اخبار مهم
Home / زایمان / انواع روش های سزارین (۱)
30092_115.gif

انواع روش های سزارین (۱)

نی نی +: زندگی مدرن و صنعتی باعث گردیده که بنا به دلائلی میزان سزارین افزایش یابد مانند: کاهش تعداد فرزندان و بارداری خانمها، افزایش سن مادران در زمان بارداری، بکارگیری مانیتورهای کنترل قلب جنین که کوچکترین تغییرات غیرطبیعی قلب جنین را فورا تشخیص می دهند ، تمایل به سزارین در مواردی که جنین با پا آماده تولد میگردد تا از آسیبهای زمان تولد کاسته شود، در حالیکه در گذشته سعی بر زایمان طبیعی حتی چنین مواردی هم بوده است، تدوین پروتکل های زایمانهای پرخطر توسط جوامع و انجمن های علمی زنان و مامایی و گذاشتن خط قرمز هایی برای زایمان طبیعی جهت حفظ سلامت مادر و جنین که نهایتا تعداد سزارین ها افزایش می یابد، و بالاخره وجود تهدید های قانونی بیشتر برای پزشکانی که عوارض مادری جنین در زایمانهایی که ایشان دخالت داشته اند افزایش داشته است.

بنا به افسانه ها ، جولیس سزار با این روش بدنیا آمده است و بهمین دلیل نام آنرا سزارین نهاده اند، گرچه بنا به دلایلی احتمال این عمل روی سزار نبوده است زیرا امکان مرگ و میر ناشی از چنین عملی در ۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ( زمان تولد سزار ) تقریبا برای مادر صد درصد بوده است در حالیکه مادر سزار تا سالها پس از تولد وی زنده بوده است . حتی در کتب پزشکی تاریخی، میزان مرگ و میر ناشی از چنین اعمالی که شکم فرد باز می شده است را در قرن هفدهم بسیار بالا گزارش کرده اند چه رسد به زمان تولد سزار. ازطرفی بنظر این نام از قرن هجدهم و از این لغت لاتین Caesura ( برش ) آمده است .

در مورد شخص سزار و چند قهرمان تاریخی دیگر بنظر ، دادن جایگاه ویژه به این قهرمانان حتی بصورن بدنیا آمدن غیر طبیعی ایشان در زمان خودشان سبب گردیده که افسانه های تاریخی نحوه تولد آنها را بصورت سزارین ذکر کرده اند. والا در کتب تاریخی پزشکی بهیچوجه در آن زمان نامی از چنین عمل جراحی وجود ندارد .

امروزه علی رغم آگاهی مردم توسط مراکز بهداشتی و متولیان بهداشت و درمان کشورها از مزایای زایمان طبیعی، گاهی بنا به خواست مادران و گاهی بنا به نیاز به حفظ سلامت جنین و مادر ، پزشکان مسئول مجبور به انجام سزارین می باشند. آمار سزارین نسبت به نیمه های قرن بیستم ، امروزه افزایش یافته است ، ولی یک همت و سازماندهی روشنگرانه در سراسر دنیا سعی بر آن دارد تا از افزایش بیشتر آمار آن جلوگیری نماید.

مواردی که در قانون علم مامایی ، پزشک را بطرف تصمیم گیری برای سزارین می برد عبارتند از:
۱- تنگی لگن مادر: این تنگی ها نه فقط طبق قوانین علم مامایی می تواند از جانب استخوان بندی محدود و کوچکتر مادر مطرح باشد بلکه در مواردی که وزن و اندازه جنین نیز بزرگتر از حد معمول می باشد هم مطرح است.

۲- قرار غیر طبیعی جنین: معمولا جنین با سر خمیده وارد لگن مادر می شود و طی حرکات مشخصی از لگن وی خارج می شود اما اگر تنگی در لگن وجود داشته ، وضعیت و سایز رحم غیرطبیعی باشد و یا جنین درشت باشد ، چرخشهای طبیعی جنین کامل صورت نگرفته و در وضعیت نرمال وارد لگن نمی شود لذا با قرار غیر طبیعی مثل پا یا پهلو یا صورت وارد لگن می شود که در آنصورت زایمان طبیعی برای حفظ سلامت جنین و مادر خطرناک بوده و لازم به سزارین خواهد بود.

۳- سزارین قبلی:
بدلیل برش سزارین قبلی روی رحم، یک نقطه ضعفی برروی رحم وجود دارد که با شروع دردهای زایمان طبیعی می تواند منجر به پارگی رحم گردد و خطر جدی برای مادر و جنین تلقی می شود. از طرفی همان دلیلی که دفعه قبل نیاز به سزارین شده است به احتمال زیاد این بار هم مطرح است.

۴- زجر جنین: به هر دلیلی که خونرسانی جنین از مادر دچار اختلال گردد، سبب اختلالاتی در ضربان قلب وی شده و یا اینکه تستهای دیگر سلامت جنین علائم نامطلوب نشان داده و نیاز به سزارین فوری را مطرح می کنند.

ادامه دارد…