کفش آن‌ها هرگز در طول بزرگسالی تغییر کرده است یا خیر. حدود ۶۰ درصد از زنانی که حداقل یک بار باردار شده بودند گفتند که اندازه پاهای‌شان تغییر کرده است.

 

پا درد برای همین است
به گفته سیگال همین تغییرات ایجاد شده در پای زنان است که باعث التهاب مفاصل یا درد در پاها، زانوها، لگن و ستون فقرات در دوران بارداری می‌شود. پای صاف باعث کشش رباط‌ها در کف پا می‌شود و با ایجاد تغییر در راه رفتن باعث وارد شدن فشار بیشتر به ران‌های مادران می‌شود. سیگال می‌خواهد تحقیقاتش را باز هم ادامه دهد. به‌علاوه او می‌خواهد کشف کند آیا اصلاح کفش زنان حامله می‌تواند از صاف شدن پاهای آن‌ها جلوگیری کند یا خیر.