اخبار مهم
Home / کودک / اقدامات اورژانسی شکستن دندان، ۶ نکته برای حفظ سلامت دندان در نوروز
downloadP2810P29.jpg.pagespeed.ce_.JyeHp6T5n3.jpg

اقدامات اورژانسی شکستن دندان، ۶ نکته برای حفظ سلامت دندان در نوروز

شهرزاد: شیرینی و آجیل زیاد در نهایت دندان های شما را از پای در خواهد آورد. اگر خدای ناکرده مشکلی برای دندانتان پیش آمد اقدامات زیر را انجام دهید. 

 

 

۱٫ اگردر یکی از دیدوبازدیدهای عید یک شیرینی در دهانتان گذاشتید و دیدید که ای دل غافل، دندانتان بدجوری تیر می کشد زهره ترک نشوید! به احتمال زیاد مشکل تان پوسیدگی دندان است. می توانید با مراجعه به یک کلینیک، دندانتان را موقتا پانسمان کنید تا بعد از تعطیلات، بروید پیش دندانپزشک خودتان و فکری اساسی به حال دندانتان بکنید تا آن موقع مسکن ها جواب می دهند.

 

۲٫ پسته ها و فندق های سربسته رابا دندان نشکنید. این کار ممکن است باعث ترک خوردگی،لب پر شدن و حتی شکستن دندانتان شود. نشانه رایج ترک خوردگی در مینای دندان، حساس شدن دندان به سرما و گرما و مواد غذایی شیرین است. نشانه ترک خوردگی های عمقی تر هم این است که وقتی دندان ها را روی هم فشار می دهید، دندان درد می گیرید. اگر به این مشکل دچار شدید، در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. معمولا می توان ترک خوردگی های ایجادشده در تاج دندان را به خوبی ترمیم کرد اما اگر ترک خوردگی در ریشه دندان باشد، معمولا قابل درمان نیست.

 

۳٫ دندان دردی که خواب را به چشم تان حرام کند و شب و روز برایتان نگذارد، دندان درد اورژانسی است یعنی کار چندانی از دست مسکن ها و آرام بخش ها ساخته نیست. برای مداوای این دندان دردها نباید زمان را از دست بدهید، هر چه زودتر،بهتر.این دندان دردها معمولا با درگیری عصب، همراه هستند و دندانپزشک را وادار به عصب کشی مي كنند. اگر فرصت این کار را ندارید از یک دندانپزشک بخواهید درمان اورژانسی ریشه دندان (پالپکتومی) را برایتان انجام دهد تا پس از تعطیلات درمان‌تان را پیش دندانپزشک خودتان کامل کنید.

 

۴٫ سیزده به در و سایر روزهای تعطیل نوروز زمانی مناسب برای بچه هایی است که دلشان می خواهند در پارک و طبیعت بدوند و بازی کنند ولی گاهی در خلال همین بازی ها بچه ها زمین می خورند و دندانشان می شکند. این یکی از اورژانس های رایج دندانپزشکی در ایام نوروز است.اگر کودک شما دندان های جلوآمده (خرگوشی) دارد، احتمال این قبیل آسیب ها در او بیشتر است. اگر دندان کودک تان از دهانش بیرون افتاد، آن را سریع بردارید و در یک ظرف شیر پاستوریزه قرار بدهید یا اگر بيرون نيفتاد از کودکتان بخواهید آن را در گوشه دهانش نگه دارد. برای تمیز کردن گردوخاک روی دندان هم کافی است آن را آرام با آب بشویید. یک قطعه گاز استریل روی محل دندان بگذارید و ۵ دقیقه فشار دهید تا خونریزی قطع شود. بعد کودک را سریع به دندانپزشکی برسانید. معمولا دندانپزشک می تواند دندان را دوباره در محل مناسب بکارد و دندان را زنده نگه دارد. کلید طلایی نجات این قبیل دندان ها، زمان است. اگر بتوانید کودک را در کمتر از ۳۰ دقیقه به دندانپزشکی برسانید، احتمال موفقیت آمیز بودن درمان، بالای ۹۰ درصد است.

 

۵٫ یادتان باشد خیلی از دندان دردها به ترفندهای ساده ای مثل شستن دهان با آب ولرم و بیرون آوردن خرده های غذا از بین دندان ها با استفاده از نخ دندان( و نه خلال دندان) جواب می دهند.

 

۶٫ اگر قطعه ای از دندانتان شکست و جدا شد، پیش از شروع پوسیدگی در محل شکستگی، دندان را ترمیم کنید. اگر دوست دارید دندانپزشک خودتان پس از تعطیلات، دندانتان را ترمیم کند، حتما از یک دندانپزشک بخواهید دندانتان را موقتا پانسمان کند.