اخبار مهم
Home / زایمان / افزایش روش های زایمان بدون درد و کاهش سزارین
blogger-image-1040759920.jpg

افزایش روش های زایمان بدون درد و کاهش سزارین

جام جم: رییس جمعیت مامایی استان خراسان رضوی یكی از علل مهم ترویج سزارین در كشور را ترس مادران از زایمان دانست و گفت: افزایش آگاهی مردم و همچنین نهادینه كردن روش‌های زایمان بدون درد از راهكارهای مهم كاهش سزارین و ترویج زایمان طبیعی است.
 
 
به منظور كاهش درد زنان و ترویج روش‌های زایمان بدون درد، از این پس مردان ایرانی شاهد تولد فرزندانشان در شماری از بیمارستانهای كشور خواهند بود. این مطلب در همایش “روشهای زایمان بدون درد با حضور همسر “در تالار ابن سینای مشهد اعلام شد كه در آن حدود ۴۰۰ نفر از زوجین و علاقمندان حضور داشتند. نایب رییس جمعیت مامایی خراسان رضوی در همایش یادشده گفت: در كشورهای غربی حضور همسر در انجام زایمان از مدتها پیش در حال انجام است زیرا این امر هم باعث آرامش مادر در حین وضع حمل شده و هم اثرات روانی مطلوبی در نقش پدر شدن مرد دارد.
 
وی افزود: طی سالهای اخیر در راستای ترویج روشهای زایمان بدون درد در ایران قدمهایی برداشته شده، به طوریكه هم اكنون زایمان با حضور همسر ، زایمان در آب و یا استفاده از گاز انتونكس در برخی بیمارستانهای كشور به صورت آزمایشی در حال انجام است. وی جزییات بیشتری از اجرای این طرح و محل اجرای آن را بیان نكرد. وی، نهادینه كردن راههای زایمان بدون درد را از راهكارهای مهم كاهش شیوع سزارین در جامعه خواند و تصریح كرد: تمرینات ریلكسیشن (انجام حركات عضلانی و تنفسی خاص) صوت درمانی، عطردرمانی، هیپنوتیزم، استفاده از گاز “انتونكس”، زایمان در آب، انواع ماساژها و حضور همسر در حین زایمان از شناخته ترین روشهای زایمان بدون درد است. او درباره استفاده از گاز انتونكس گفت كه این ماده، مخلوطی از گاز اكسیژن و ?N۲o است، در این روش یك عدد ماسك كه به كپسول متصل است به بیمار داده می شود و بیمار قبل از درد شروع به تنفس می كند. وی استفاده از این روش را راحت، بی خطر، بدون عارض و قابل گسترش و با كمترین هزینه دانست و گفت: طبق ارزیابی انجام شده، این گاز هیچگونه عارضه ای نداشته و حتی باعث اكسیژن رسانی بهتر به جنین و مادر می شود.
 
نیمی از زنان ایرانی با سزارین زایمان می كنند

رییس جمعیت مامایی استان خراسان رضوی هم در همایش روشهای زایمان بدون درد گفت: هم اكنون آمار سزارین در جامعه سیر صعودی داشته و حتی این رقم در بیمارستانهای دولتی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد گزارش می شود. این در حالی است كه این رقم طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است. وی با اشاره به تبعات و عوارض بسیار سزارین نسبت به زایمان طبیعی ، احتمال عفونت، خونریزی، تاخیر در بهبودی، لكه بینی و اثرات جراحت را از عوارض آن دانست. ایشان یكی از علل مهم ترویج سزارین در كشور را ترس مادران از زایمان دانست و گفت:افزایش آگاهی مردم و همچنین نهادینه كردن روشهای زایمان بدون درد از راهكارهای مهم كاهش سزارین و ترویج زایمان طبیعی است. به عقیده وی، همچنین باید امور مربوط به زایمان به ماماها سپرده شود و همانند كشورهای پیشرفته از طریق سیستم ارجاع پس از مشاوره یك ماما، جراح نسبت به سزارین اقدام كند.