اخبار مهم
Home / بارداری / انتخاب نام کودک، به چه نکاتی دقت کنیم؟
01-chgwnh-bry-khwdkhtn-nmy-mnsb-ntkhb-khnyd.jpg

انتخاب نام کودک، به چه نکاتی دقت کنیم؟

هریس پویا: چندین هزار نام وجود دارد، کدام را برای کودکم انتخاب کنم. کمکم کنید!

 

انتخاب نامی مناسب برای فرزندتان کاری دلهره‌آور است زیرا برای تمام عمر با او خواهد ماند، بنابراین فشار زیادی روی شماست. تعدادی از سایت‌ها فهرستی از اسامی مناسب تهیه کرده‌اند که شما می‌توانید از آن کمک بگیرید. اگرچه با وجود همه آن‌ها باز کاری دشوار خواهد بود.

 

 

اگر شما نظرات خانواده، دوستان و غریبه‌ها را مدام رد می‌کنید، ضرری ندارد ایده‌های آن‌ها را بپذیرید. تصمیم نهایی با شما و همسرتان است.

 

از کجا شروع کنم؟

 

هر چه زودتر برای انتخاب نام کودک‌ با همسرتان مشورت کنید. لیستی از نام‌های مورد علاقه‌تان را تهیه کنید و هر زمان که نامی جدید به ذهن‌تان رسید، آن را در لیست وارد کنید.

 

عوامل بسیاری در تصمیم‌گیری شما تاثیر می‌گذارند، مثل خشنودی بستگان، اجتناب از اسامی شرم‌آور یا آن‌هایی که خاطرات ناخوشایند را در ذهن شما تداعی می‌کنند. ما در اینجا نکات مهمی که باید به خاطر بسپارید را برایتان آورده‌ایم.

 

هماهنگی

 

وقتی نام کودک‌تان را بلند می‌خوانید، چطور به نظر می‌رسد؟ این یکی از نکات اساسی است که باید به آن توجه کرد. آیا آهنگ خوشی دارد؟ گوش‌خراش است؟ آیا با فامیلی او هماهنگی دارد؟ معمولا اسامی بلند با فامیلی کوتاه تناسب دارد و برعکس. ترکیب اسامی که با حروف صدادار تمام می‌شوند با فامیلی‌هایی که با حروف صدادار شروع می‌شود، انتخاب خوبی نیستند. از اسامی که ریتم مشابهی با فامیلی شما دارند نیز اجتناب کنید. کودک بیچاره شما باید تا آخر عمر خود آن را بپذیرد.

 

منحصر به‌فرد

 

یک نام منحصر به‌فرد در جمع می‌درخشد. وقتی که کودک‌تان به مدرسه می‌رود، نام‌های مشابه او زیاد نیست. نامی که کسی تا به حال نشنیده است و تعداد کمی آن را به زبان آورده‌اند، می‌تواند جلب توجه کند. یک راه برای ایجاد تعادل این است که اگر فامیلی کودک منحصر به‌فرد است، نامی رایج برای کودک خود انتخاب کنید و برعکس. برای مثال اگر فامیلی او لکپوریان است، بهتر است نامی ساده چون آرش یا اگر فامیلی او آذر است، می‌توانید نامی خاص چون روژان انتخاب کنید.

 

دوستان و خویشاوندان

 

ممکن است بخواهید نام کودک خود را از نام اجداد، خویشاوندان یا دوستان نزدیک‌ خود انتخاب ‌کنید. با این روش انتخاب‌های زیادی پیش‌روی شما است. اما هیچ کس را تا تولد فرزندتان از نامی که انتخاب کرده‌اید، آگاه نکنید. اجازه ندهید دیگران نامی را که شما دوست ندارید، به شما تحمیل کنند. ممکن است نامی زیبا باشد اما آیا برای کودک شما نیز مناسب است؟

 

اصل و نسب و میراث

 

میراث کودک شما بخش مهمی از اوست. شاید بخواهید که نام او، این میراث را حفظ کند. ممکن است تمایلات مذهبی‌تان، شما را به سمت اسامی خاصی هدایت کند. یا شاید سنت خانوادگی شما برای پسرهای اول خانواده اسامی خاصی در نظر گرفته‌اند. در این صورت اگر شما به نامی علاقه داشتید اما با سنت خانوادگی شما جور در نمی‌آمد، می‌توانید آن را به عنوان نام دوم در نظر بگیرید. یا حتی نامی که دوست دارید را به او بدهید و نام دوم را آنچه سنت خانوادگی شما پیشنهاد می‌کند، بگذارید.

 

معنی

 

هیچ کس به علت معنی نام کودک‌تان با او رفتار متفاوتی نخواهد داشت. برای مثال اگر معنی نام او «دختر قهرمان» باشد، با او مثل یک قهرمان برخورد نخواهند کرد. اما معنی نام او شاید چیزی باشد که بخواهید به آن بیاندیشید. برای مثال اگر معنی نامش «درخت پیر حیاط» باشد، به احتمال زیاد برای فرزندتان خوشایند نخواهد بود.

 

در نهایت به خاطر بسپارید که هیچ کدام از این نکات، قانونی ثابت نیست و مهم‌ترین ملاک در انتخاب نام کودک‌تان تنها علاقه شما و همسرتان به آن است.