اخبار مهم
Home / کودک / اگر می خواهید دچار بیماری های حاد کلیوی شوید، نمک بخورید!
01clip_image001.gif

اگر می خواهید دچار بیماری های حاد کلیوی شوید، نمک بخورید!

فارس: عضو انجمن نفرولوژي ايران گفت: به علت جلوگيري از نارسايي‌ حاد كليه و بيماري‌هاي ديگر مربوط به كليه در بزرگسالي‌، والدين از سنين كودكي فرزندان خود را به غذاهاي كم نمك عادت دهند.

اين عارضه زماني پيش مي آيد كه كليه‌ها عملكرد طبيعي خود را از دست مي‌دهند كه در نتيجه اوره خون كه ماده‌اي بسيار سمي است و از تجزيه پروتئينها توليد مي‌شود از بدن دفع نمي‌شود و در نهايت موجب از آسيب به عملكرد كليه مي‌شود.
وي افزود: نكته بسيار مهمي كه بايد در نظر داشت اين است كه نارسايي حاد كليه بدون درد بروز مي‌كند و بيمار ممكن است با مشكلاتي از قبيل بي‌اشتهايي، تهوع، استفراغ‌هاي مكرر، تنگي نفس، ورم پاها و دستان، افزايش ناگهاني فشار خون و خستگي‌هاي زودرس به پزشك مراجعه كند كه هيچ كدام از اين علامت‌ ‌ها در نظر اول مربوط به كليه نيست.
خسروي تصريح كرد: پزشك پس از ملاحظه علائم مذكور بايد با انجام آزمايشات، اوره ، كراتينين و فشار خون او را بررسي كند و در صورت نياز فرد را به اننجام سونوگرافي كليه راهنمايي كند.

* مردم سالي يكبار براي بررسي وضعيت كليه خود به پزشك عمومي مراجعه كنند

عضو انجمن نفرولوژي ايران يادآور شد: به علت اينكه اين بيماري جزء بيماري‌هاي خاموش محسوب مي‌شود مردم هر سال يكبار به منظور بررسي وضعيت عملكرد كليه‌شان به پزشك عمومي مراجعه كنند و در صورت بالا بودن كراتينين و اوره خونشان بايد به نارسايي حاد كليه مشكوك شوند.
وي در ارتباط با پيشگيري از اين بيماري‌ها توصيه كرد: مصرف بالاي مايعات كه كمك به افزايش حجم ادارار مي كند و با افزايش آن سموم بيشتري از بدن دفع مي‌شود، مصرف نمك كمتر، پرهيز جدي از مصرف بي‌رويه و بدون اطلاع پزشك داروهاي شيميايي از جمله مسكن‌ها مانند پروفن و ديلكوفناك كه براي كليه بسيار خطرناك است و داروهاي گياهي از جمله مصرف زياد سبزيجات كه به علت وجود اگزالات در آنها مي‌تواند موجب سنگ كليه شوند از مهمتري راه‌هاي پيشگيري از اين بيماري محسوب مي‌شود.
خسروي خاطر نشان كرد: مردم هرگونه تغيير در ادرار از جمله رنگ، حجم و وجود سوزش و درد در ادرار را جدي بگيرند.
وي يادآور شد: براي درمان اين بيماري بايد ابتدا علت آن را مشخص نمود و بايد گفت كه بيش از ۹۵ درصد اين بيماري در صورتي كه علت آن اختلال در خون‌رساني به كليه و مصرف بي‌رويه دارو باشد برگشت پذير و قابل درمان است و ۳ درصد آنها نياز به دياليز و كمتر از ۲ درصد آنها به علت برگشت نكردن و وجود بيماري‌هاي ورم و التهاب كليه به پيوند نيازمند مي‌شوند.
عضو انجمن نفرولوژي ايران اضافه كرد: متاسفانه آماري از افراد مبتلا به اين بيماري حتي در مناطق مشخص را نداريم كه البته در سالهاي اخير تلاشهايي شده است.