اخبار مهم
Home / قصد بارداری / افزایش قدرت باروری مردان (۵)
15855_451.png

افزایش قدرت باروری مردان (۵)

هریس پویا، مریم قاسمی: پنجمین مطلب از بسته ناباروری در مردان شما را با بهترین روش ها برای تقویت باروری مردان استفاده می کند.


لباس زیر آزاد بپوشید

سرد نگه داشتن بیضه‌ها برای سالم نگهداشتن اسپرم ها ضروری است؛ اما پوشیدن شلوار جین تنگ یا زیر شلواری بیضه‌ها را خیلی نزدیک زمین نگه می‌دارد و به این ترتیب باعث افزایش درجه حرارتشان می‌شود که بر تولید میزان اسپرم‌ها اثر می‌گذارد.
در مطالعه‌ای که در دانشگاه میلان انجام شده، مشخص شده است مردانی که شلوار تنگ می‌پوشند ۲ برابر بیش از مردان دیگر در معرض ناباروری هستند.
به گفته متخصصان باروری استفاده از شلوارهای کمی گشادتر و پوشیدن شورت‌ آزادتر به خنک نگهداشتن بیضه ها کمک می کند و باعث افزایش تولید اسپرم می شود.
اگر شغلتان جوری است که مجبورید در طول روز دائما با دستگاه های پرحرارت تماس داشته باشید، هر چند ساعت یکبار کمی آب سرد روی بیضه‌ ها بپاشید یا شب ها به جای دوش آب داغ، با آب ولرم حمام کنید.

بیشتر زینک بخورید
روی در تولید اسپرم نقش دارد و باعث افزایش فعالیت اسپرم ها می شود. متخصصان تغذیه معتقدند اگر در طول روز به طور متوسط ۱۵ میلی گرم روی مصرف کنید، آسیب های ناشی از مواد شیمیایی محیط روی اسپرم ها را به شدت کاهش می دهید.
منابع غنی از روی در رژیم غذایی شامل غذاهای دریایی، گوشت قرمز، غلات کامل و حبوبات است. علاوه بر این محصولات لبنی و پنیر هم حاوی مقدار اندکی روی هستند.
اگر می خواهید برای تقویت قدرت باروری از مکمل روی استفاده کنید، نباید میزان روی موجود در مکملی که می خورید بیش از ۳۰ میلی گرم باشد و همچنین در کنار آن از مکمل ۱/۵ میلی گرمی مس نیز بهره بگیرید؛ چون افزایش دریافت روی در رژیم غذایی روی متابولیسم مس در بدن اثر می گذارد.

سیگار را ترک کنید
مطالعات متعدد نشان داده است که سیگار کشیدن به غشای اسپرم صدمه می زند و آنها را تنبل می کند. به همین خاطر اسپرم مردان سیگاری توانایی کمتری برای رساندن خود به تخمک و بارور کردنش دارد. همچنین سیگار روی DNA اسپرم تاثیر منفی داشته و شانس تولد نوزاد با نقص های جنینی را بالا می برد.
جالب است بدانید که به طر کلی سیگار کشیدن شانس ابتلای مردها به ناتوانی جنسی را تا ۴۰ درصد بالا می برد؛ چون سیگار عروق خونی را باریک کرده و باعث می شود جریان خون به سمت دستگاه تناسلی در مردان کاهش پیدا کند.

به پدر شدن فکر کنید
محققان پرتقالی به تازگی کشف کرده اند مردانی که برای بچه دار شدن اقدام می کنند، هر چه قدر به این قضیه بیشتر فکر کنند، شانسشان برای موفقیت بیشتر است. نتایج این تحقیق نشان داده که اگر در هنگام رابطه زناشویی با همسرتان به پدر شدن فکر کنید، سطح هورمون تستوسترون در بدن تان افزایش پیدا می کند. این هورمون نیز تولید اسپرم را تقویت می کند و در افزایش سلامت آن نقش دارد و به همین خاطر شانس حاملگی را بالاتر می برد.

غذاهای ارگانیک بخورید
کشاورزانی که با آفت کش ها در تماس هستند در معرض خطر ناباروری قرار دارند اما این خطر برای کسانی که از مواد غذایی آغشته به آفت کش استفاده می کنند نیز وجود دارد. به عنوان مثال تحقیقات نشان داده آفت کش HPTE که به فرم اسپری برای ذرت استفاده می شود تولید تستوسترون را تا ۱۷ ساعت بعد از تماس با آفت کش کاهش می دهد.

استرس تان را مهار کنید
اگر از تاثیر استرس بر کاهش میل جنسی بگذریم، استرس با تولید اسپرم در مردان تداخل ایجاد می کند. اگر می خواهید بچه دار شوید، استرس تان را کاهش داده و سعی کنید خواب کافی و فعالیت بدنی مناسب داشته باشید، البته نه ورزش شدید. چون ورزش شدید منجر به کاهش تولید هورمون تستوسترون می شود.

در رژیم غذایی تان تجدید نظر کنید
کمبود ویتامین آ، ث، دی ، ای، ب۱۲، روی، سلنیوم، اسید فولیک و اسید چرب امگا۳ بر تولید اسپرم و کاهش کیفیت آن اثرگذار است.

در مصرف سویا زیاده روی نکنید
مصرف مداوم سویا با کاهش غلظت اسپرم در مایع منی همراه است البته سویا روی سایر ویژگی های اسپرم از جمله تحرک و کیفیت آن تاثیری نمی گذارد.

اگر می خواهید درباره علل ناباروری در مردان بیشتر بدانید، ادامه مطالب این بسته را در این صفحه ببینید.