اخبار مهم
Home / کودک / اعتماد به نفس کودک مقابل اطرافیان
94082_838.png

اعتماد به نفس کودک مقابل اطرافیان

سوال مخاطب هریس پویا:پسر ۹ ساله ای دارم. پسرم اگه کسی بهش زور بگه، حتی همسن سال های خودش خیلی زود کوتاه میاد. چی کار کنم که اینجور نباشه؟

پاسخ دکتر میترا حکیم شوشتری، روان شناس کودک:
رفتارهایی از قبیل اینکه کودک به راحتی زیر بار زور اطرافیان و حتی هم سن و سال های خود می رود، در اغلب موارد ناشی از کمبود اعتماد به نفسی است که محیط و مهم تر از آن خانواده در کودک ایجاد کرده است. تصمیم گیری همیشگی برای کودک به دلیل اینکه فکر می کنیم که کودک است و نمی تواند خود مستقل تصمیم گیری حتی در کوچک ترین مسائل خود بکند، عدم اجازه ابراز نظر و سرزنش های مکرر حتی در مسائل بی مورد ازجمله مواردی است که اعتماد به نفس کودک را از بین می برد و کودک را در مقابل زورگویی دیگران ساکت می کند. کودکی که اعتماد به نفس دارد، با دیگران به راحتی ارتباط برقرار می کند و به آسانی دوست پیدا می کند، از عقیده خود دفاع می کند، حتی اگر دیگران با او مخالفت کنند، در موقعیت مناسب، بدون شک و تردید نقش رهبری را به عهده می گیرد یا لااقل در بعضی موفقیت ها انتظار رهبر شدن دارد، نارضایتی خود را بدون سرزنش کردن دیگران و خود بیان می کند، نقاط قوت و ضعف خود را می شناسد و … بنابراین به رفتار کودک خود توجه کنید. اگر این موارد در وی دیده نشد، به تقویت و تشویق کودک بپردازید و موقعیت هایی را ایجاد کنید تا خود را به دیگران  نشان و ثابت کند.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد. 

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.