اخبار مهم
Home / بارداری / انتخاب بهترین لباس‌ برای بارداری
49371_382.gif

انتخاب بهترین لباس‌ برای بارداری

در دوران بارداری انواع و اقسام اتفاقات برای بدن‌تان می‌افتد. یک دفعه سایز عوض می‌کنید، ممکن است چاق شوید، تغییرات هورمونی دمای بدن‌تان را عوض می‌کند و ده‌ها مورد دیگر که همگی می‌توانند روی نحوه لباس پوشیدن و انتخاب نوع و جنس و رنگ لباس بارداری تاثیر بگذارند. برای انتخاب بهترین لباس باید همه جوانب را سنجید. با كمك این راهنما می‌توانید بهترین لباس را برای دوره بارداری خود انتخاب كنید.

از کی سایز عوض می‌کنیم؟
لازم نیست در ۳ ماهه اول بارداری به كمدتان دست بزنید. كمد لباس‌های شما در این روزها احتیاج به هیچ تغییر و تحول خاصی ندارد چون معمولا افزایش سایز در این دوره اتفاق نمی‌افتد و شما می‌توانید به‌راحتی همان لباس‌هایی را بپوشید که قبلا هم به تن می‌کردید. اما با ورود به ماه چهارم و پنجم با افزایش وزن و سایز روبه‌رو می‌شوید، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم اواخر ۳ ماهگی کم‌کم به فکر تغییر دادن لباس‌های‌تان و خرید لباس‌های تازه باشید. شاید بگویید بهترین زمان برای خرید وقتی است كه تغییر وزن و سایز به طور كامل صورت گرفته اما واقعیت این است که خیلی از خانم‌ها به‌دلیل اضافه‌وزن و عوارض ناشی از آن در این دوره نمی‌توانند به‌راحتی به‌ فروشگاه‌ها بروند و با پرو كردن لباس مورد علاقه‌شان را خریداری كنند. برای همین خوب است قبل از ۴ماهگی به فکر باشید.

سایز لباس بارداری من چند است؟
بعضی خانم‌های باردار قبل از اینکه برای اولین خرید بارداری بروند فکر می‌کنند اگر سایزشان ۳۸ بوده از حالا به بعد باید به دنبال لباس‌هایی با سایز ۴۲و ۴۴ بگردند! درست است كه سایز شما تغییرات محسوسی داشته اما این تغییر سایز به این معنا نیست كه به‌دنبال لباس بارداری با سایز ۴۲ یا ۴۴ بروید. براساس استانداردهای تعریف شده شما باید سراغ لباس بارداری با سایز همیشگی خودتان بروید، بنابراین اگر سایز شما پیش از بارداری ۳۸ بوده از فروشنده لباس بارداری برای سایز ۳۸ را بخواهید. البته این قاعده در مورد تمامی برندهایی كه پوشاك بارداری تولید می‌كنند یكسان نیست. شما می‌توانید با مشورت گرفتن از فروشنده از سایز مناسب خود برای خرید لباس مطمئن شوید.

به فكر روزهای سرد هم باشید
دوران بارداری فقط ۳ماه کمتر از یک سال شما را درگیر خودش می‌کند و این یعنی مواجهه با ۳ فصل با ۳ آب و هوای مختلف. اقتصادی‌ترین کار برای شمایی که احتمالا از این به بعد دمای بدن‌تان در نوسان است این است که باتوجه به این مدت نسبتا طولانی انتخاب‌هایی مناسب و به‌صرفه داشته باشید. بهترین انتخاب برای شما این است که سراغ لباس‌های بارداری چند تكه بروید. مثلا وقتی زمستان نزدیک است به جای اینکه چند پلیور بخرید یک بلوز آستین بلند بخرید، پیراهن یا لباس بارداری تهیه كنید كه كت یا ژاكت داشته باشد. در این صورت هر وقت احساس سرما كردید می‌توانید از كت آن استفاده كنید.

چه رنگی بپوشیم؟
برای متناسب به نظر رسیدن و مخفی كردن چاقی‌های موضعی پیش‌تر به شما توصیه كردیم كه از رنگ‌های تیره و پارچه‌های ساده و بدون طرح استفاده كنید.

 اما دوران بارداری شما دوران درخشان شماست. لزومی ندارد بخواهید چیزی را پنهان کنید یا از اضافه‌وزن‌تان خجالت بكشید. با خیال راحت لباس‌تان را از میان رنگ‌های شاد و طرح‌های متنوع انتخاب كنید. لباس‌های طرحدار بپوشید با گل‌های برجسته و رنگی و هر کاری که فکر می‌کنید لبخند را روی لب‌تان می‌آورد، انجام دهید.

یک توصیه برای پیش‌خرید لباس!
اگر فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید خیلی مدرن باشد احتمالا شکم‌بندهایی با سایز ماه‌های مختلف بارداری دارد که می‌توانید آنها را ببندید و طبق آن اندازه‌ها خرید کنید. اما اگر این‌طور نیست و قصد دارید از قبل خرید کنید، می‌توانید بالشتکی کوچک به همراه خود ببرید یا حداکثر از کیف‌تان برای تصور سایز چند ماه آینده کمک بگیرید.

چه جنسی بپوشیم؟
الیاف طبیعی بهترین انتخاب برای شما هستند و از آنجایی که احتمالا پوست‌تان در دوران بارداری حساس‌تر از همیشه است با انتخاب این نوع لباس‌ها احتمال بروز هر گونه حساسیت پوستی را محدود می‌كنید. اما شاید دوست داشته باشید در مهمانی‌های رسمی پیراهن‌های مجلسی‌تر بپوشید بنابراین بهتر است در این مورد سراغ لباس‌هایی با جنس لاکرای بروید. این جنس پارچه هم به خوبی کش می‌آید و هم به اندازه كافی لطیف است. با انتخاب این نوع پارچه می‌توانید در طول ماه‌های مختلف بارداری در مهمانی‌ها و مجالس زیبا و آراسته ظاهر شوید.

از همسرتان قرض بگیرید
همیشه لازم نیست برای خرید لباس بارداری پول خرج كنید. فقط باید كمی خلاق باشید. به كمد لباس‌های همسرتان سر بزنید. اگر سایز همسرتان سایز بزرگ است، می‌توانید از پیراهن‌های قدیمی و از مدافتاده او به‌عنوان لباس‌های راحتی در خانه استفاده كنید.