اخبار مهم
Home / قصد بارداری / اندازه گیری سن بارداری
158537_618.jpg

اندازه گیری سن بارداری

یکی از اقدامات ضروری برای تعیین وضعیت سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری تعیین سن دقيق بارداري است. تعیین سن حاملگی از آن جهت حائز اهميت است كه درمان بسیاری از عوارض حاملگی مانند پره اکلامپسی به سن جنین بستگی دارد، به طور مثال اگر مادر باردار در هفتـه ۳۸ حاملگی به پره اکلامپسی مبتلا شود، بهترین درمان برای او وجنینش پایان دادن به حاملگی وی است، ولی اگر مادر باردار به پره اکلامپسی مبتلا شود و در هفته ۲۸ بارداري باشد، باید او را تحت نظر گرفت و برای سلامت جنین زایمان او را به تعویق انداخت. با انجام معاینات دقیق در زمان مناسب و آگاهی از سن شروع آخرین قاعدگی می توان سن جنین را با دقت تعیین کرد.
از هفته دوازدهم حاملگی تا پایان بارداری ارتفاع رحم مادر در هر بار مراجعه اندازه گیری مي شود و نتیجه در پرونده وی ثبت مي شود؛ برای این کار باید قبلاً از خالی بودن مثانه خانم باردار اطمینان حاصل شود، زیرا در صورت پربودن مثانه حدوداً ۲ تا ۳ هفته به تخمين سن بارداری افزوده می شود.
بنابراين در هر بار معاینه، سن حاملگی به دست آمده از معاینه شکم، با سن حاملگی حقیقی که بر اساس تاریخ اولین روز قاعدگی (و يا اولين سونوگرافي) به دست می آید مقایسه مي شود، چنانچه مطابقت داشته باشد طبیعی است. در صورت هر گونه اختلاف بیش از دو هفته، باید پیگیری های لازم صورت گیرد . 
معمولاّ از ماه سوم به بعد می توان اندازه رحم را کاملاّ از روی شکم به شرح زیر لمس کرد :