اخبار مهم
Home / بارداری / بارداری ناخواسته، واکنش شما؟
99407_370.jpg

بارداری ناخواسته، واکنش شما؟

هریس پویا: بارداری ناخواسته یکی از مهمترین چالش‌هایی است که زوج‌ها، بخصوص زوج‌های جوان، با آن مواجه هستند. هر ساله حدود ۲۰۰ میلیون حاملگی در سراسر جهان روی می‌دهد که تقریبا یک سوم آنها ناخواسته است. در ایران نیز اگرچه بنا به دلایل مختلف اجتماعی و فرهنگی آمار دقیقی در این رابطه وجود ندارد، اما بر اساس برخی آمارها حدود ۲۰ درصد بارداری‌ها، برنامه‌ریزی شده نیست. میترا هاشمیان، جانشین مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مصاحبه با روزنامه قدس در رابطه با چگونگی محاسبه تعداد بارداری ناخواسته می‌گوید: در یک گروه از بارداری‌های ناخواسته زن فرزند می‌خواهد، اما شوهر نمی‌خواهد. در گروه بعدی شوهر فرزند می‌خواهد، اما زن موافق نیست و در گروه سوم هیچیک از زن و شوهر بچه نمی‌خواهند که آمار بارداری‌های ناخواسته بر اساس تعداد افراد این گروه محاسبه می‌شود. استفاده نکردن و یا استفاده نامناسب از روش‌های پیشگیری اورژانسی و غیر اورژانسی از مهمترین علت‌های بارداری ناخواسته است. بارداری بدون برنامه‌ریزی می‌تواند اثرات منفی روانی و جسمی بر زوجین و حتی خانواده‌های آنها بگذارد.

زوجین در برابر بارداری ناخواسته واکنش‎های مختلفی را از خود نشان می‌دهند. عده‌ای از آنها بدون مشورت با روانشناس و به تنهایی تصمیم می‌گیرند که بارداری ادامه یابد یا باید سقط جنین انجام داد. بخش دیگری از زوج‌ها ترجیح می‎دهند که با مشورت گرفتن از یک روان‌شناس و بررسی شرایط روانی خود بین دو گزینه ادامه دادن به بارداری و یا سقط جنین یکی را انتخاب کنند.
در نظرسنجی هفته گذشته هریس پویا هم پرسشی در رابطه با واکنش مخاطبان در برابر بارداری ناخواسته مطرح شد که بیش از ۷۷ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گزینه «می‌پذیرید و برای ادامه بارداری برنامه ریزی می‌کنید» را انتخاب کردند. گزینه‌های «به فکر راهی برای پایان دادن به آن می‌افتید» و «برای انتخاب راه درست نزد روانشناس می‌روید» نیز هر کدام حدود ۱۱ درصد آرا را از آن خود کرده‌اند. به گفته رئیس اداره باروری سالم وزارت بهداشت، افرادی که به مراکز قانونی سقط جنین تحت نظر وزارت بهداشت مراجعه می‌کنند و تمایل به سقط دارند، تحت مشاوره قرار می‌گیرند. محمد اسلامی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس می‌گوید: حداکثر سعی ما این است که بارداری آنها حفظ شود و به سقط فکر نکنند.

بارداری ناخواسته، واکنش شما؟

اگر هنوز در این نظرسنجی شرکت نکرده‌اید می‌توانید با مراجعه به این لینک نظر خود را بیان کنید.