اخبار مهم
Home / کودک / اسباب بازی خارجی در بازار و نظرات شما
97954_448.jpg

اسباب بازی خارجی در بازار و نظرات شما

هریس پویا: هفته گذشته دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایرنا از واردات ماهیانه سه میلیون دلار اسباب‌بازی به کشور خبر داد و گفت: ۹۰ درصد بازار ایران را اسباب‎بازی‎های خارجی پر کرده است. این مصاحبه بهانه‌ای شد تا از شما به عنوان خریداران این اسباب‌بازی‌ها بپرسیم که دلیل تعداد کم اسباب‌بازی‌های ایرانی در بازار را چه می‌دانید. از بین چهار گزینه‌ای که برای پاسخ این سوال تعیین شده بود، ۴۲ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی «طراحی مورد پسند کودکان» را انتخاب کرده‌اند. پس از گزینه «طراحی مورد پسند کودکان»، گزینه‌های «کیفیت بهتر» و «تنوع بیشتر» به ترتیب ۳۱ و ۲۲ درصد آرا را از آن خود کردند. همچینن تنها ۵ درصد از افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی، «قیمت مقرون به صرفه» را دلیل سیطره اسباب‌بازی‌های خارجی بر بازار ایران می‌دانند.

اگرچه در این نظرسنجی «قیمت مقرون به صرفه» با اختلاف بسیار زیاد کمترین رای را بدست آورده، محمدحسین فرجو، دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی، قیمت ارزان اسباب‌بازی‌های خارجی را در کنار فناوری نوین و تیراژ میلیونی واردات از عوامل غلبه تعداد اسباب‌بازی‌های خارجی بر اسباب‌بازی ایرانی در بازار اعلام کرده است.
به نظر می‌رسد علیرغم تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر برای طراحی و تولید اسباب‌بازی‌های بومی صورت گرفته، هنوز راهی طولانی برای جلب رضایت مشتریان به لحاظ طراحی، کیفیت و تنوع اسباب‌بازی‌ها باقی مانده است.